Získali sme prvenstvo

MSH 2014 001Na 24. ročníku Medzinárodných športových hier detí z detských domovov v Maďarsku v stredisku Zánka pri Balatone získali reprezentanti Slovenskej republiky prvenstvo. V hodnotení štátov obstáli v konkurencii Českej republiky, Maďarska, Poľska a Rumunska a odniesli si zaslúžený víťazný pohár.  Športové hry, ktoré sa uskutočnili 13. – 15. júna 2014 nadviazali na tri regionálne a jedno celoslovenské kolo, ktoré sa tento rok konalo v Dolnom Kubíne. Medzinárodného finále sa zúčastnilo 200 športovcov zo všetkých zastúpených krajín. Reprezentáciu Slovenska tvorilo 33 detí zo 16 detských domovov.

Tak ako na predchádzajúcich národných kolách, i tu sa súťažilo v atletických disciplínach, minifutbale, volejbale a stolnom tenise.

„Majstrovstvá detí z detských domovov sú unikátnym projektom s medzinárodnými rozmermi.  Práve možnosť postupu z regionálnych kôl na celoslovenské, a ďalej na medzinárodné je pre deti tou najväčšou motiváciou. A skúsenosť, že aj oni môžu reprezentovať svoj domov, svoj región, či dokonca krajinu, im pomáha znovunadobudnúť často naštrbenú sebahodnotu,“  uviedla Mária Soboličová z Úsmevu ako dar, ktorý bol spoluorganizátorom športových hier.

Medzinárodné športové hry sa konali pod záštitou Úradu na ochranu práv dieťa v Maďarsku a za osobnej účasti jeho predsedu. Hlavným organizátorom bol Detský domov v Bicske, na čele s jeho riaditeľom, a tiež riaditeľom športových aktivít pre deti z detských domovov v Maďarsku. Organizátori mali plnú podporu prezidenta Maďarskej republiky a Medzinárodnej organizácie FICE v Maďarsku.

Športové majstrovstvá pre deti z detských domovov nie sú len o športových výkonoch. Prostredníctvom športu v deťoch rozvíjajú schopnosť dosiahnuť cieľ, ktorý si sami stanovili, vytrvalosť pri jeho realizácii a dôveru vo vlastné sily. To všetko potrebujú športovci, aby mohli uspieť. To všetko potrebujú opustené deti, aby sa raz uplatnili v samostatnom živote.  33 detí zo slovenských domovov nadobudlo počas 24. ročníka športových hier skúsenosť, aké to je obstáť a zaslúžiť si uznanie i dôveru okolia.  

K tomuto výsledku sa pričinili všetci reprezentanti Slovenska, najmä však atléti, ktorí pre nás získali najväčší počet bodov. František Buda z Detského domova Štúrovo získal 3 zlaté medaile, Veronika Pinterová z Detského domova Michalovce 2 zlaté a 1 striebornú medailu, Jozef Hanus z Detského domova Ilava – Klobušice  2 zlaté medaile. Uspeli aj Anita Parlagiová a Mária Kadlečíková, ktoré obsadili v behu na 800 metrov 1. a 2. miesto. Veronika Pinterová a  Nikola Spišáková získali v skoku do diaľky 2. a 3. miesto a Patrícia Mikolajová a Alena Bocková sa vo vrhu guľou „prehádzali“ na 2. a 3. miesto. Zahanbiť sa nedali ani naše športové družstvá v behu na 4 X 100 metrov, volejbale a zmiešanej stolnotenisovej štvorhre.  

„Veľmi nás teší víťazstvo našich reprezentantov, no za najcennejšie považujeme, že deti, ktorým chýba podpora tých najbližších, mali dosť odhodlania pustiť sa s plným nasadením do priateľskej súťaže a vydať zo seba to najlepšie,“ hodnotí Mária Soboličová úspešný 24. ročník.

Už samotná účasť detí na Medzinárodných športových hrách je pozitívnou správou o ich vôli niečo dokázať a nevzdať sa aj napriek prekážkam. A to je zároveň posolstvom tohto  podujatia, ktorého  motto tvorí olympijský výrok Pierre de Coubertina: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“

MSH 2014 001MSH 2014 002MSH 2014 003MSH 2014 004MSH 2014 005MSH 2014 006MSH 2014 007MSH 2014 008MSH 2014 009

 

 

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Logo usmev

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.