Deti spoznávali Slovensko

tabor dorka 2013 003Letný rozvojový pobyt je príležitosťou ako deťom ukázať na vlastné oči pekné miesta a zákutia rodnej krajiny – Slovenska. Takúto príležitosť malo aj desať detí z krízového strediska Centra Dorka v Košiciach počas dvoch týždňov od 8. do 21.7.2013 v prostredí Pieninského národného parku, kde sa nachádza mestečko Spišská Stará Ves.

Dom, v ktorom bývali im poskytoval útočisko, odkiaľ každý deň odchádzali do blízkeho i vzdialenejšieho okolia za poznaním nových miest. Dobrovoľníci spoločnosti Úsmev ako dar program tvorili tak, aby výlety boli pre deti zábavné aj obohacujúce. Počas 14 dní stihli navštíviť Červený Kláštor a múzeum mníšskeho rádu Kartuziánov, splaviť rieku Dunajec, zdolať 866 schodov Belianskej jaskyne, navštíviť hrad Stará Ľubovňa a pozrieť sa na zúbok sokoliarskeho umenia. V meste Kežmarok privoňali k ľudovej kultúre, ľudovým remeslám a tancom, obohatili sa o techniku vyfukovania a modelovania skla. Brány do Vysokých Tatier im otvoril výlet na Hrebienok a k Studenovodským vodopádom. Aquacity v Poprade a jeho ponuka vodných atrakcií a bazénov bola príjemným spestrením horúcich dní.

Hlbšie sa ponorili aj do histórie i súčasného života v mestečku Spišská Stará Ves. Dobrovoľníci si pre ne pripravili štafetovú hru na neďalekej lúke, kde mali v troch družstvách nájsť mená troch kráľov, ktorí sa v minulosti stretli práve na tomto mieste. Nasledujúci deň na to nadväzovala mestská hra a ich úlohou bolo zistiť podľa zadaných indícií informácie o mestečku.

Tvorivosť detí dobrovoľníci podporili aktivitou maľovania kovovej vstupnej  brány, ktorá dovtedy oku veľmi nelahodila. Pestrými farbami ju spoločnými silami skrášlili, a tým rozveselili prostredie dvora domu.

Množstvo zážitkov spísali aj na papier a vytvorili spomienkovú galériu, ktorá snáď okrem vysenia na stenách domu ostane vrytá aj v ich pamätiach.

Martina Dulebová
Manažér Anjelského programu

tabor dorka 2013 001tabor dorka 2013 002tabor dorka 2013 004tabor dorka 2013 005tabor dorka 2013 006tabor dorka 2013 007tabor dorka 2013 008tabor dorka 2013 009tabor dorka 2013 010tabor dorka 2013 011tabor dorka 2013 003

 

 

 

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Logo usmev

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.