Ani horúčava ich od tanca neodradila

tanecny tabor 1Tanečne nadané deti z detských domovov, náhradných rodín a sociálne znevýhodneného prostredia prišli v dňoch 23. – 28. júla zdokonaliť svoj talent na Letnú tanečnú školu Úsmev ako dar. Dvadsať dievčat z celého Slovenska, ktoré sa na týždeň udomácnili v priestoroch Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím na Mokrohajskej ulici v Bratislave, spájala okrem zložitej rodinnej situácie predovšetkým láska k pohybu. Pod vedením skúsených lektoriek sa tu mohli naplno venovať tomu, čo ich napĺňa a prináša im aj v neľahkých chvíľach do života radosť – tancu.


„Dievčatá boli naozaj úžasné. Aj napriek horúčavám sme trénovali až trojfázovo. Videla som na nich, že tanec milujú a neľutujú žiadnu námahu. Len vďaka ich nadšeniu sme už počas prvých dní stihli nacvičiť choreografiu, s ktorou dievčatá mohli smelo vystúpiť pred publikom v rámci Kultúrneho leta,“ hovorí jedna z tréneriek Andrea Vanková, ktorá tanec študovala v Anglicku.
Hneď po prvých dňoch tréningu vznikla choreografia a mladé tanečníčky boli pripravené na verejné vystúpenie. To sa odohralo na pódiu Hlavného námestia v Bratislave v rámci podujatia Rozbaľ to, Bratislava. Tanečná zostava zložená z troch častí bola mixom moderného baletu a tanečného štýlu MTVstyle. Dievčatá vystúpili počas dňa až trikrát, dopoludnia, popoludní a napokon aj počas večerného koncertu, kedy zišli z pódia a svoje umenie predviedli priamo medzi divákmi. Bezprostredný kontakt s publikom a jeho priaznivá odozva dievčatá povzbudili a utvrdili ich v presvedčení, že venovať sa tancu má zmysel. To zo svojich skúseností môže potvrdiť aj naša druhá lektorka Martina Rihárová, ktorá sa stala majsterkou sveta v MTVstyle.

Možno aj niektoré z dievčat, ktoré sa zúčastnili Letnej tanečnej školy Úsmev ako dar, sa raz rozhodne tancu venovať profesionálne, no aj keby zostali len u laického tanca, stále to bude pre nich veľkým prínosom. Andrea Vanková pôsobila svojho času ako vychovávateľka v Detskom domove Holíč a pozná deti, ktoré stratili zázemie pôvodnej rodiny.
„Pre deti z domova majú voľnočasové aktivity veľký význam. Nielen preto, že sa rozvíjajú ako osobnosti a učia sa venovať jednej činnosti dlhodobo a pravidelne, ale aj preto, že sa učia mať niečo radi a prinášať kvôli tomu obete. Malé, nenápadné, v podobe drobných odriekaní, hoci len večerného oddychu,“ smeje sa Andrea, a potom už vážnejšie dodáva:  „Podobne, ako sa buduje vzťah napríklad k tancu, vytvára sa aj vzťah k druhému človeku. A tieto deti sa potrebujú naučiť nadväzovať vzťahy založené na láske a zodpovednosti.“

Vstúpením na Hlavnom námestí sa tanečný program pre deti ani zďaleka neskončil. Nacvičovali ďalej, a aby ochutnali atmosféru ozajstného tanečného tréningu, navštívili niekoľko profesionálnych tančiarní: na Ševčenkovej ulici, Prokofievovej ulici a v bratislavskej Iuvente. No netancovali len v priestoroch na to určených, ale doslova všade, kde sa im naskytla aj tá najmenšia príležitosť – na zastávkach, v autobuse, v podchodoch, v bazéne... Tanec si užívali plnými dúškami. 

Aby si dopriali aj trochu oddychu, navštívili deti v sprievode svojich vedúcich Moniky Mikloškovej a Zuzany Okálovej aquapark v Senci, letné kino na Kuchajde, školu lezenia a historické centrum Bratislavy. Potom ich už čakal záverečný galavečer, na ktorý sa potrebovali pripraviť. Dievčatá tu  predviedli spoločnú choreografiu aj samostatné čísla a potešili tak svojich rodinných príslušníkov, priateľov, úsmevákov a starších kolegov – skúsených tanečníkov.

„Bolo výborné, že sme mali stále nejaký program a nemali sa kedy nudiť. Aj tu v krízovom centre občas tancujeme, ale nie toľko. Najťažšie na tom pre mňa bolo asi prvé vystúpenie pred ľuďmi. To sme mali fakt trému. Ale potom sme sa rozbláznili a zabudli na všetko okrem tanca. Chcela by som tancovať častejšie, veľmi ma to baví,“ spomína na letnú tanečnú školu s odstupom niekoľkých dní Mirka z Košíc.

tanecny tabortanecny tabor 1

Ďakujeme partnerom tábora:

Inštitút pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím
McDonald Danubia
Aquathermal Senec
Rasťo Hochman
ID Space team
Iuventa
tančiareň Ševčenkova
tančiareň Prokofievova
kúpalisko Rosnička
Slovenská plavba a prístavy – lodná osobná doprava, a.s.

 

 

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Logo usmev

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.