Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.
Výška poskytnutého NFP: 189275,46 EUR
Žiadateľ o NFP: Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar
Názov projektu: Naplnenie práva dieťaťa na kontakt s rodinou a naplnenie potreby blízkej osoby v prostredí náhradnej starostlivosti na Slovensku
Popis východiskovej situácie
Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar aktívne pôsobí v oblasti práv detí, obzvlášť tých v náhradnej starostlivosti. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (ďalej „Spoločnosť Úsmev ako dar“ alebo „Úsmev ako dar“ je najväčšou a najstaršou organizáciou na Slovensku, ktorá sa venuje ohrozeným rodinám a deťom. Už viac ako 25 rokov prostredníctvom svojich odborných pracovníkov pôsobiacich na pobočkách organizácie na celom Slovensku sprevádza ohrozené rodiny s cieľom zabrániť odňatiu dieťaťa do ústavnej starostlivosti a systematickú pomoc deťom v náhradnej rodinnej starostlivosti, v prípade už realizovaného odňatia sa snaží, po zlepšení životných podmienok a situácie o sanáciu rodiny a návrat dieťaťa do pôvodného rodinného prostredia. Rodina predstavuje základné emocionálne prostredie človeka. Je zázemím a priestorom, kde sa ľudia (dospelí i deti) učia prijímať aj dávať. Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar aktívne pôsobí v oblasti práv detí, obzvlášť tých v náhradnej starostlivosti ako
Angažuje sa na systémových a koncepčných zmenách v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a rodinnej politiky ako člen Výboru expertov pre deinštitucionalizáciu sa zasadzuje za postulovanie nových pro-rodinných východísk v oblasti náhradnej starostlivosti (od r. 2014). Ďalej je:
Žiadateľ je spoluzakladateľom Ligy ochrany detí. Ide o platformu, ktorá združuje 19 organizácií ale aj jednotlivcom, jej cieľom je spoločne koordinovať aktivity v oblasti detských práv, podnecovať prípravu zákonov, noriem a iniciatív, ktoré by podporovali zdravý rozvoj detí a mladých ľudí v pozitívnom, hodnotovo orientovanom prostredí, napĺňanie ich potrieb.
Spôsob realizácie aktivít projektu
Aktivity projektu sú rozdelené do 3 oblastí:
1. Monitoring. Ide o vytvorenie analýzy existujúceho stavu problematiky a napĺňania legislatívy Slovenskej republiky pri zabezpečovaní vzťahu klienta k blízkej osobe. monitoring aktivít verejných inštitúcií (detské domovy, ÚPSVaR, ...), analýza cieľov a obsahu verejných politík, analýza obsahov regulačných rámcov. Analýza bude vychádzať z existujúcej legislatívnej situácie, danej medzinárodnými dohovormi SR, legislatívou EÚ a koncepciami štátu. Ďalej budeme skúmať dobré zahraničné skúsenosti, relevantné pre situáciu v Slovenskej republike.
2. Hodnotenie. Obsahom tejto časti bude miera napĺňania verejných politík alebo dopady aktivít verejných inštitúcií.
Kvalitatívno-kvantitatívny výskum bude zameraný na vzťahovú väzbu detí v náhradnej starostlivosti (otec/mama) – pôjde o vzorku 400 osôb (vo veku od 16 do 25 rokov). . Cieľom bude zistiť: aký efekt má realizácia práva detí podľa súčasnej legislatívy a koncepcií na reálnu vzťahovú väzbu detí s blízkymi osobami. Vzhľadom ku skutočnosti, že ide o respondentov z celého Slovenska a ich počet je relatívne vysoký, tento odborný výskum má silný sociologický rozmer. (2 odborníci z oblasti sociológie).
3. Návrh riešení. Pôjde o optimalizáciu verejných politík vedúcu k skvalitnenie a kvantitatívnemu zvýšeniu dostupnosti blízkej osoby pre klienta.
Výstupy aktivít:
1. návrh legislatívnych zmien.
2. odporúčania pre verejné inštitúcie (detské domovy, UPSVaR, regionálne a miestne samosprávy, cirkvi a náboženské spoločnosti, tretí sektor). Výsledkom budú konkrétne odporúčania na riešenie situácie v praxi, ktoré vytvoria priestor pre neskorší krok - realizáciu samostatného projektu – vytvorenie metodiky na posilňovanie vzťahovej väzby detí v náhradnej starostlivosti.
Aktivity projektu budú realizované na celom území Slovenskej republiky (menej rozvinutý región, rozvinutý región). Pre oba regióny budú realizované rovnaké podaktivity (viď popis aktivít a podaktivít projektu).
Projekt bude dodržiavať horizontálne princípy fondov EÚ, predovšetkým rovnosť mužov a žien a inklúziu sociálne slabých, znevýhodnených a vylúčených skupín alebo osôb.
Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.