Čo pre Vás znamená rodina?
Kúpou produktov v združení lekárni Mojalekaren podporíte naše programy a projekty.

Nové číslo odborného časopisu Mostykrodine.sk

mostykrodine kriza rodin 2012 titulka 001Či tomu veríme alebo nie, slová rodina a manželstvo strácajú nielen na Slovensku svoju váhu. Na túto tému bolo urobených už množstvo výskumov a všetky sa zhodujú v jednom: rapídne klesá počet sobášov, naopak, neprestajne stúpa počet rozvodov, s čím súvisí aj počet detí narodených mimo manželstva. Štatistov zaujíma počet narodených detí, ale to, do akých rodín sa deti rodia, je už druhoradé.

Možno si to viacerí neuvedomujeme, no s krízou rodiny a manželstva narastá - súvisí aj celková kríza našej spoločnosti. V posledných rokoch čelíme v médiách vlne povrchnej zábavy, bezduchosti a banalizovaniu tradičných hodnôt. To všetko vnímame my, naše deti a hoci si to neradi priznávame, to, čo vidíme, čítame a počúvame, nás do značnej miery ovplyvňuje. Ovplyvňuje to výchovu našich detí, náš vzťah k sebe samým, k svojim blízkym a napokon aj vzťahy k iným ľudom. Tak, ako kríza v rodine vie ovplyvniť našu spoločnosť, dokáže ovplyvniť aj našu kultúru či ekonomické prostredie. Nie nadarmo sa ozývajú hlasy, že táto ekonomická kríza ide ruka v ruke s krízou hodnotovou, alebo dokonca že je jej dôsledkom. Ba dokonca môže mať dnešná ekonomická kríza svoje korene aj v kríze rodín, ktorú neprežívame len my na Slovensku, ale určite sa s tým stretávajú i v iných krajinách. Naše každodenné zabezpečovanie životných nutností v tejto náročnej dobe mení rodinné a vzťahové hodnoty na hodnoty materiálne (jedno uprednostňuje na úkor druhého). Osobný prospech je nám prednejší ako prospech spoločenstva, v ktorom žijeme. Preto sme sa rozhodli venovať aktuálne číslo Mostov k rodine téme Krízy v rodinách a jej sanácii. Prinášame Vám pohľad na momentálny stav rodiny a rodinnej politiky na Slovensku. Dočítate sa o práci s rodinami v kríze a nových formách práce v tejto oblasti. Načrtávame aj možné stratégie rozvoja rodinného prostredia a východiská pre rodiny v kríze, napríklad prostredníctvom rodinných súdov, ktoré sa po viac ako 11 rokoch dočkali svojho vzniku aj na Slovensku.

Mgr. Tomáš Cehlár

Nový časopis si múžete pozrieť TU.

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Logo usmev

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.