Projekt Tímová spolupráca pri sanácii rodín s využitím konferenčného modelu práce s ohrozenou rodinou Family Group Conference (FGC)

„Projekt Tímová spolupráca pri sanácii rodín s využitím konferenčného modelu práce s ohrozenou rodinou Family Group Conference (FGC) bol podporený sumou 14.895,- EUR z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom projektu Tímová spolupráca pri sanácii rodín s využitím konferenčného modelu práce s ohrozenou rodinou Family Group Conference (FGC) je Posilnenie kapacít MVO a zlepšenie podmienok na fungovanie občianskej spoločnosti.“ 

logo osf  logo EEA

 

Film o Stretnutiach rodinného kruhu

SRKČo sú stretnutia rodinného kruhu? Čo je ich cieľom? Aké riešenia a zmeny prinášajú? Prečo je dôležité zapojiť širokú rodinu do hľadania riešenia, ktoré je v záujme dieťaťa? V čom spočíva rola nezávislého koordinátora? Sú do procesu zapojení aj odborníci? Prečo presadzujeme stretnutia rodinného kruhu ako nový prístup v práci s ohrozenou rodinou? Odpovede na tieto otázky nájdete vo videu, ktoré zhŕňa naše skúsenosti z viac ako 130 zrealizovaných stretnutí rodinného kruhu na Slovensku.

Čítať viac...

Metodika Stretnutia rodinného kruhu (SRK)

metodika obalkaKompletná metodika Stretnutia rodinného kruhu (SRK) bude poskytnutá záujemcom o rolu koordinátora stretnutí rodinného kruhu po vyškolení v rámci tréningov pre koordinátorov. Ohľadom možností spolupráce, termínov najbližších tréningov a komplexných informácií o stretnutiach rodinného kruhu prosím kontaktujte metodičku a koordinátorku SRK pani Moniku Mikloškovú (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.).

Čítať viac...

Séria regionálnych odborných seminárov o Stretnutiach rodinného kruhu

odborne seminare 2016 foto003Model skupinových rodinných terapií takzvaných stretnutí rodinného kruhu predstavuje inovatívny spôsob práce s ohrozenými deťmi a ich rodinami. Túto metódu k nám v roku 2006 priniesol holandský sociálny pracovník Rob van Pagée, ktorý v dňoch 14.- 17. marca 2016 opäť navštívil Slovensko a viedol regionálne semináre, ktoré sa venovali práve problematike riešenia problémov v rodine. Ide o vyvrcholenie polročného projektu podporeného v rámci Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014 (správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation), ktorého výsledkom je aj nová metodika Stretnutí rodinného kruhu na riešenie krízových situácií v rodine, ktorej hrozí odňatie dieťaťa do detského domova. Podstata Stretnutí rodinného kruhu (SRK) spočíva v presvedčení, že každá rodina (široká rodina zahŕňajúca okrem príbuzných aj ďalšie blízke osoby z obce, resp. komunity) má potenciál a vlastné zdroje pre riešenie svojich problémov, ako aj v kľúčovej role koordinátora, nezávislej osoby, ktorá rodinu pri hľadaní riešenia sprevádza. Účastníkmi seminárov, ktoré sa uskutočnili v Košiciach 14. marca, Banskej Bystrici 15.-16. marca a v Bratislave 17. marca, boli odborníci pôsobiaci v oblasti práce s rodinami (sociálni pracovníci, psychológovia, pracovníci detských domovov, terénni sociálni pracovníci, vyškolení koordinátori a záujemcovia o SRK).

Čítať viac...

Tímová spolupráca je pri ozdravovaní rodiny kľúčová, ukázala konferencia Mosty k rodine

IMG 6322Úsmev ako dar zorganizoval už 10. ročník odbornej konferencie Mosty k rodine, ktorá sa tento rok konala v troch mestách – Trnave, Košiciach a v Banskej Bystrici. Ide o skupinu konferencií, ktoré zdôrazňujú zodpovednosť rodiny a jej blízkych a potrebu spolupráce všetkých zainteresovaných pri sanácii rodiny. Konferencia reagovala na dlhodobo nepriaznivú situáciu rodín na Slovensku.

Na Slovensku stúpa počet rodín ohrozených chudobou, a spolu s tým aj riziko sociálnopatologických javov. To môže mať za následok vyňatie a umiestnenie dieťaťa do náhradného výchovného prostredia. Spoločnosť Úsmev ako dar preto zorganizovala už 10. krát súbor odborných konferencií pod názvom Mosty k rodine. Témou tohto ročníka bola Tímová spolupráca pri sanácii rodiny. „Je šťastím, ak môže človek vyrastať v láskyplnej a fungujúcej rodine. Bohužiaľ, mnohé rodiny nedokážu svojim deťom takéto zázemie poskytnúť. Práve im chceme byť oporou a posilňovať ich pri vytváraní zdravého prostredia, v ktorom by boli napĺňané všetky potreby ich detí. Model skupinových rodinných konferencií predstavuje inovatívny spôsob práce s ohrozenými deťmi a ich rodinami,“ vysvetľuje Jozef Mikloško, predseda Spoločnosti Úsmev ako dar.

Čítať viac...

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar

Spoločnosť Úsmev ako dar je najväčšou a najstaršou celoslovenskou neziskovou organizáciou na pomoc a podporu detí z detských domovov a náhradné rodiny.

Usmev logo white text

Novinky na email

Zaregistrujte vašu e-mailovú adresu a dostávajte informácie o našej činnosti a našich projektoch.
Joomla Extensions powered by Joobi

Vy sa pýtate, my odpovedáme...

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte nás kontaktovať.