22. Najmilší koncert roka vyvrcholil spoločnou piesňou o úsmeve, ktorá sa stala neoficiálnou hymnou detí z náhradnej starostlivosti. Spolu s deťmi si ju zaspievali aj moderátori gala večera Katka Brychtová a Martin Nikodým. Najmilší koncert roka (NKR), po predchádzajúcich regionálnych kolách, vyvrcholil celoslovenskou prehliadkou, na ktorej deti z detských domovov predviedli svoje umelecké vystúpenia z oblasti tanca, spevu, hry na hudobnom nástroji a dramatickej tvorby.
Od Košíc až po Skalicu, všade sa našli mladé talenty, ktoré mali divákom čo ponúknuť. Výber toho najlepšieho zo šiestich regiónov Slovenska naplnil včera večer (7.júna 2012) scénu bratislavského divadla Aréna. Slávnostného gala večera prehliadky NKR, ktorú spoločnosť Úsmev ako dar organizuje už po 22. krát, sa zúčastnilo 75 detí z detských domovov. Niektoré dokonca pricestovali až spoza hraníc, aby podporili svojich slovenských kamarátov. 14 detí z Detského domova sv. Alžbety na Ukrajine predviedlo ukrajinský ľudový tanec v nádherne zdobených folklórnych kostýmoch. 14-ročný Patrik z českého Mikulova zatancoval hip-hopové variácie na hudobný mix. Snáď najdojímavejšie bolo vystúpenie Gyongyi Bódišovej, ktorá svoj spevácky talent uplatnila nielen na NKR, ale aj v súťaži Slovensko má talent. Tento rok vystúpila na Najmilšom koncerte roka posledný krát, pretože opúšťa detský domov a pripravuje sa na samostatný život. Pieseň Leonarda Cohena Hallelujah v jej podaní naplnila sálu atmosférou nostalgie a dojatia.
Prítomných divákov a hostí sprevádzali slávnostným večerom moderátori: Katarína Brychtová a Martin Nikodým. Na otázku, či si dokáže predstaviť vnútorný svet detí z detských domovoch, Katka Brychtová odpovedá: „Keďže s Úsmevom spolupracujem už dlhé roky, samú ma to zaujímalo. Preto som sa rozhodla absolvovať program Pride pre náhradných rodičov. A ten je postavený práve na zážitkovom vzdelávaní, kde sa budúci rodičia snažia vcítiť do kože týchto detí. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že to nie je nič príjemné. Práve preto sú takéto podujatia pre nich nesmierne dôležité. Okrem toho, že je to pre deti sviatok, vybočenie zo stereotypu, tak im to otvára aj možnosť zmeniť svoj život, ktorý je do istej miery predurčený tým, že sú z detského domova. Pre tých talentovaných to môže byť aj úplná zmena ich životného smeru. Tak prípady tu už v minulosti boli.“
Jedným z takýchto úspešných účastníkov NKR je aj Ján Herák z detského domova Žitavce, ktorý sa spevu dnes venuje už profesionálne a na tohtoročnom bratislavskom finále vystúpil s piesňou Lionela Richie Hello.
Martin Nikodým, ktorý ako moderátor na poslednú chvíľu nahradil svojho kolegu Romana Pomajba, sa musel „vypýtať“ od svojho syna, s ktorým už mali dohodnutý program. No svoju účasť na NKR rozhodne neľutuje: „Teším sa, že som tomuto podujatiu mohol pomôcť a prispieť svojou „troškou do mlyna“. Som totiž presvedčený, že ľudia si majú pomáhať. Jednoducho to patrí k ich povahe, je im to vlastné, len na to nejakým spôsobom, niekde zabudli. Ale ak chceme, dokážme byť naozaj empatickí a súdržní. Preto sú tu dnes všetky tie deti a preto som tu aj ja. Aby sme sa o niečo spolu podelili. O emóciu, o zážitok a možno aj o skúsenosť…“
Najmilší koncert roka dáva deťom priestor na prezentáciu svojho nadania a nesie sa v duchu spoločného hesla: „Toto som ja!“. Umelecký prejav tu slúži ako nástroj na vyjadrenie ich postojov, túžob a snov, o ktorých chcú dať vedieť aj iným.
O nacvičovaní svojho tanečného čísla hovorí Aurélia z Košíc: „Tanec ma veľmi baví. S vystúpením nám pomáhala jedna tanečníčka z košickej tanečnej skupiny Unostar. Musím sa priznať, že som mala aj krízu, keď som to chcela zabaliť, ale prekonala som ju. Kvôli tete vychovávateľke. Ona ma v tom podporovala. Prehovorila ma, aby som ďalej trénovala, a dnes som rada. Stálo to za to.“
Na celoslovenskej prehliadke Najmilšieho koncertu roka bolo zastúpených 16 detských domovov: DeD Uralská – Košice, DeD Spišká Belá, DeD Spišský Štiavnik, DeD Dobšiná, DeD Maurícius – Kremnic, DeD Prievidza, DeD Topolčany, DeD Žitavce, DeD Sereď, DeD Ružomberok, DeD Liptovský Hrádok, DeD Hriňová, DeD Tŕnie, DeD sv. Alžbety – Ukrajina, DeD Mikulov – ČR.
V rámci gala večera NKR sa už tradične udeľovala cena Pipi Dlhej Pančuchy, ktorá je ocenením životnej cesty mladého dospelého po opustení detského domova. Tento rok ju získal Mgr. Rastislav Hochman a za prajného potlesku si ju prebral z rúk Júliusa Hrona. Rastislav Hochman je nielen sám mladým dospelým, ktorý úspešne zvládol integráciu do spoločnosti, ale aj sprievodcom mladých dospelých v rámci programu Domov. Rasťo vyrastal v detskom domove Veľký Meder. Po odchode z domova pomáhal budovať Domovské vzdelávacie centrum v Dunajskej Lužnej, krátko pracoval v spoločnosti Úsmev ako dar a dnes je vedúcim oddelenia správy majetku Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Uplatnil sa tiež v podnikateľskej sfére. Jeho príbeh osamostatnenia sa je príkladom a inšpiráciou pre ďalších mladých dospelých, ktorí vychádzajú z detských domovov. Rasťo im poskytuje rady a usmernenie na ich vlastnej ceste k zodpovednosti za seba
Povzbudiť odhodlanie a vôľu detí niečo dokázať prišli na NKR aj: zakladateľ spoločnosti Úsmev ako dar a jej čestný predseda Július Hron, podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová, poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská, bývalý predseda NR SR František Mikloško a ďalší vzácni hostia.
Odmenou pre 40 účinkujúcich z bratislavskej i regionálnych prehliadok bude relaxačno-poznávací zájazd venovaný CK Firotour do talianskej Kalábrie a ďalších 100 detí sa bude rekreovať na Slovensku v Častej-Papierničke. Niektoré nadané deti dostanú príležitosť vystúpiť na Vianočnom benefičnom koncerte spoločnosti Úsmev ako dar, ktorý tento rok oslávi jubilejných 30 rokov. Tu si mladí umelci vyskúšajú svoj talent v sprievode známych profesionálov zo sveta umenia.
Spoločnosť Úsmev ako dar úprimne ďakuje svojim partnerom, bez ktorých by sa Najmilší koncert roka nemohol uskutočniť.
Mediálny servis:
Mgr.art. Slavka Liptáková, ArtD.
PR manažérka
mob: 0910 781 775
www.usmev.sk