Я студент з України і мені потрібна допомога

Úsmev ako dar ich vďaka cestovnej kancelárii Firotour zobral do talianskej Kalábrie, kde spoznávali miestnu krajinu, kultúru, oddychovali a naberali nové sily. 20 detí, ktoré sa tento rok zúčastnili Najmilšieho koncertu roka – celoslovenskej prehliadky umeleckých talentov pre deti z náhradnej starostlivosti, dostalo príležitosť stráviť letnú dovolenku pri mori. Bola to odmena za ich vynaložené úsilie a povzbudenie v ďalšom snažení.  

Umelecky nadané deti zo štyroch detských domovov Slovenska strávili v termíne od 2. do 9. septembra relaxačno-poznávací pobyt v prímorskom letovisku neďaleko mestečka Tropea v južnom Taliansku. Tým, že deti mali natrénovaný umelecký program, s ktorým sa predviedli aj na Najmilšom koncerte roka, neboli len obyčajnými hosťami dovolenkového rezortu. Mali čím prispieť do animačného programu a tešili sa, keď svoje tanečné a spevácke nadanie mohli uplatniť pred vďačným publikom.

„Deti boli medzi hosťami aj miestnymi veľmi obľúbené. Výborne si rozumeli predovšetkým s domácimi Talianmi. Vzájomne si vyhovovali temperamentom a komunikáciou bohatou na gestický prejav. Napriek tom, že nehovorili spoločnou rečou, nemali problém sa spolu zabávať a debatovať o všetkom možnom,“  hovorí  táborová vedúca, Emília Bezáková z Úsmevu ako dar .

Spomedzi 20 detí bolo 8 sluchovo postihnutých z detského domova Maurícius v Kremnici. Aj tie poľahky prekonali komunikačné zábrany. Bez problémov sa integrovali do skupiny rovesníkov a neobmedzovali sa ani v komunikácii s ďalšími hosťami. Uvoľnené prostredie prímorského letoviska dokázalo vo všetkých roztopiť obmedzujúce predsudky a sprostredkovať tak deťom pocit spolupatričnosti, ktorý v našej každodennej realite naráža na mnohé bariéry.

„Už po prvých dňoch sme tu boli ako jedna veľká rodina. Nielen my medzi sebou, ale aj s ostatnými hosťami. A keď sme na jeden deň odišli na výlet, všetci nás večer vítali, akoby sme sa nevideli aspoň týždeň. Pýtali sa, kde sme boli a že sme im chýbali, “ hovorí s hrdosťou 14-ročný Zdeno.

Kúpanie a šantenie vo vlnách Tyrénskeho mora si deti spestrovali výletmi do bližšieho aj vzdialenejšieho okolia. Najdobrodružnejší bol nepochybne výlet loďou na Liparské ostrovy. Deti navštívili ostrov Lipari, Vulcano a sopku Stromboli. Oboznámili sa s miestnou históriou, architektúrou a spoznali niečo málo z ostrovnej kultúry. Na dlhých večerných prechádzkach sa im otvárali malebné scenérie pobrežných pláží a zákutí. Výlet do turistického mestečka Tropea im zase ponúkol množstvo atrakcií a pestrý tovar drobných obchodíkov.

Pre niektoré z detí to bolo prvé stretnutie s morom, na ktoré im zostanú nezabudnuteľné spomienky. Nie všetci boli plavci, no v sprievode vedúcich, si mora užili do sýta. Neodradili ich ani veľké vlny, ktoré sa ukázali byť priateľskejšie, než sa spočiatku zdalo.

„Tento tábor bol čímsi, čo si deti zaslúžili. Nedostali ho len tak, nespadol im z neba. Celý rok sa poctivo snažili, aby mohli vystupovať na Najmilšom koncerte roka, a toto snaženie sme sa rozhodli oceniť. Deti tak budú mať priamu skúsenosť s tým, že vynaložená námaha sa oplatí. A to môže byť pre nich motiváciou aj v ďalšom živote,“ dodáva hlavná vedúca tábora Mária Soboličová, manažérka pre fundraising v spoločnosti Úsmev ako dar.

Zahraničný pobyt pre deti z náhradnej starostlivosti by sa nemohol uskutočniť bez veľkorysej podpory cestovnej kancelárie Firotour, ktorá zájazd spoločnosti Úsmev ako dar venovala.

firotour

 

 

 

Cestovná kancelária nám v roku 2012 venovala pre deti 2 zájazdy, do Kalábrie a Andalúzie. ĎAKUJEME!

Kalabria firotour 001Kalabria firotour 002Kalabria firotour 003Kalabria firotour 004Kalabria firotour 007

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.