Я студент з України і мені потрібна допомога

Anjelský program Spoločnosti Úsmev ako dar je už dlhé roky udomácnený aj v Ružomberku. Momentálne tam pôsobí 28 Anjelov, ktorí navštevujú detské domovy v Ružomberku, v Kráľovej lehote a ich satelity. Mladí ľudia, prevažne študenti sociálnej práce, ale i psychológie a iných odborov, sa každý týždeň dobrovoľne venujú opusteným deťom. Trávia s nimi voľný čas, pomáhajú im so školskými povinnosťami, organizujú pre ne jednodňové, víkendové aj týždňové pobyty, no to, čo je pre deti najväčším prínosom, je vzťah, ktorý medzi nimi a Anjelmi vznikne.

„Tým, že Anjeli navštevujú deti pravidelne, môže medzi nimi vzniknúť priateľstvo. Odrazu majú niekoho, komu na nich záleží, s kým sa môžu otvorene porozprávať a na koho sa môžu obrátiť, keď si nevedia rady. Je to niekto blízky, o kom vedia, že sa naňho môžu spoľahnúť,“ hovorí Mária Saboová, manažérka pobočky Úsmev ako dar v Ružomberku.

30. októbra zorganizovali ružomberskí Anjeli pre opustené deti výlet do aquaparku v Bešeňovej. Deti takúto príležitosť nemajú každý deň, a preto si vodu vychutnávali plnými dúškami. Našťastie, nie doslovne :-). Spoločné zážitky sú tým, čo upevňuje vzájomný vzťah a vnáša doňho nové impulzy. Potvrdilo sa to aj v tomto prípade. Deti i Anjeli si predovšetkým užívali vzájomnú prítomnosť. Že sa deťom výlet páčil, prezrádzali aj ich nedočkavé otázky, kedy sa pôjdu opäť kúpať.
V dňoch 15. – 17. novembra pripravili dobrovoľníci z Ružomberku pre deti z domovov víkendový pobyt v chatovej oblasti neďaleko liptovskej obce Bobrovec. 16 detí sa v sprievode Anjelov pustilo do víkendového dobrodružstva, počas ktorého sa spoznávali, hrali, no tiež sa učili zodpovednosti za seba.

„Počas tohto pobytu sme chceli posilniť hlavne spoluprácu detí a ich vzájomné kamarátske vzťahy. Podľa toho sme uspôsobili aj náš program. Všetky aktivity, tie herné aj tie ‘prevádzkové‘ ako napr. prípravu jedla, sme viedli s cieľom, aby si deti navzájom pomáhali a naučili sa tímovosti,“ dodáva Mária Saboová.
Deti si pochvaľovali najmä hru Dokonalý pár, pri ktorej boli dvojice k sebe pripútané a na splnenie úloh mohli používať každý len jednu zo svojich končatín. Vzájomnú spoluprácu si precvičili aj pri hre Kamarát pomôže, v ktorej sa museli spoľahnúť jeden na druhého, alebo počas nočnej hry, ktorú absolvovali v dvoj až trojčlenných skupinkách.

Deti zažili dobrodružný víkend, ktorý im priniesol nielen zábavu, ale aj poznanie, že spolu sa dá všetko ľahšie zvládnuť. Presviedča ich o tom aj prítomnosť Anjelov, o ktorú sa môžu v neľahkých chvíľach svojho odlúčenia od rodiny oprieť.

RK besenova 2RK besenova 3

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.