Я студент з України і мені потрібна допомога

V pondelok 18. marca 2013 otvorila spoločnosť Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Dedo nové Krízové centrum Dorka vo Zvolene. Zariadenie poskytuje priestor pre život rodinám v kríze a mladým dospelým po odchode z detských domovov. Otvorenie Centra Dorka vo Zvolene je ďalším plodom spoločného úsilia. Ich cieľom je vybudovať na Slovensku sieť centier pomoci, ktoré by priniesli sociálne služby do regiónov s veľkým sociálnym zaťažením.

Centrum Dorka vo Zvolene pozostáva z dvoch častí: z domova na pol ceste a zariadenia núdzového bývania. Domov na pol ceste ponúka pomoc a útočisko 10 „odchovancom“ detských domovov. Zariadenie núdzového bývania s kapacitou 10 miest prichýli rodiny s deťmi alebo osamelých rodičov s deťmi, kotrí sa ocitli v hraničnej životnej situácii.

„O akútnosti situácie svedčia nielen naše skúsenosti, ale aj oficiálne štatistiky, podľa ktorých by sa až 56% detí z náhreadnej starostlivosti mohlo vrátiť do rodín, keby rodine niekto podal pomocnú ruku. Centrum Dorka chce byť takouto pomocnou rukou. Poskytne podporu rodinám s deťmi, v ktorých by inak mohlo dôjsť k vyňatiu dieťaťa, a dopomôže mladým dospelým k tomu, aby raz dokázali viesť samostatný život a mať fungujúcu rodinu,“ hovorí Jozef Mikloško. 

Symbolickým prvým nádychom centra Dorka bolo slávnostné prestrihnutie pásky. Pásku prestrihli: pán minister Ján Richter, pani podpredsedníčka NR SR Jana Laššáková, predseda správnej rady Dorka, n.o. Jozef Ondáš, banskobystrický otec biskup Mons. Marián Chovanec a generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Stredoslovenská energetika, a.s. Antoine Jourdain.

„Ak sa na to pozerám ako človek, želám si, aby Centrum Dorka prinieslo ohrozeným rodinám a mladým dospelým úľavu od existenciálneho tlaku. Ak sa na to pozerám ako odborníčka, verím, že služby, ktoré bude naše zariadenie poskytovať, pomôžu klientom upraviť ich rodinné a sociálne pomery natoľko, aby sa dokázali postaviť na vlastné nohy,“ hovorí riaditeľka zvolenského centra Dorka Mgr. Ivana Kolačkovská.

V roku 2017 sme vďaka výťažku zo Svatomartinskej zbierky zateplili celý objekt a odstránili tak núdzový a havarijný stav, ktorým vlhko prenikalo extrémne do objektu. Dochádzalo k zavlhnutiu priestorov a silným plesniam, ktoré nielen že viedli k častej výmene zdevastovaného nábytku, no ohrozovali už zdravie detí a mám, ktorým poskytujeme prístrešie a bezpečný domov. Dnes tu nájdete viac ako 20 klientov. 

Slávnostné požehnanie priestorov:

otvorenie zvolen  web 2013 001otvorenie zvolen  web 2013 004otvorenie zvolen  web 2013 023otvorenie zvolen  web 2013 033otvorenie zvolen  web 2013 048

 

 

 

 

 Fotogaléria po rekonštrukcii:

otvorenie zvolen  web 2013 013otvorenie zvolen  web 2013 009otvorenie zvolen  web 2013 010otvorenie zvolen  web 2013 011otvorenie zvolen  web 2013 007

 Fotogaléria z rekonštrukčných prác:

centrum dorka zvolen 012centrum dorka zvolen 002centrum dorka zvolen 018centrum dorka zvolen 014centrum dorka zvolen 017

Ďakujeme finančným patrnerom:

SSE nova verzia
 
maspoma  zos   

 

Ďakujeme partnerom, ktorí pomáhajú zrekonštruovať budovu pre centrum Dorka:

 unios2 adlo  aquaterm
 

 
technohall

 

 

empiria orex technik

drevostav

stavebniny duma  almik  d nabytok web  

UNIOS s. r. o. Zvolen – stavebný materiál
HG Trade Slovakia s.r.o so sídlom v Žiline, člen skupiny Helios – Farby
EMPÍRIA PN – Piešťany-  Kondenzačný kotol, radiátory, zásobník vody
Stavebniny DUMA – Sanita a stavebný materiál
Róbert Mačák AQUATERM, s.r.o – Obklady, dlažby v hodnote 4500 Eur
DREVOSTAV Zvolen, spol. s r. o. – Exteriérové a interiérové lepidlá
Ivan Zuzin – TECHNIK – zárubne a sanita
SLOVAKTUAL obchodné zastúpenie Zvolen – platové okná
BUČINA, a.s. – 30 ks stoličiek
ADLO – bezpečnostné dvere
OREX- Rastislav Ježovica – Elektroinštalačný materiál
TECHNOHLL Slovakia SK, s. r. o., v obchodnom zastúpení Ružomberok – Nobasil a omietka
BELIČKOVÁ s.r.o. – Farby laky Zvolen – pur peny
INDOR Zvolen – Interiérové dvere
Miroslav Mikuš – ALMIK – žalúzie
MARIUS PEDERSEN Zvolen – Veľkoobjemové kontajnery a vývoz komunálneho odpadu
RAJJAN, s.r.o –  Itong
TERRABELLA Trnava – zámková dlažba
PAVOL FIĽO, Zvolen – sadrokartónové krabice
SIKRA s.r.o. – paleta doák, rezivo
MKT elektro, s. r. o. – Elektroinštalačný materiál
BUČINA DDD, spol. s r. o. – OSB dosky
PRAKTIK – Eduard Kubinec – Vodovodná batérie
Osivo a. s. Zvolen
Agromik spol. s r. o. Zvolen
COOP Jednota Krupina SD
M. BER. spol. s r.o.
Lucia Rošková R-Interiér Zvolen – syntetické farby, maliarske potreby
Miroslav Lupták – LONAS
Démos trade, s.r.o. – OSB dosky

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.