Я студент з України і мені потрібна допомога

Slovensko, Maďarsko a Česko – tieto tri krajiny si zmerali svoje sily na Medzinárodných športových majstrovstvách pre deti z detských domovov, ktoré sa konali  28. a 29. júna 2013 v Bratislave.

SPDDD Úsmev ako dar, Únia pracovníkov detských domovov a Fórum riaditeľov detských domovov aj tento rok zorganizovali športové majstrovstvá pre deti z detských domovov pod názvom Športové majstrovstvá s Nestlé. Išlo už o 23. ročník podujatia, ktoré pozostávalo z troch úrovní: regionálnej, celonárodnej a medzinárodnej. Po troch rokoch sa medzinárodné kolo majstrovstiev opäť konalo na Slovensku. A rovnako ako minulý rok v Čechách, aj tento rok bol najúspešnejší domáci tím. Slováci si z majstrovstiev odniesli nielen príjemné zážitky, ale i hlavnú trofej súťaže – víťazný pohár. V hodnotení štátov s vysokým náskokom bodov porazili svojich zahraničných kolegov.
Medzinárodné športové majstrovstvá sa začali v piatok 28. 6. stolnotenisovým turnajom v krytej hale na Černockého ulici v Bratislave. V sobotu 29.6. sa  rozbehli atletické disciplíny a loptové hry v športovom areáli Lafranconi.  Slovensko reprezentovalo 35 športovcov z 12 detských domovov. Spolu ma majstrovstvách predviedlo svoj športový potenciál 90 chlapcov a dievčat do 17 rokov. Súťažili v  atletike (beh na 100 m, 800 m a 1500 m, štafeta, skok do diaľky, skok do výšky a vrh guľou), stolnom tenise, futbale  a volejbale. Namiesto rodičov ich povzbudzovali vychovávatelia, no objatia po podaných výkonoch boli i tak vrúcne.
„Na našich športových majstrovstvách súťažili deti, ktorým sa veľa povzbudenia od tých najbližších nedostalo. Ocenenie rodičov je pre dieťa veľmi dôležité, a pokiaľ zažije, naopak, odmietnutie, zanedbávanie či nezáujem, tak sa to hlboko podpíše na jeho osobnosti. Deti z detských domovov sa potrebujú naučiť znovu si vážiť sami seba, znovu si veriť. Preto sa tešíme z každého úspechu spolu s nimi, lebo vieme, že je to dobrý základ pre ich budúcnosť,“ vysvetľuje PhDr. Mária Soboličová zo spoločnosti Úsmevu ako dar.
Mladých športovcov prišiel povzbudiť aj štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš. V neformálnej atmosfére poprial všetkým súťažiacim veľa odhodlania. Nezaprel, že by si želal, aby vyhrala domáca delegácia, no poukázal aj na to, že v športe je protihráč vždy zároveň spoluhráčom. Inak by žiada súťaž nemohla vzniknúť.
Na Medzinárodných športových majstrovstvách sa podieľali všetky tímy rovnakou mierou – deti súťažili, povzbudzovali, tešili sa z úspechov kamarátov a spoločne vytvárali jedinečný charakter podujatia.  Ale súťaž je súťaž a ocenení bývajú len tí najlepší. Odborná porota hodnotila všetky disciplíny samostatne, a zároveň udelila cenu najúspešnejšiemu športovcovi z každej krajiny. Za Slovensko ju získala Veronika Pinterová z detského domova v Michalovciach, ktorá obsadila 1. miesto behu na 100 m, 1. miesto v štafetovom behu a 2. miesto v skoku do diaľky. Najlepším českým športovcom sa stal Mário Sztojka a za Maďarsko si ocenenie prebrala Juliana Szenási.
Športové majstrovstvá pre deti z detských domovov nie sú len o športových výkonoch. Prostredníctvom športu v deťoch rozvíjajú schopnosť dosiahnuť cieľ, ktorý si sami stanovili, vytrvalosť pri jeho realizácii a dôveru vo vlastné sily. To všetko potrebujú športovci, aby mohli uspieť. To všetko potrebujú opustené deti, aby sa raz uplatnili v samostatnom živote. Nemusia stáť na stupni víťazov, stačí, že to nevzdajú a rozhodnú sa bojovať. Aj preto je hlavným mottom podujatia olympijský výrok Pierre de Coubertina: „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“   
„Samozrejme, ide o športové podujatie medzinárodného rozmeru. No dovolím si tvrdiť, že ide aj o niečo iné. Deti, ktoré športujú, sa neskôr lepšie orientujú v bežnom živote. Cieľavedomosť deťom z detských domovov často chýba, a práve športové majstrovstvá im dávajú príležitosť si túto vlastnosť precvičiť. Ak si poradia s prekážkami na športovom štadióne, možno si raz poradia aj s prekážkami, na ktoré narazia v živote,“ uzatvára  Mária Soboličová.

{youtube}gqWOwiGAzSw{/youtube}

Medzinárodné športové majstrovstvá sa konali pod záštitou Ministra práce sociálnych vecí a rodiny SR Jána Richtera. Generálnym sponzorom podujatia bola spoločnosť Nestlé Slovensko, s.r.o..

medzinarodne sporove hry 2013 a 011

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.