Я студент з України і мені потрібна допомога

Deti z Detského domova Liptovský Hrádok absolvovali exkurziu v priestoroch bratislavskej IT spoločnosti ANEXT.

Spoločnosť  ANEXT podporuje detský domov už dlhšiu dobu. Zorganizovali spolu niekoľko spoločných podujatí. Napríklad  spoločný športový deň alebo letný týždňový tábor počítačových zručností v Liptovskom Jáne.  Ďalšou naplánovanou akciou bola exkurzia v sídle spoločnosti ANEXT v Bratislave.

„Deti sa nás na predchádzajúcich akciách vždy pýtali, čo vlastne robíme. Nevedeli si predstaviť, z čoho pozostáva naša práca. Rozhodli sme sa ich preto pozvať do našich priestorov a zoznámiť ich s prácou aspoň časti z dvoch stoviek našich zamestnancov,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti Jozef Chamraz.

Mladí návštevníci si prešli jednotlivými pracoviskami spoločnosti. Na každom im pracovníci vysvetlili, ako bude daný projekt, ktorý oddelenie vyvíja, fungovať v praxi, ako zjednoduší prácu užívateľom a ako prebieha jeho vývoj. Zamestnanci spoločnosti sa snažili použiť čo najprístupnejší slovník, tak by si detské publikum odnieslo z exkurzie čo najviac.

Deti si napríklad mohli vyskúšať nákup elektronických kolkov, kde sa firma podieľala na realizácii častí projektu eKolok. Ďalej to bol napríklad IT systém pre organizáciu volieb, kde sa malí návštevníci mohli dozvedieť, ako prebieha sčítavanie hlasov a vyhodnocovanie výsledkov parlamentných, či prezidentských volieb.

„Pre deti to bola veľmi zaujímavá skúsenosť. Najviac ich zaujímali veci, s ktorými už prišli niekedy do kontaktu a o ktorých si mohli vytvoriť nejakú predstavu,“ hovorí riaditeľ detského domova Zdenko Michalides. Veľkému záujmu sa tak tešil napríklad digitálny glukomer, ktorý dokáže zbierať a prenášať namerané hodnoty cez mobilný telefón online do počítača ošetrujúceho lekára, ktorý potom môže údaje pacienta kontrolovať. Jedno z detí domova totiž trpí na diabetes. Ostatné deti si preto chceli v praxi vyskúšať, ako sa zisťuje hodnota glykémie v krvi, a ako sa tieto údaje spracovávajú a prenášajú.

„Vidieť prácu IT spoločnosti z blízka bolo to pre decká niečo nové. Bola to asi ich prvá podobná skúsenosť. Myslím, že to môže zmeniť aj pracovné ašpirácie niektorých z nich, takže som zvedavý na reakcie,“ hodnotí riaditeľ detského domova.

Súčasťou spolupráce je i možnosť pre deti získať v budúcnosti stáž, alebo i trvalé zamestnanie v spoločnosti ANEXT. „Chceme im uľahčiť ich štart do života,“ vysvetľuje generálny riaditeľ spoločnosti.

Exkurzie sa zúčastnili takmer dve desiatky detí a mladých ľudí vo veku sedem až 17 rokov. Na prehliadku mali vyčlenené doobedie a potom im sponzorský partner zabezpečil doplnkový program. Absolvovali napríklad jazdu vyhliadkovým vláčikom v centre mesta, či si mohli hlavné mesto pozrieť s nadhľadu vyhliadky UFO.

Okrem spoločných podujatí je súčasťou spolupráce i dodanie IT vybavenia a sietí pre priestory domova. Keďže ide o päť samostatných objektov, práce prebiehajú postupne počas roka a finišovať by mali koncom tohto kalendárneho roka.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.