Я студент з України і мені потрібна допомога

Spevácky tábor pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia a detských domovov má za sebou už dlhú tradíciu. Tento rok to bolo po 19. krát, čo sa talentované deti vyrastajúce bez rodičov či v ohrozených rodinách stretli na letnom rozvojovom pobyte, aby tu dali priestor svojmu nadaniu. V období od 4. do 10. augusta sa im venovali lektori, v oblasti spevu odborníci na slovo vzatí.

Spevácky tábor zorganizovalo Domovské vzdelávacie centrum Dunajská Lužná v spolupráci s Úsmevom ako dar a tento rok sa ho zúčastnilo 22 detí z celého Slovenska. Pre tieto deti nebol spev ani verejné vystupovanie celkom neznáme. Svoje kvality, tie umelecké aj tie osobnostné, predviedli už na úsmeváckom Najmilšom koncerte roka 2014. Cieľom podujatia teda nebolo deti k spevu priviesť, ale podporiť a usmerniť ich v už existujúcom záujme. Hlavný vedúci tábora Daniel Mikloško, ktorý sám študoval operný spev v Ríme, vysvetľuje: „Povzbudili sme deti k tomu, aby si už na tábor priniesli nejakú skladbu alebo pieseň, ktorú by chceli nacvičiť tak, aby obstáli aj na profesionálnej scéne.“

Sóla, zbory, viachlasy, to všetko zaznievalo počas tých niekoľko dní v Záhorskej Bystrici. Ozýval sa hlas flauty, husieľ i španielskeho perkusiového nástroja –  cajonu. Deti sa spoznávali po hudobnej i ľudskej stránke a učili sa spolu „súzvučať“. Lektori s nimi nacvičovali zborové skladby aj individuálny repertoár podľa vlastného výberu. Len v niekoľkých prípadoch sa stalo, že upravili výber skladby tak, aby lepšie zodpovedal hlasovému rozsahu či temperamentu malého speváka. Spievalo sa doobeda i poobede, no aj napriek tom zostal deťom ešte nejaký čas na výlety po okolí a iné „nespevavé“ aktivity. Hoci, aj do tých sa spev občas priplietol.
„Počas exkurzie po historickom centre Bratislavy sme pod Michalskou bránou natrafili na dvojicu hudobníkov, ktorí tam hrali pre turistov. Naše deti sa spontánne pridali a  predviedli okolostojacim improvizovaný program, za ktorý zožali nielen potlesk, ale aj drobnú finančnú odmenu. Tú však bez všetkého prenechali dvojici muzikantov,“ spomína Daniel Mikloško, riaditeľ Domovského vzdelávacieho centra Dunajská Lužná, s pobavením.

Inou súčasťou programu bola návšteva tanečného tábora, tiež organizovaného spoločnosťou Úsmev ako dar. Nadaní speváci prišli oceniť úsilie svojich kolegov –  spevákov na ich záverečný galaprogram v oddychovom parku Eurovea. Tu na vlastné oči videli, že vynaložená námaha sa oplatí, čo ich ešte viac motivovalo k nácviku pred blížiacim sa finálovým koncertom. Ten sa konal na verejnom javisku amfiteátra na Kuchajde v rámci kultúrneho leta Nové Mesto – Bratislava. Deti čakalo 60-minútové vystúpenie v spoločnosti takých ostrieľaných muzikantov, akým je napríklad aj Robo Opatovský.

„Musím povedať, že sme obstáli veľmi dobre. S naším výkonom bolo spokojné publikum aj my sami. A to je dobrý pocit – vedieť, že máte niečo, čím dokážete zaujať a obohatiť aj druhých,“ hodnotí vyvrcholenie speváckeho tábora jeho hlavný vedúci.  
Spevácky tábor v Záhorskej Bystrici sa skončil 10. augusta, no s hudobne nadanými deťmi bude Úsmev pracovať aj naďalej. Už v decembri sa pripravuje nahrávka spoločnej skladby v profesionálnom štúdiu a niektoré z detí vystúpia tiež na populárnom Vianočnom benefičnom koncerte Úsmevu ako dar.

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.