Я студент з України і мені потрібна допомога

Malé lyžiarske stredisko v obci Spišské Hanušovce vzniklo pred piatimi rokmi a hlavným zámerom majiteľa bolo, aby sa v tomto miernom teréne mohli naučiť lyžovať deti.  Ponúknutú príležitosť využilo aj 11 detí z detských domovov, ktoré Úsmev ako dar zobral na zimnú lyžovačku. Deti z troch detských domovov (DeD Nádej v Bernolákove, DeD Studnieka v Bratislave, DeD Macejko v Malackách) vyrazili v sprievode pracovníkov Úsmevu a jednej dobrovoľníčky na hory, aby tu zdokonalili svoje lyžiarske schopnosti, alebo sa s lyžami aspoň oboznámili.

Čakali ich dve nenáročné zjazdovky, ktoré sa pre nich počas šiestich dní stali miestom zábavy, pohybu a oddychu. V skupine boli deti od 9 do 18 rokov. Niektorí stáli na svahu po prvý raz, iní už boli ostrieľaní lyžiari. Tí, čo najlepšie vedeli ako na to, učili svojich mladších kolegov – začiatočníkov. Ostatní lyžovali v dvoch skupinách, každá pod vedením jedného vedúceho. Veľmi ústretový bol k „našim športovcom“ aj samotný majiteľ strediska, pán Gemza. Nielenže pomáhal deťom obliekať sa do lyžiarskej výstroje, ale niektorých si dokonca osobne zobral na starosť a zasväcoval ich do nuáns lyžiarskeho umenia.
„Chceme tu mať rodinné prostredie, aby ľudia vedeli, že z toho nemienime robiť Ameriku, zavádzať atrakcie, ktoré len zvyšujú nebezpečenstvo na svahu. Ide nám o to, aby deti prežili príjemný čas v prírode a niečo sa naučili,“ dodáva pán Gemza.

Tento úprimný a triezvy cieľ majiteľa strediska naše deti určite naplnili. Tešili sa z pohybu, z krásneho prostredia aj zo spoločnosti rovesníkov. Dva dni pred koncom pobytu už všetky lyžovali na väčšej zo zjazdoviek, čím potvrdili svoju šikovnosť, ale aj poctivý predchádzajúci tréning. Svoj týždenný program stihli deti doplniť o nočné lyžovanie, návštevu poľského strediska a výlet do Aqua City Poprad. Hrejivá atmosféra panovala aj počas voľných večerov, ktoré vypĺňali spoločenské a, ak zostali lyžiarom sily, aj športové hry.

„Ja osobne som mal najväčší zážitok z toho, ako sa staršie deti z Malaciek dokázali venovať tým mladším. Učili ich lyžovať, pomáhali im pri večerných aktivitách, jednoducho boli  im po ruke, keď to potrebovali. Deti väčšinou vyhľadávajú spoločnosť vrstovníkov, no naši domováci dokázali vytvoriť súdržnú skupinu aj napriek vekovým rozdielom,“ hovorí hlavný vedúci Ján Herák z Úsmevu ako dar.

11 detí z detských domovov strávilo v malej zamagurskej obci niekoľko dní. My veríme, že  príjemných a zmysluplných.

Ďakujeme partnerom lyžovačky:

Spoločnosť DHL

Aquacity Poprad

Nemocnica s poliklinikou MEDISSIMO

Lyžiarský areál Gemza

Fotogaléria:

lyzovacka BA 2013 003lyzovacka BA 2013 017lyzovacka BA 2013 023lyzovacka BA 2013 026lyzovacka BA 2013 038lyzovacka BA 2013 052lyzovacka BA 2013 054

Viac fotiek na fb ikonka

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.