Я студент з України і мені потрібна допомога

Dňa 9. júna 2011 vyvrcholil v bratislavskom Divadle Aréna už 21. ročník Najmilšieho koncertu roka. Podujatie sa začalo o 19. 00 hod. a moderovali ho známy zabávač Andrej Bičan a moderátorka Katka Brychtová. Hosťom koncertu v Aréne bola mladá speváčka Mária Čírová. Deti boli úžasné, už teraz sa tešíme na budúci rok.

Za dve dekády existencie si koncert získal obľubu, prestíž i stálych priaznivcov. Treba pripomenúť, že ide o tradičnú prehliadku talentov detí z detských domovov, ktoré uspeli v regionálnych kolách „najmilších koncertov roka“. Tie sa konali 8. apríla 2011 v Žiline, 9. apríla v Prievidzi, 10. apríla v Nitre, 1. mája v Košiciach a 8. mája v Banskej Bystrici. Deti i zariadenia, ktoré sa zapojili do súťažnej prehliadky, získali diplomy. Cieľom podujatia je upriamiť pozornosť účastníkov i zainteresovaných na rozvíjanie osobnosti dieťaťa, zároveň učiť deti prostredníctvom vystúpení vyjadrovať svoje potreby, túžby, pocity, názory. Vychovávatelia, pestúni a profesionálni rodičia sa takto snažia motivovať deti, aby prichádzali s iniciatívnymi nápadmi, ako stvárniť témy, ktoré ich obklopujú a pomáhajú deťom prispôsobovať ich ambície dostupným možnostiam.

Na tomto našom podujatí každoročne v úlohe moderátorov či sympatizantov vystupujú niektoré známe osobnosti, v minulosti to boli napr. moderátorky Adela Banášová, herečka Bibiana Ondrejková, herec Maroš Kramár, a ďalší, tento rok regionálne kolá podporili zabávač a herec Roman Pomajbo, mladá speváčka Dominika Stará, televízny poštár“ Ján Gordulič , profesionálni tanečníci Katarína Štumpfová s Matejom Chrenom, riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Ján Greššo a ďalšie známe tváre. Známi umelci, ktorí vystúpili a vystupujú na Najmilších koncertoch roka a spolupracujú aj takouto formou s organizáciou Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar, tak robia bez nároku na honorár.

Mária Čírová s deťmi na pódiu.

Vlani sme oslávili už neuveriteľných dvadsať rokov existencie podujatia. „V prvej fáze sme chceli prostredníctvom koncertu predstaviť detské talenty, ale postupne sme zistili, že umenie je aj prostriedok na liečenie detskej dušičky, prostredníctvom svojich vystúpení deti získavajú späť stratenú sebaistotu a sebadôveru,“ uviedol predseda našej spoločnosti Úsmev ako dar Jozef Mikloško.

Deti si vyskúšali aj jediný konferenčný bicykel, ktorý k nám priviezla spolončnosť Rodeo show.

Vyvrcholením regionálnych kôl podujatia je už spomínaný celoslovenský Najmilší koncert roka v Bratislave, na ktorom sa 9. 6. t.r. zúčastnilo 13 detských domovov, deti a zástupcovia reedukačných centier z Vrábeľ i Tornale, ako aj jedna náhradná rodina. Koncert opäť potvrdil, že v detských domovoch vyrastajú nadané talenty, ktoré treba podporovať a rozvíjať, o čo sa celé roky snaží aj naša organizácia. „Základným cieľom je samozrejme ukázať deti také, aké sú. Aby verejnosť nemala voči nim predsudky. Za tých 21 rokov vidíme, že nám rastú osobnosti. Jeden z tých chlapcov, čo voľakedy vystupovali na koncerte, je napr. dnes riaditeľom diagnostického centra,′ uviedol J. Mikloško. Na tohtoročnom koncerte v Bratislave sme odovzdali Cenu Pipi dlhej pančuchy Attilovi SZAJKÓOVI. Roky pomáha deťom z detských domovov. Na koncerte sa prvýkrát objavil pred 18-timi rokmi ako 11-ročný. Dnes je úspešným mladým mužom, spieva vo vlastnej kapele, zúčastňuje sa rôznych speváckych súťaží, kandidoval dokonca na starostu a pôsobí ako vychovávateľ. Na Úsmev ako dar spomína iba v dobrom. Sme naňho hrdí a tešíme sa z jeho úspechov i spolupráce s ním.

Detské čísla:

DeD Ratolesť Tŕnie – Motýlí tanec
Reedukačné centrum Tornaľa – Tanečné pásmo s vstupmi recitácie a hra na husle
DeD Ilava Kolobušice – Rómska pieseň „Popoluška“ Július
Náhradná rodina Oršulová – Prednes prózy – vlastná tvorba, Klaudia
DeD Ilava Klobušice – Harmonikové duo „Doliny, doliny“
DeD Turzovka – Scénka „Krátky príbeh o Ivanovi“
DeD Liptovský Hrádok – Spev ľudové piesne, Erik
DeD Svidník – Párový ľudový tanec „Veselo po šarišsky“
DeD Šarišské Michaľany – Spev ľudové piesne, Patrik
DeD Košice, Hurbanova – Tanec s PET fľašami
DeD Medzilaborce – Moderný tanec
Reedukačné centrum Vráble – Rap „Stoka vie…“
DeD Topolčany – Rómska pieseň – spev a hra na gitaru, Mário
DeD Topoľčany – Balet – Karol
DeD Bernolákovo – Tanec – step
LVS Senec – Scénka „Aquabelly“
DeD Holíč – Skupinový tanec Boney M

Ďakujeme partnerom koncertu:

{mosimage}

ANDREA ELIÁŠOVÁ

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.