Я студент з України і мені потрібна допомога

Kultúru a dobrosrdečnosť nezastaví ani pandémia. Svedčí o tom tohtoročný Najmilší koncert roka, ktorý si vďaka živému prenosu mohli užiť nie len diváci v Bratislave, ale z akéhokoľvek kúta Slovenska. Na jubilejnom 30. ročníku vystúpilo 60 detí z detských domovov a náhradných rodín a špeciálne číslo si pre nich pripravili aj Kully s Majselfom.

Za 30 rokov Najmilšieho koncertu roka, ktorý organizuje Úsmev ako dar, vystúpilo v regionálnych a celoslovenských kolách už viac ako 25 tisíc detí. Porota v tomto ročníku vyberala spomedzi 200 detí najväčšie talenty a do celoslovenského kola sa tak prebojovalo 60 detí zo 14 detských domovov a náhradných rodín. Pre deti to bolo prvé väčšie vystúpenie vzhľadom na prísne epidemické opatrenia v Centrách pre deti a rodiny.

„Najmilší koncert vznikol ešte skôr ako samotné občianske združenie – ešte v čase, keď sme len hľadali a rozmýšľali, ako najlepšie pomôcť deťom začleniť sa do bežného života,“ hovorí Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar. „A práve to, že na vystúpenie sa pripravujú počas celého roka, svoj voľný čas vyplnia zmysluplnými aktivitami, rozvíjajú svoj talent a trávia čas s kamarátmi.“

Ako povedal jeden zo zakladateľov Najmilšieho koncertu Július Hron „Začínali sme vianočnými koncertami a potom za nami prišli deti a vychovávatelia, že by sa chceli poďakovať umelcom a ukázať im, že aj deti z detských domovov sú šikovné. Všetky naše regionálne pobočky sú vždy veľmi ochotné koncerty organizovať, čomu sa veľmi tešíme. Deti vďaka vystupovaniu na koncertoch nabrali odvahu veriť v sami seba.“  

Na pódiu vystúpila aj šestnásťročná Kika, ktorá sa venuje spevu a hre na gitare a stala sa aj hviezdou reklamného spotu Úsmev ako dar, v ktorom príznačne prespievala úryvok známeho hitu IMT SMILE – Nedá sa ujsť. „Rodičia robili, čo mohli. Z dlhov sme sa ale nevedeli dostať. Úsmev ako dar nám pomohol, aby sme sa mali lepšie a ja som sa mohla venovať tomu, čo ma baví,“ skonštatovala mladučká speváčka Kika. Účinkujúcich domovákov pozdravili a podporili aj tí bývalí, ktorí dnes už pracujú v rôznych sférach. Viacerí z nich sa udomácnili v Úsmev ako dar ako napríklad aktuálny výkonný riaditeľ Úsmevu Štefan Adamjak alebo programová riaditeľka Emília Bezáková.

Spolu s malým Nikolasom Kollárom vystúpili aj jeho menovec Kuly a Majself, ktorí podporujú Úsmev ako dar a deti z detských domovov pravidelne. „Najmilšie na tomto koncert je pre mňa ten pocit, ktorý dáva deťom z detských domovov, že aj oni sú hviezdy a majú šancu zabodovať. Začleniť sa do života bez toho pocitu, že človek má domov, kam sa môže vrátiť, musí byť hrozne náročné,“ povedal spevák Mário „Kuly“ Kollár.

Prečo sa vlastne Najmilší koncert organizuje už 30 rokov najlepšie vystihli slová mladého tanečníka Mariána z OZ Nádej deťom: „Ten potlesk z publika je pre nás veľmi povzbudzujúci, sami si často neveríme. Zožať takto úspech a mať takúto skúsenosť nás posúva vyššie. Dúfame, že sa takto budeme môcť stretávať aj naďalej.“

Podujatie sa konalo pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka. Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.  

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.