Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava, 10. júna 2015: Najmilší koncert roka spoločnosti Úsmev ako dar je podujatie príťažlivé svojou atmosférou a priateľskou náladou búrajúcou všetky predsudky. Počas slávnostného gala večera preukázali deti z detských domovov a náhradných rodín nielen svoj umelecký talent, ale presvedčili publikum, a predovšetkým sami seba, že majú svoju jedinečnú hodnotu.

Už po 25. krát usporiadala spoločnosť Úsmev ako dar prehliadku umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín Najmilší koncert roka (NKR). Celoslovenskému kolu predchádzalo 5 regionálnych kôl, v rámci ktorých sa predstavilo viac ako 600 detí z 50 detských domovov. Najzaujímavejšie individuálne a skupinové čísla zaradila odborná porota do záverečnej celoslovenskej prehliadky, ktorá sa uskutočnila 10. júna 2015 o 18.00 v Divadle Aréna v Bratislave. Deti tu divákom predviedli svoj talent v oblasti spevu, tanca, hry na hudobnom nástroji či dramatickej tvorby.

„Všetci potrebujeme povzbudenie skúšať nové veci a rozvíjať svoj talent. Aj o tom je Najmilší koncert roka. Deťom, ktoré nedostávajú takého pozitívne podnety od rodičov a nemajú si ako vypestovať zdravé sebavedomie a dravosť do života, sme tým vytvorili priestor, kde zažijú podporu a ocenenie. Mnohí sa o túto skúsenosť opierajú a čerpajú z nej aj neskôr v živote, keď o sebe začnú pochybovať,“ hovorí Jozef Mikloško z Úsmevu ako dar. Jeho slová potvrdzuje aj Ján Herák, dnes už bývalý domovák, ktorý sa však ako sociálny pracovník venuje práve deťom opúšťajúcim detské domovy a pomáha im so začlenením do vonkajšieho sveta. „Účasťou na Najmilšom koncerte roka som získal schopnosť prezentovať sa, začal som si veriť, že môžem dosiahnuť to, po čom túžim. V mojom prípade to bolo pomáhať iným, čo sa mi splnilo, hoci si to vyžadovalo tvrdú drinu. No Najmilší koncert roka ma naučil, že sa vyplatí na sebe pracovať a zdokonaľovať sa,“ dodáva Herák.

Účinkujúcich prišli podporiť aj známe osobnosti Iveta Malachovská, Katka Brychtová,  Petra Bernasovská, Roman Juraško a Martin Nikodým. Aj oni si zaspomínali na svoje prvé verejné vystúpenia. „Pamätám si, aká som bola pri svojom prvom verejnom vystúpení nervózna. Zažívala som to isté, čo tieto deti. Tým, že sa Najmilšieho koncertu zúčastňujem každý rok, však vidím, ako sa decká, ktoré pravidelne vystupujú na NKR osobnostne posúvajú vpred. Naučili sa verejne vystupovať a veriť si aj pred očami publika,“ hovorí Katka Brychtová, dlhoročná podporovateľka detí z detských domovov.

Najmilší koncert roka je pre detskú umeleckú dušu sviatkom, ale aj výzvou, počas ktorej musia preukázať pevnú vôľu a odhodlanie. Veľkému finále totiž predchádzajú mesiace nacvičovania a zdokonaľovania ich umeleckých čísiel. Deti museli odviesť kus práce, aby sa dostali až do Bratislavy. Sebadôvera, výdrž či schopnosť prekonávať prekážky deťom bez rodičov často chýbajú. Najmilší koncert roka je pre nich príležitosťou a motiváciou vypestovať si tieto vlastnosti, pričom ich vynaložené úsilie nezostáva bez odmeny.

V rámci slávnostného programu sa už po 20. krát odovzdávala aj Cena Fondu Pipi Dlhej Pančuchy, ktorá je ocenením životnej cesty mladého dospelého po opustení detského domova. Ocenenie si prevzal Milan Daniel, ktorý sa sám ako náhradný rodič stará o šesť súrodencov, s ktorými sa osud nemaznal.

Záverečnou bodkou tohto ročníka Najmilšieho koncertu roka bola premiéra novučičkej hymny detských domovov, ktorú špeciálne pre tento jubilejný ročník NKR zložil bývalý domovák Atilla Szajkó. Na pódiu sa tak stretli niekdajší odchovanci detských domovov, niektorí už aj s vlastnými deťmi, aby týmto spôsobom vyjadrili vďaku za všetko, čo im Najmilší koncert roka dal do života.

Doplňujúce informácie:
Úsmev ako dar sa už 32 rokov stará o to, aby deti mohli bezpečne vyrastať v rodinách, ideálne tých vlastných. Vykonáva terénnu sociálnu prácu, posilňuje systémovú svojpomoc širokých rodín, pripravuje a sprevádza náhradných rodičov, buduje centrá pre obnovu rodiny a zariadenia núdzového bývania, poskytuje opusteným deťom oporné vzťahy, napĺňa ich potreby v oblasti voľného času a osobnostného rozvoja, sieťuje kompetentných odborníkov a podieľa sa na tvorbe legislatívnych noriem. Plnohodnotné a harmonické detstvo v kruhu  rodiny je nezastupiteľnou hodnotou ako pre každé dieťa, tak pre celú spoločnosť. Táto hodnota si zaslúži našu ochranu a deti, ktorým ju nemôžu sprostredkovať vlastní rodičia, si zaslúžia našu podporu. Programy spoločnosti Úsmev ako dar vznikli a trvajú práve preto, aby im podporu dlhodobo prinášali. Sme priatelia detí z detských domovov.

 

V hlavej úlohe sa predstavili:

DeD Ratolesť Tŕnie: Jaroslav Bari, Miroslav Berky, Ľudovít Samko
DeD Tornaľa: Katarína Rišpánová, Simona Abrahámová, Otto György
IVETA A LAURA DANIELOVÉ
DeD Liptovský Hrádok pracovisko Liptovský Mikuláš: Júlia Berkyová
DeD Bytča: Júlia Bariová
DeD Necpaly: Daniela Kováčová, Daniel Prieložný, Slávka Pačanová, Martin Pačan, Anastázia Dotková
DeD Istebné: Adrián Holub, Filip Šedivý, Semira, Kiara a Lorenzo Machalovci,
Mária Smrečková
DeD Ružomberok: Mirka Kováčová
DeD Ružomberok: Mirka, Vilma, Marek Kováčovci
KAROL KOTLÁR
DeD Lastovička Trenčín: Adriana Trunková
DeD Maurícius Kremnica: Karin Tökölyová, Viktória Bušová, Gabriel Buša, Milan Goral, Jordán Kaločaj, Ľubomíra Čipčalová
DeD Nová Baňa: Agáta Radičová  
DeD Zlatovce: Adam, Anna, Klaudia, Vojtech a Arpád Tamášovci, Martin Rác, Rastislav a Alex Sabovci, Mária Kadlečíková, Alexandra Mlynarčíková, Peter Šarkozy
DeD Šarišské Michaľany: Patrik Havrila  
DeD Šarišské Michaľany: Mikuláš Holub  
DeD Lienka V. Kapušany: Marcela Zajacová, Sára a Matej Bartúsekovi,
Júlia a Jozef Galbovi, Radoslav Fako  
DeD Svidník: Arpád Pohlodko, Diana Antolová, Erika a Anička Červeňakové, Patrik a  Martin Čurejovci, Erik a Dominik Pechovci a Dominik Pecho st.
    
Finále – Attila Szajko, Ján Herák, Erik Macko, Janka Sendrejová, Sisa Kováčová, Aďka Zubajová, Iveta Malíková a Daniel Mikloško

Réžia: Jozef Balažka

 

Fotogaléria:

NKR 2015 015NKR 2015 017NKR 2015 022NKR 2015 014

 

Ďakujeme partnerom koncertu:

partneri NKR web

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Ďakujeme partnerom koncertu:

 

BIATEC GROUP a.s.
Letové prevádzkové služby, š.p
Q – 99    
AUTO – IMPEX spol. s r.o.
Divadlo Aréna       
ROXY CATERING, s.r.o.
Coca – Cola HBC Slovenská republika, s.r.o.   
Unilever Slovensko spol. s r.o.
PRVÁ BRATISLAVSKÁ PEKÁRENSKÁ a.s.
Pavol Mikula – GASTROLine
Boni FRUCTI, s.r.o.
McDonald’s Slovakia spol. s r.o. – Aupark
CORNiCO Company, s. r. o.
TOBSTA, s. r. o.
PETRUZALEK s.r.o.
Eurest spol s .r.o.
FORNETTI SLOVAKIA spol. s r.o.
TATRA – ALPINE a.s.
TECHNOĽAN – KLOST, s.r.o.
Turistika s.r.o, Hotel Turist
Pekáreň u Floriánka
TRIGON, s.r.o.
VOLKSWAGEN SLOVAKIA, a.s.
MT AGENCY, s.r.o.
Hotel Junior ***
SELECTA SK s.r.o.
Zeleninári
DANONE , spol. s r.o.
Ministerstvo kultúry SR
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Úrad vlády Slovenskej republiky

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.