Я студент з України і мені потрібна допомога

Vo zvolenskom Centre pre obnovu rodiny Dorka dnes žije 19 klientov – mladí dospelí, osamelé mamičky s deťmi a dve kompletné rodiny. Práve týmto ľuďom, i tým, ktorí služby Dorky budú potrebovať v budúcnosti, sa rozhodli pomôcť zamestnanci Východoslovenskej energetiky, a.s. V rámci dobrovoľníckych a teambuildingových aktivít  prišli do Zvolena zveľadiť areál Zariadenia núdzového bývania a Domu na polceste. No ešte predtým, než sa mohli začať samotné práce, museli pracovníci Dorky zabezpečiť potrebný materiál a pripraviť rozpis prác, aby sa každý mohol zhostiť svojej úlohy a priložiť tak ruku k dielu.

Vo štvrtok 21.11.2013 ráno sa pred bránou Centra Dorka stretlo 60 odhodlaných pracovníkov spoločnosti Východoslovenská energetika, a.s., ktorá sa finančne podieľala aj na zabezpečení materiálu. Bez ohľadu na pracovné pozície, všetci tvorili jeden tím, v ktorom sa ťahalo za jeden koniec. Ciele boli jasné, a tak sa postupne  mohli napĺňať. Začala sa pokladať zámková dlažba na dvore zariadenia, vymaľoval sa plot pred hlavným vchodom a vstupná chodba, vymenil sa zámok na bráne, vybrúsili a namaľovali sa exteriérové dvere, naniesol sa betónový poter v kotolni… A kde boli počas týchto prác klienti?

„Deti boli v škôlke a škole. Tí klienti, ktorí sú zamestnaní, boli v práci a tých, ktorí zamestnanie nemajú, som už vopred požiadala, aby si na poobedie naplánovali nejakú návštevu, alebo program, aby sme pre nich mohli urobiť všetko potrebné,“ hovorí vedúca zvolenského Centra Dorka Mgr. Ivana Kolačkovská

Ako prvá sa upravila izba klientky s trojmesačným bábätkom, aby mamička mohla priestor čo najskôr zase využívať. No aj počas prerábky sa klienti v prípade potreby vracali do svojich domovov a vítali každú „novinku“, ktorú dobrovoľníci v areáli zrealizovali.

Za jeden deň sa toho stihlo naozaj veľa. Mnoho z tých „drobností“, ktoré v centre pribudli, spríjemnia život ľuďom, ktorí si každú príjemnú skúsenosť vážia. Záujem okolia a pomoc zvonka je pre nich stále vzácnosťou. No aj oni chceli mať účasť na skrášlení ich dočasného domova. To, čo zostalo nedokončené, sa rozhodli dokončiť svojpomocne. Jeden z oteckov, klientov Dorky, si zobral za svoje zavŕšiť pokládku dlažby.

„Chce to stihnúť do Vianoc, a tak denno-denne, aj v týchto zimách, kľačí na kolenách a prikladá dlaždicu k dlaždici. A to si vyžaduje poriadnu dávku odhodlania aj zmysel pre spoločnú vec,“ nešetrí chválou Ivana Kolačkovská.

Pracovníci spoločnosti Východoslovenská energetika tak prispeli nielen svojou prácou, ale aj motiváciou niečo zlepšiť a vybudovať, ktorú klientom Dorky zanechali spolu s vylepšeniami ich zariadenia. Každý projekt, ten stavebný i ten životný, potrebuje najskôr pevný základ. Položená dlažba dovolí pracovníkom Dorky neskôr vybudovať pre deti detské ihrisko a pre mladých dospelých a rodičov posedenie, kde budú môcť tráviť spoločné chvíle. Skúsenosť s tým, že postupnými krokmi sa dá vybodovať čosi nové a užitočné, môže byť pre klientov Dorky zároveň povzbudením i výzvou.

 

zvolen dvor uprava 002

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.