Я студент з України і мені потрібна допомога

Všetko sa začalo pred rokom 1982, kedy sa skupinka šoférov zo Slovenskej televízie rozhodol, že bude pravidelne navštevovať deti v Detskom domove v Holíči, kde jeden z nich aj vyrastal.  Počas roka pre deti pripravovali rôznorodý program, pri ktorom sa z nich stali kamaráti týchto detí v domove. A ako už býva zvykom, vždy na konci roka pre nich pripravili vianočnú besiedku.

Po pár rokoch sa rozhodli urobiť radosť deťom z viacerých domov. A tak sa začala tradícia Vianočného benefičného koncertu Úsmev ako dar, na ktorom sa v bratislavskom Istropolise stretli tí najlepší umelci vtedajšej doby, aby deťom z detských domovov zo Západoslovenského kraja a južnej Moravy predviedli svoj vianočný program. Sálou Istropolisu zaznela znelka večerníčka a  skúsení moderátori, Michal Dočolomanský a Isabela Pažitková, mohli otvoriť prvý Vianočný benefičný koncert Úsmev ako dar.

Z tohto vianočného podujatia vyrástla najstaršia charitatívna tradícia na Slovensku a myšlienka pomoci deťom v detských domovoch nadobudla konkrétnu podobu. Snaha pomáhať deťom bez rodičov sa neustále prehlbovala. Preto vznikla v roku 1991 Spoločnosť priateľov detských domovov, aby mohla systémovo pomáhať detským domovov po celom Slovensku. No čím ďalej, tým viac sa do centra pozornosti dostávalo samotné dieťa. Preto sa organizácia v roku 1996 premenovala na Spoločnosť priateľov DETÍ  z detských domovov Úsmev ako dar, ktorej hlavnou úlohou bola transformácia internátnych detských domovov na detské domovy s rodinným typom výchovy.

Dnes sa Úsmev ako dar venuje oblasti náhradnej starostlivosti v plnej šírke: od práce s biologickou rodinou cez prípravu a sprevádzanie náhradných rodičov až po prácu s mladými dospelými, ktorí detské domovy opúšťajú.

No ešte vždy je tu veľa vecí, ktoré treba zmeniť a vylepšovať. Aj preto je benefičný koncert taký dôležitý. Prostredníctvom neho môžu dať deti z domovov o sebe vedieť, upozorniť na svoju situáciu a povedať: sme stále tu.

Pomôcť nám môžete aj Vy. Stačí ak pošlete SMS v tvare DMS medzera USMEV na číslo 877. Pošlete nám tak 1 Euro, ktoré použijeme na prácu s deťmi a rodinami. Ďakujeme.

{flv}Usmev_ako_dar_40_mpg2_PAL_16x9{/flv}

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.