Я студент з України і мені потрібна допомога

Dnes sme otvorili prvý z troch projektov spolupráce troch krajín, Slovenskej republiky, Českej republiky a Ukrajiny. Cieľom tohto úsilia je pomoc sirotám, zdravotne postihnutým deťom a deťom, ktoré so svojim rodinami utekajú pred vojnou na západnú časť krajiny. Ide o nový, bezpečný domov pre tieto deti a o šancu na nový začiatok vo veľmi ťažkej životnej situácii.

Ide o 12 ubytovacích jednotiek, každá z nich má 35 metrov štvorcových úžitkovej plochy a kompletnú kuchyňu aj kúpeľňu. Domy sú okrem toho zabezpečené aj proti požiaru a kompletným vykurovacím systémom. Ide o oblasť, ktorá bude rodinám poskytovať bezpečné ubytovanie, stravovanie aj možnosť práce v sociálnom podniku. Ide o dielňu nového projektu Odpadnesh, v ktorej budú mať matky možnosť šiť tašky a iné doplnky z vyradených reklamných materiálov, ktoré by inak skončili ako odpad. Týmto spôsobom matkám poskytneme zamestnanie, vďaka ktorému budú schopné samostatne živiť svoje deti. O dielni Odpadnesh sa dozviete v najbližších dňoch.

  

Tento projekt predstavuje precedens toho, ako sa v budúcnosti môžu organizovať a koordinovať podobné spolupráce, na ktorých sa určitou časťou podieľajú jednotlivé vlády, ale aj súkromné subjekty a vytvárajú synergické úsilie pomôcť tam, kde je to skutočne potrebné.

Srdečne ďakujeme zboru poradcov premiéra Slovenskej republiky, Veľvyslanectvu Slovenskej republiky v Kyjeve, Ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky a všetkým organizáciám, ktoré vykonávali projektový dohľad a ktoré projekt podporili finančne.

 

 

Špeciálne poďakovanie patrí osobám a subjektom:
Eduard Buraš, poradca predsedu vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu, Jozef Mikloško, Komisár pre deti v SR, Marek Šafin, veľvyslanec SR v Kyjeve, Volodymyr Čubirko, predseda Zakarpatskej samosprávy, Zástupkyňa Gubernatora Zakarpatskej oblastnej dŕžavy, Svetlana Yakimelina, Prednostka Úradu pre sociálnoprávnu ochranu detí v Užhorode, mukačevský diecézny biskup Mykola Lučok, Elena Kohutíková, predsedníčka Zboru poradcov predsedu vlády SR, Česká katolícka charita, Organizácia Zakarpatie bez sirôt- hlavný organizátor projektu na čele s naším kolegom a riaditeľom Jozefom Posypankom.
Otváracieho podujatia sa zúčastnili aj podporcovia ohrozených detí, medzi ktorých patria aj naši dlhodobí donori: Labaš s.r.o., Telegrafia a.s. a Juraj Podracký.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.