Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava 7. december 2017Stráviť Vianoce v kruhu rodiny je snom mnohých detí z detských domovov, ale nie všetkým sa tento sen naplní. Hviezdy slovenského šoubiznisu sa aj tento rok spojili s organizáciou Úsmev ako dar, aby ich potešili Vianočným benefičným koncertom. Na Štedrý deň všetkým zaspievajú Celeste Buckingham, Majk Spirit, Adam Ďurica, Kristína Farkašová, skupina Hex, Lina Mayer a mnohí ďalší.

Vianoce sú časom rodinných stretnutí, ale žiaľ nie každé dieťa má rodinu. Preto môžu byť Vianoce aj príležitosťou uvedomiť si hĺbku straty, ktorú opustené deti celý život zažívajú.

Vianočný benefičný koncert Úsmev ako dar vznikol z potreby vniesť do ich životov radosť a pocit spolupatričnosti. A tiež preto, aby sme na tieto deti nezabudli, boli k ich potrebám o čosi vnímavejší a vedeli ako im pomôcť. V roku 2017 Úsmev ako dar zorganizuje už 35. ročník pre viac ako 1000 detí, ktoré pricestujú z rôznych kútov Slovenska. Ale počas vysielania priamo na Štedrý deň sa raduje drvivá väčšina detí z detských domovov sediac spoločne pri televíznych obrazovkách, pretože sa na toto spoločné posedenie tešia celý rok. To sú ich Vianoce, síce bez rodičov ale s kamarátmi.

Vianočný benefičný koncert Úsmev ako dar je najstarší benefičný koncert na Slovensku i v strednej Európe. Tento rok sa vydarilo opäť hviezdne obsadenie koncertu, pretože deti uvidia umelcov ako Celeste Buckingham, Majka Spirita, Kristínku Farkašovú, príde aj Gogo, Laci Strike, Adam Ďurica, Samo Tomeček, Janko Lehotský, skupina Hex, Lina Mayer, Peter Bič Projekt, Tomáš Buranovský, Veronika Strapková, Peter Bažík a moderná tanečná skupina Čarovné Ostrohy. O dobrú náladu sa postarajú hviezdni moderátori: dlhoročná stálica Katka Brychtová, populárna Iveta Malachovská, Vera Visterová a Martin Nikodým. Koncert už desaťročia šíri myšlienku dôležitosti napĺňať deťom potrebu blízkej osoby, trvalých vzťahov, potrebu bezpečia, adekvátnych podnetov pre zdravý vývin a dôveru v seba i iných. „Dieťa potrebuje pre zdravý psycho-sociálny vývoj prostredie úplnej rodiny s otcom a mamou. Len v nej môže naplniť svoje potreby a zažiť bezpečnú vzťahovú väzbu, ktorá je základom kvality neskorších vzťahov a komunikácie. Stabilné a priaznivé rodinné prostredie dokáže adekvátne rozvíjať osobnosť dieťaťa, zveľadiť jeho potenciál a pripraviť ho na vstup do širšieho sociálneho kontextu, “ povedal predseda predsedníctva združenia Úsmev ako dar.

Už neuveriteľných 35 rokov pomáha Úsmev ako dar deťom, aby mohli bezpečne vyrastať v rodinách, ideálne tých vlastných. V tejto snahe ich podporilo množstvo osobností. „Úsmevu ako dar pomáham hádam od ich vzniku, už vtedy to bolo veľmi spontánne rozhodnutie a vďaka ľuďom ako Tonko Valentín a Julo Hron, som v čase oslovenia v roku 1990 nezaváhala ani minútu. Odvtedy som im moderovala množstvo takýchto výnimočných podujatí, spoznala „domovákov“, z ktorých sú už dnes dospelí ľudia, ale aj nových, ktorí nemajú šťastie ako deti z bežných rodín,“ spomína si na začiatky moderátorka Iveta Malachovská, ktorá stála pri zrode vianočného koncertu.
Tanečník a dvojnásobný otec Laci Strike takisto podporuje koncert dlhé roky.

Deti vyrastajúce v detských domovoch a v profesionálnych rodinách majú na koncerte možnosť stretnúť kamarátov z iných detských domovov, ale aj svojich súrodencov, ktorí vyrastajú v rozdielnych detských domovoch. Pre tieto deti je to tradícia, na ktorú sa každoročne tešia.

Súčasťou koncertu je aj verejná zbierka a každý, kto chce prispieť, môže poslať SMS v tvare DMS USMEV (DMS medzera USMEV) na číslo 877. Cena DMS je 2 EUR v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Zbierka je registrovaná MV SR a realizovaná prostredníctvom DMS systému, ktorý spravuje Fórum donorov. Vyzbierané finančné prostriedky organizácia použije na rozvojové a vzdelávacie projekty pre deti z detských domovov, náhradných a ohrozených rodín. 

beneficny koncert 2017 002 beneficny koncert 2017 003 beneficny koncert 2017 004 beneficny koncert 2017 005beneficny koncert 2017 006

 

 

 

beneficny koncert 2017 007 beneficny koncert 2017 008beneficny koncert 2017 012 beneficny koncert 2017 009 beneficny koncert 2017 010

 

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.