Я студент з України і мені потрібна допомога

Najmilší koncert roka Spoločnosti Úsmev ako dar je prehliadkou umeleckých talentov detí z detských domovov a náhradných rodín. Už po 24. krát vystúpili deti na profesionálne javisko, aby tu prostredníctvom rôznych umeleckých žánrov vyjadrili, čo cítia, čo ich zaujíma a čo prežívajú. Talent im rozhodne nechýba. Chýba im čosi iné – rodina. Vo štvrtok 5. júna 2014 o 18.00 hod. sa v bratislavskom divadle Tower Stage uskutočnilo celoslovenské finále Najmilšieho koncertu roka (NKR).

Predchádzali mu štyri regionálne kolá v Košiciach, Prievidzi, Banskej Bystrici a Nitre, kde sa predstavilo spolu 388 detí zo 40 detských domovov a ďalších zariadení náhradnej starostlivosti. Najzaujímavejšie individuálne a skupinové čísla odborná porota zaradila do záverečnej slávnostnej prehliadky, ktorá bola výberom toho najlepšieho z oblasti spevu, tanca, hry na hudobnom nástroji a dramatickej tvorby. A i keď deti z domovov nie sú profesionálni umelci, ich výkonom nechýbalo nadšenie a nefalšovaný zápal pre vec.

„Nejde o to, aby z týchto detí vyrástli umelci, hoci aj to už sa v minulosti stalo, ale o to, aby mohli tvorivým spôsobom vyjadriť svoj vnútorný svet. Možno nedokážu o všetkom, čo prežili, otvorene rozprávať. Možno ani nechcú. No umenie je výborný spôsob, ako prejaviť aj to nevypovedané a odhaliť tak kúsok zo svojej jedinečnosti,“ hovorí Adriana Sisiková z Úsmevu ako dar, členka celoslovenskej poroty a realizačného štábu NKR.

Na celoslovenskom kole prehliadky vystúpilo 105 detí z  21 detských domovov, 1 reedukačného centra a sociálne znevýhodnených rodín. Prostredníctvom svojich umeleckých vystúpení sa s prítomnými divákmi, hosťami i rovesníkmi podelili o svoje pocity a prežívanie tých radostných, aj tých menej radostných udalostí. Moderátorom podujatia bol Roman Pomajbo.

V rámci slávnostného programu sa už tradične udeľovala  Cena Pipi Dlhej Pančuchy, ktorá je ocenením úspešnej životnej dráhy mladého dospelého po opustení detského domova. Z rúk ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera ju tento rok prebrala Martina Rihárová, tanečníčka, choreografka a pohybová pedagogička, ktorá so svojou tanečnou skupinou E-motinom vyhrala titul majstra sveta v tanečnom štýle MTV style. Martina strávila 10 rokov v detskom domove v Bernolákove a neskôr vyrastala u svojich krstných rodičov.  Tancu sa venovala od malička a tvrdo išla za svojím snom. Napriek tom však na otázku, čo pre ňu znamená úspech, odpovedá: „Možno sa dá povedať, že som úspešná, a asi je to aj pravda. Ale to pre mňa zas až tak veľa neznamená. Úspech je pre mňa – nájsť si spoľahlivého muža a založiť si vlastnú rodinu.“

Najmilší koncert roka sa niesol v duchu jednoduchého motta: „Toto som ja.“ Bežné tvrdenie, ktoré však predpokladá, že ho ktosi vypočuje, prijme a ocení. Predpokladá pozornosť kohosi blízkeho, a práve tá nie je pre deti z náhradnej starostlivosti úplnou samozrejmosťou. Niektoré z nich vystúpili na Najmilšom koncerte po prvý krát, iné sa vrátili na javisko opakovane. Medzi ostrieľaných vystupujúcich patrila aj Lenka z detského domova v Žitavciach. Svoju skúsenosť s niekoľkonásobným účinkovaním na koncerte opisuje slovami: „Keď som vystupovala prvý krát, mala som hroznú trému. Teraz je to už lepšie. Naučila som sa, že sa nemám hanbiť. Keď niečo viem a som v tom dobrá, tak sa nemusím pred nikým hanbiť.“

Odmenou pre deti, ktoré v rámci celoslovenskej prehliadky Najmilší koncert roka postúpili až do záverečného kola, bude okrem iného trojdňový pobyt v Častej – Papierničke od 23. do 26. júna. Tu si budú môcť oddýchnuť a nabrať sily do ich ďalšieho umeleckého snaženia. Rekreačný pobyt pre talentované deti z náhradnej starostlivosti podporili spoločnosť DHL, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Národná rada SR.

Fotogaléria 2014:

NKR7NKR6NKR8NKR9

Fotky: Jaromír Ferianc

 

 

 Ďakujeme partnerom Bratislavského finále Najmilšieho koncertu roka:

partneri na web

min kult

 

Mediálny servis:
Mgr.art. Slavka Liptáková, ArtD.
PR manažérka
mob: 0903 781 744

www.usmev.sk

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.