Я студент з України і мені потрібна допомога

Deti z detských domov majú svoje okná do duše veľké no často poriadne zašpinené, brána do ich srdca je obrovská a krásna, žiaľ niekedy je za tak tmavým rohom, že ju na prvý pohľad ani nevidieť. Aby sa nám podarilo nájsť správny smer k bráne a možno aj nakuknúť trošku z vonku cez okno rozhodli sme sa pripraviť im nezabudnuteľný deň, ktorý pozdvihne ich výnimočnosť a naučí ich niečo, čím vyniknú a zaujmú aj medzi ostatnými deťmi mimo detského domova.

V duchu výnimočnosti,  rytmu, spoločenskosti a pohybu sme sa rozhodli stráviť jednu septembrovú nedeľu s deviatimi deťmi z detského domova Liptovský Hrádok. Deti k nám na „Úsmevácku“ pobočku do Ružomberka docestovali z Ded v Kráľovej Lehote.

Keďže tanec je len čerešnička na torte, je to vrchol spoločenských kontaktov, spoločenského správania a ten najvyšší výrazovo komunikačný prostriedok rozhodli sme sa deti naučiť najprv základom etikety. Aj najväčší puberťáci, ktorí v rámci svojej vlastnej charakteristiky a začleňovania sa do vlastného sveta násť ročných sa predsa musia vedieť správať. Keď deti a hlavne teenegeri pochopili, že spoločenské správanie neznamená iba vedieť sa pozdraviť starším, ale aj bežné prejavy úcty a aj náklonnosti k opačnému pohlaviu rozhodli sa zapojiť a hltať vedomosti, ktoré im septembrový deň poskytoval všetkými zmyslami. Základné spoločenské návyky a sebavedomie aj vo chvíli keď sa na stužkovej, plese či večierku zahrá valčík, tango či tcha – tcha boli motiváciou. Veď predsa žiadne dievča nechce ostať sedieť, a žiadny chlapec nechce vyzerať ako neschopný loozer. Všetci sme preto pod vedením profesionálnej trénerky Táničky Sičákovej, ktorá si počas svojej aktívnej kariéry vytancovala kategóriu A v štandardných aj v latinskoamerických tancoch trénovali a tancovali ako sme len najlepšie vedeli.

Tento deň dal deťom možnosť zdvihnúť vlastné sebavedomie, naučiť sa niečo, čo v ich vekovej kategórii nie je samozrejmosť, ale posúva ich to do úrovne výnimočnosti a zvyšuje ich atraktivitu. Ako tanečná trénerka Tánička Sičáková povedala po skončení dňa „kedykoľvek si radi takýto deň zopakujeme, pretože sme tým deťom nedali veľa, no pre ne to veľa bolo“. Práve takouto geometrickou radou sa dajú znásobovať pozitívne pocity. Podľa reakcií detí mal deň s názvom Let s Dance! úspech a dúfam, že sa nám pre tieto mladé dámy a gentlemanov podarí pripraviť nie jeden deň ale celý kurz ôsmych lekcií spoločenských tancov spolu so záverečným venčekom v čo najkratšom čase.

3

8

4567

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.