Я студент з України і мені потрібна допомога

Práve vtedy, keď väčšina ľudí oslavuje najväčšie rodinné sviatky, domováci a rodiny v núdzi veľmi naliehavo vnímajú chýbajúce zázemie, ktoré by im poskytlo oporu.  Hoci naše sociálne pracovníčky mali počas sviatkov oficiálne voľno, situácia mladej dospelej s 8-ročnou dcérkou, ktorá sa ocitla bez strechy nad hlavou, ich nenechala ľahostajnými.

Pustili sa teda do práce a Nový rok 2013 už bezradná mamina oslávila v Domovskom vzdelávacom centre v Dunajskej Lužnej. Začiatok roku je tradične časom nových nádejí. Nový kalendárny cyklus v nás dvíha hladinu očakávaní a túžbu po „lepšom zajtrajšku“. Ak očakávania narazia na realitu, ktorá ani zďaleka nie je taká optimistická, prichádza sklamanie, v horšom prípade beznádej. Aj tým sa dá možno vysvetliť zvýšený príliv klientov práve v tomto období. Hneď prvá polovica januára priniesla sociálnym pracovníčkam na bratislavskej pobočke osem nových klientov.  Všetko bývalí domováci, ktorí si už sami nedokázali poradiť. Problémy, s ktorými sa najčastejšie boria, sú základné existenčné nutnosti, ako bývanie, práca, finančná istota či materiálne zabezpečenie detí.

• Rodina s dvomi malými deťmi sa na nás obrátila s prosbou o pomoc, pretože izbu, v ktorej na ubytovni žijú, zamorili ploštice. Oslovili sme teda vedenie ubytovne a zabezpečili zatiaľ dezinfekciu priestoru. Rodine sme pomohli napísať žiadosť, v ktorej požiadali o zmenu izby vzhľadom na to, že deti majú v tej súčasnej zdravotné problémy.

• Mladému dospelému s psychiatrickou diagnózou, ktorý prišiel z Čiech, sa nám podarilo nájsť umiestnenie v kresťanskom zariadení v Levoči. Sociálna pracovníčka Úsmevu ho na nové miesto pobytu osobne sprevádzala, aby mladý muž zvládol cestu vlakom a adaptoval sa na neznáme prostredie.

• Inému mladému dospelému, ktorému úrad nepriznal invalidný dôchodok, sme našli skromné pracovné uplatnenie, ktoré by mu aspoň na začiatok dovolilo samostatne žiť.  

• Ďalší mladý dospelý k nám prišiel zo Žákoviec. Pomáhali sme mu pri vypĺňaní tlačív a podkladov pre nové pracovisko v Českej republike.

• Po ročnej spolupráci s jedným klientom sme mu našli ubytovanie v domove na pól ceste v Dunajskej Lužnej. V rámci nášho programu SOS na pomoc mladým dospelým a finančnej podpore od spoločnosti Enel sme mu mohli zaplatiť prvý mesiac bývania a sprostredkovať mu tak možnosť stabilnej existencie.

• Mladej domováčke, ktorej sa čerstvo narodilo bábätko, sme prisľúbili materiálnu pomoc, no aby sme mladú maminu motivovali, podmienili sme to tým, že si vybaví všetky úradné náležitosti, príspevky a štátne dávky, na ktoré má nárok.

Čas sviatočného oddychu je už za nami a nový rok vložil do rúk našich sociálnych pracovníčok celú priehršť práce. Aj keď nedokážu plniť často nerealistické a zveličené novoročné želanie, dokážu reálne pomôcť v kritických chvíľach. Krok za krokom sprevádzajú klientov k tomu, aby jedného dňa dokázali stáť vzpriamene a pevne. Či sú sviatky, alebo piatky…

Slávka Liptáková

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.