Я студент з України і мені потрібна допомога

V septembri sa nám podarilo odovzdať vzácny dar pre špecializovaný detský domov v Svajlave. Ide o dva špeciálne obleky na cvičenie, ktoré dokážu stimulovať aktívne držanie tela a tým pomôcť dieťaťu, aby sa dostalo a udržalo v polohe, ktorú bez obleku nezvláda.
„Napríklad Saško, chlapec na fotke v zelenom obleku, sa už v stoji a pri chôdzi v obleku nemusí nikoho držať, kráča vystretý a takmer bez opory. Vďaka týmto oblekom dokážu deti na chvíľu niečo, čo dovtedy nevedeli. Oblek umožňuje aj špeciálne zapnutie do Spider systému, ktorý umožní aj úplne ležiacim, nevládnym deťom na chvíľu sedieť alebo stáť. Ich radosť v tej chvíli by som vám dopriala zažiť,“ hovorí Zuzana Cascino, slovenská fyzioterapeutka, ktorá cestuje medzi slovenským a ukrajinským centrom pre deti a rodiny.
„Bolo neuveriteľné pozerať sa na malinké deti, ktoré sú pripútané k lôžkam. Pre deti s ťažkými zdravotným postihnutím je pohyb do prvého polroka života najdôležitejší. V čase, keď sme zariadenie navštívili, mal personál k dispozícii iba jeden oblek. Bolo nám jasné, že získať viac oblekov je kľúčové, ak majú byť splnené potreby všetkých detí v centre,“ hovorí Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ Úsmevu ako dar.
Tento skvelý dar je zároveň možnosťou, ako si detský domov môže získať vlastné finančné zdroje. Na tunajšej rehabilitácii totiž necvičia len deti priamo z detského domova, ale prichádzajú aj deti s rôznymi hendikepmi z okolia, ktoré potrebujú kvalitnú rehabilitáciu. A vojna na Ukrajine znemožnila týmto deťom cvičiť v centrách, kam predtým chodievali, do Odesy, či iných prímorských oblastí do rehabilitačných centier. A tak im aj vďaka týmto špeciálnym oblekom môže už aj detský domov v Svaljave poskytnúť kvalitnú rehabilitáciu, ktorá je novinkou aj v rehabilitácii detí v rámci Európskej únie. Takto získané finančné zdroje z rehabilitácie detský domov zasa použije napríklad na nevyhnutnú rekonštrukciu a tak bude deťom v detskom domove v Svaljave opäť o trochu lepšie. ❤️
Sme skutočne vďační, že môžeme našu pomoc smerovať konkrétne tam, kde je absolútne nevyhnutná. Ďakujeme Zuzane Cascio a riaditeľovi Volodimirovi Beyresh za ich prácu, ktorá je fyzicky aj psychicky náročná. Ak by ju nevykonávali, tieto deti by nemali nikoho. 🤝

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.