Я студент з України і мені потрібна допомога

Koniec roka je časom zhodnotenia a bilancovania doposiaľ vykonaného, rozpracovaného či plánovaného. Aktivity regionálnej pobočky v Košiciach v rámci Anjelského dobrovoľníckeho programu boli celý rok 2018 veľmi rôznorodé a radi by sme na niektoré z nich poukázali. Začiatkom roka je priestor na malé vydýchnutie a postupné pomalé plánovanie jedného z dôležitých podujatí akým je regionálne kolo Najmilšieho koncertu roka. Jeho uskutočneniu predchádza intenzívna príprava nie len organizačného tímu, ale aj samotných vystupujúcich, detí a mládeže.

vychodniarsky rok 09Režisér Jaroslav Bryndzák so svojim tímom starostlivo navštívil všetky prihlásené zariadenia, dôsledne si prezrel ich pripravené umelecké vystúpenia a vyslovil odporúčania pre ich zlepšenie či doladenie. V deň konania 29. apríla sa na pódiu Historickej radnice v Košiciach predstavilo 80 účinkujúcich v 18 vystúpeniach v podobe tancov, spevu, recitácie básne či gymnastickej zostavy. Atmosféru podujatia výborne dopĺňalo publikum, ktoré snahu detí ocenilo veľkým potleskom. 

 

Domovácke kilometre uja Peťa 2018Východniarske leto tradične otvorilo 1. mája bežecké podujatie Domovácke kilometre uja Peťa v Herľanoch, ktoré oslavovalo svoj 20. ročník. Mladí bežci a bežkyne si zmerali sily na rôzne náročných tratiach za aplauzu kamarátov, dobrovoľníkov a vychovávateľov. Všetci súťažiaci boli ocenení pamätnou medailou a na prvých troch najrýchlejších bežcov v každej vekovej kategórií čakali aj hodnotné ceny. Pohodovú atmosféru dopĺňali piesne rómsko – slovenskej kapely F6. „Každoročne sa na podujatie prihlási čoraz viac bežcov, čo nás len utvrdzuje v tom, že Domovácke kilometre sú pre decká zaujímavé a veľmi nás to teší. Na štarte sa tentoraz vystriedalo 300 bežcov,“ zhodnotila tento ročník koordinátorka podujatia Martina Dulebová. Veľké poďakovanie patrí dobrovoľníkom organizácie a študentom sociálnej práce na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorí dopomohli k perfektnému priebehu. Ďakujeme tiež priateľom z organizácie Šport do Košíc, ktorí dobrovoľnícky a organizačne vypomohli realizácii projektu. Podujatie bolo podporené z rozpočtu mesta Košice, z grantového programu mesta „Deti a mládež Košíc – DAMKO 2018″.

Mesto Košice  DAMKO

 

 

 

 

 

Športové hry 2018Športový duch sa preniesol aj do regionálnych kôl Športových hier za Prešovský kraj vo Svidníku, Medzilaborciach a Spišských Vlachoch a za Košický kraj vo Veľkých Kapušanoch. Súťažilo sa v atletických disciplínach ako beh, skok do diaľky , skok do výšky, vrh guľou. Úsmev ako dar pomohol svojou troškou a zapojil sa do organizácie podujatí.

 

Letné rozvojové pobyty

Čas letných prázdnin vypĺňali deťom dobrovoľníci prostredníctvom letných rozvojových táborov. Jednym z prvých, ktorý sa toto leto uskutočnil bol prekvapením od cestovnej kancelárie Ferrotour pre rodiny v našej starostlivosti v prímorskom letovisku Sv. Filip i Jakov v Chorvátsku. Sedem slnečných dní kúpenia v mori, tvorivých dielni na terase, vodných hier a športov, večerných prechádzok dodalo silu do ďalších dní nie len rodičom, ale aj samotným deťom, ktoré si výlet užívali plnými dúškami.

Rodinná víkendovka na Zlatej Idke pre rodiny s deťmi v starostlivosti košickej pobočky ponúkla rodinám priestor na odreagovanie sa od každodenného života a problémov, vychutnať si voľný čas spolu i príležitosť spoznať nové rodiny. Pestrý program tvorený zábavnými, športovo-súťažnými, vedomostnými aktivitami uvoľnil atmosféru, vyčaril úsmevy a dodal energiu.

Zábava v leteUž po tretí krát dobrovoľnícka skupina navštevujúca deti z detských domovov v Nižnej Kamenici, Košickej Novej Vsi, Zem detí organizovala pobytový tábor na Ružíne, ktorý bol spestrením ich prázdninových dní, a zároveň ďalším stretnutím v prostredí mimo detského domova. Všetci sa naň ohromne tešili a prípravu aktivít nenechali dobrovoľníci na náhodu. Spoločné výlety do okolia, oddychové tvorivé dielne, športové hry a súťaže či dokonca meninová oslava a táborová svadba s diskotékou pod holým nebom prinieslo deťom opäť veľa nových zážitkov.

Letné rozvojové pobyty doplnilo v horúci augustový deň podujatie Detská športová olympiáda na Sídlisku Nad Jazerom s ústrednou témou voda. Olympiáda tvorená desiatimi stanovištiami a jedným bonusovým kolom v podobe opičej dráhy. Viac ako 40 detí rôzneho veku dostalo do rúk svoju hraciu kartu a postupne mali zdolať všetky stanovištia a získavali body, ktoré v závere premenili na sladké odmeny. Po absolvovaní aj opičej dráhy boli dekorované lízatkovými medailami. Športové popoludnie v podobe súťažných stanovíšť nám pomohli pripraviť zamestnanci VSE Holding a občianske združenie Športový klub Šport pre verejnosť Košice. Detský smiech a nasadenie sa niesli celým dňom.

Vianočné pečenie s VSELeto sa pomaly preklopilo do jesene a ani sme sa nenazdali a bol pred nami predvianočný čas. Deti z náhradných rodín obdarovali dobrovoľníci na sviatok sv. Mikuláša Veselou Mikulášskou jazdou na Košickej detskej historickej železnici, kde na nich čakal čert, anjel i Mikuláš s balíčkami. Deti z Centra Dorka v Košiciach navštívili zamestnanci spoločnosti VSE Holding, a.s., člen skupiny innogy a spoločne pripravovali vianočné perníky, kde sa kreativite pri zdobení medze nekládli.

Pán prezident na Anjelskej kapustniciVrcholným dobrovoľníckym podujatím v decembri bola Anjelská kapustnica v spolupráci s mestom Košice, Visit Košice a šéfkuchármi z reštaurácie Med malina. Príprava kapustnice od skorého rána do 1 000 litrového kotla dala kuchárom zabrať, no o to viac ich tešilo, keď postupne prichádzali kupujúci a chuť a kvalitu kapustnice neprestajne chválili. Charitatívne podujatie si nenechal ujsť ani prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska, ktorému sa podporu veľmi ďakujeme.

Rok 2018 bol na východe veľmi pestrý a bohatý na nové podujatia, zážitky a plný usilovnej práce, za ktorý ďakujeme všetkým dobrovoľníkom, zamestnancom a spolupracovníkom regionálnej pobočky v Košiciach. Veríme, že i nový rok prinesie veľa nového a obhajujúceho a posunie nás o ďalší krok vpred v našej práci.

 Anjelská kapustnica 2018 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.