Я студент з України і мені потрібна допомога

Leto je v plnom prúde a deti si naplno užívajú letné prázdniny. Na minulé Vianoce si už nikto ani len nespomenie, aj keď už možno nejeden z nás má kúpený darček na tohtoročné Vianoce. My na úsmeve si ale občas spomenieme, pretože sme predajom adventných kalendárov v Kauflande získali finančné prostriedky, aby sme mohli aj v tomto roku pokračovať vo vzdelávaní mladých dospelých z Centier pre deti a rodiny, ktorí sa postupne pripravujú na samostatnosť. 

Zrealizovali sme už jednodňovky a víkendovky v Banskobystrickom, Žilinskom a Bratislavskom kraji, naplánované máme postupne aj ďalšie regióny. V rámci diskusií sme sa venovali veľmi dôležitej téme v živote každého domováka – téme výberu povolania, výberu samotnej pracovnej ponuky, ako nezlyhať v práci, rozprávali sme sa o nereálnych platových očakávaniach. Jednou zo skupinových aktivít bola aj téma dôležitosti plánovania a prípravy na rodičovstvo, s čím súvisí aj výber vhodného partnera. Aktivita mala za cieľ tiež poukázať na sebapoznávanie – je dôležité poznať, aký sme typ, ako reagujeme a podľa toho budovať svoje rodičovské zručnosti.

Ďalšia téma, ktorá veľmi trápi našich mladých je, kde budú bývať po odchode z Centra. Navštívili sme nocľaháreň pre bezdomovcov Depaul v Bratislave, Dom sv. Vincenta v Banskej Bystrici, Útulok Prístav, rozprávali sme sa na tému bezdomovectva s bývalými domovákmi, ktorí žili na ulici a ako sa im podarilo z ulice dostať. Marta, vedúca a bývalá domováčka na obdobie na ulici spomína stále so slzami v očiach. „Už nikdy to nechcem zažiť, a ani to nikomu neprajem. A pokiaľ budem môcť a vládať pomáhať iným domovákom, aby sa im nestalo to čo mne, chcem im pomáhať vo dne v noci. Mám v pestúnstve krásne 8 – ročnú dcérku, milujem ju viac ako svoj život. Mne pomohlo veľa ľudí, aj mi stále pomáha a preto to chcem vrátiť tým, čo to potrebujú.“

Reálne životné situácie si naši mladí vyskúšali prostredníctvom zážitkových aktivít, v ktorých vidíme veľký zmysel a potenciál. Všetko ale zvládli s úsmevom. Počas týchto aktivít sa však nevzdelávajú len naši mladí dospelí, je to škola života aj vedúcich – bývalých domovákov. Popri odovzdávaní svojich životných skúseností si spolu užili aj veľa zábavy a už sa tešia na ďalšie pokračovanie.

My na úsmeve vysoko oceňujeme podporu týchto konkrétnych projektov, pretože vďaka nim majú mladí ľudia ľahšiu situáciu pri zaraďovaní sa do života.  Ďakujeme spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s. za to, že vidí zmysel v podpore vzdelávacích aktivít pre túto cieľovú skupinu.

Kaufland Vzdelávanie s Kauflandom Vzdelávanie s Kauflandom kaufland vikendovka5

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.