Я студент з України і мені потрібна допомога

V 21. ročníku populárnej ankety časopisu Slovenka Otec roka mal aj Úsmev ako dar „svoje želiezko“ v ohni. Medzi šiestimi oficiálne navrhnutými kandidátmi (vyberali sa z množstva návrhov) mohli ľudia hlasovať aj za vdp. Ľuboša Repického z Prešova, ktorého do súťaže nominovala práve naša organizácia SPDDD Úsmev ako dar.

Ľuboš Repický totiž s manželkou Žanetkou po zistení, že nemôžu mať vlastné deti, vytvorili domov šiestim deťúrencom z detských domovov: jedno dieťatko si adoptovali, jedno majú v pestúnskej starostlivosti a štyri deti – súrodencov prijali ako profi (teda profesionálni) rodičia.

Okrem p. Repického v ankete Slovenky o hlasy čitateľov zabojovali aj títo skvelí otcovia: Tomáš Horváth z Cífera (36 ročný, sám sa stará o tri malé deti ako vdovec, je pritom diabetik), ďalej Pavol Matis zo Ždane (56 ročný vdovec, stará sa o sedem dievčat, dve ďalšie dcéry sú už dospelé), Peter Hlbocký z Piešťan (52 ročný otec siedmich detí), Milan Daniel zo Šale (35 ročný si vzal do pestúnskej starostlivosti šesť súrodencov, sám pritom vyrástol v detskom domove), Rastislav Vitéz z Košíc (29 ročný otec starajúci sa o maloletú dcérku Sofiu, ktorú matka odvrhla). No a ako súťaž – anketa dopadla? Na slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety a v „predvečer“ sviatku Dňa otcov – 16. júna t.r. usporiadala redakcia týždenníka Slovenka oficiálnu slávnosť spojenú s vyhlásením víťaza ankety. Stal sa ním napokon Rastislav Vitéz, ktorý si prevzal symbolickú cenu – dreveného koníka, symbol súťaže, ďalej kyticu kvetov a niekoľko vecných cien od sponzorov podujatia.

Ako však zverejnila redakcia Slovenky v aktuálnom vydaní týždenníka, č. 25/ 2011, : „Mnoho čitateľov poslalo hlas aj Ľubošovi Repickému z Prešova, gréckokatolíckemu kňazovi, ktorý je aj profesionálnym rodičom a s manželkou vytvorili domov šiestim deťom bez rodičov.“ Na slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety, ktoré sa konalo v Primaciálnom paláci v Bratislave, prišiel Ľ. Repický s manželkou Žanetkou a dvoma dcérkami- trojročnou Tamarkou a šesťročnou Lenkou. Mali možnosť stretnúť sa osobne nielen s organizátormi podujatia, pozhovárať sa so šéfredaktorkou Slovenky Máriou Mikovou, redaktorkou Ľudmilou Grodovskou, ktorá je takpovediac duchovnou mamou podujatia už roky, ale zoznámiť sa s ďalšími vzácnymi rodičmi- otcami, ktorí sa príkladne starajú o deti, niektorí bez manželky. Pred podujatím absolvovali aj spoločný výlet a vzácne chvíle im budú pripomínať pamätné fotografie.

Keď sa moderátor akcie Peter Justin Topoľský pýtal Ľ. Repického , ako zvláda toľko detí v opatere a popri tom službu a mnoho iných vecí, odpovedal skromne. „Musím.“ Napriek tomu netajil radosť z nominácie na Otca roka. Poskytol aj niekoľko rozhovorov médiám, napr. televízii TA3. Organizátori podujatia a sponzori všetkých šesť otcov obdarili darčekovými poukážkami i vecnými a peňažnými cenami.

Je dobré, že na Slovensku máme takúto anketu, ktorá si všíma dobrých a statočných otcov. Pripomenul to aj bratislavský primátor Milan Ftáčnik, ktorý zdôraznil , že anketa by si zaslúžila väčšiu medializáciu. Moderátor televízie Markíza Vilo Rozboril, ktorý bol na akcii prítomný aj preto, že jeden z nominovaných otcov (M. Daniel) bol „tipom“ relácie Modré z neba, označil túto anketu za najkrajšiu a najzmysluplnejšiu na Slovensku. Mária Reháková z vydavateľstva Star production a zároveň zástupkyňa organizátorov uviedla, že kým v doterajších ročníkoch ankety bolo každoročne nominovaných päť otcov na titul Otec roka, tento rok ich bolo výnimočne šesť.

Mediálnym otcom roka sa stal moderátor televízie TA 3 a otec dvoch detí Jozef Dúbravský. Podujatie spestril aj kultúrny program, v ktorom vystúpili napr. operná speváčka Mária Eliášová, divadielko Žihadlo, či Sisa Lelkes Sklovská a ďalší.

Redakcii Slovenky týmto ďakujeme a vážime si, že aj Úsmev ako dar mohol navrhnúť kandidáta na Otca roka a zapojiť sa tak do obľúbenej ankety, ktorá bude mať svoje pokračovanie aj o rok.

A tak už teraz môžete (môžeme) začať premýšľať o ďalších skvelých otcoch, ktorí by si zaslúžili aj takéto verejné (morálne) uznanie.

Andrea Eliášová

Foto: Ľ. Repický s manželkou Žanetou (archív rodiny Repických).

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.