Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava, 8. marec 2021 – Rok trvajúca pandémia COVID-19 dostala veľa rodín do ťažkých životných situácií. Mnohí rodičia prišli o prácu, musia sa starať o chorých a o deti, ktoré nemôžu chodiť do škôl a škôlok. Spomedzi nich je skupina rodičov, ktorá je obzvlášť kritická – samoživitelia. Pomáha im organizácia Úsmev ako dar a prispieť sa rozhodla spoločnosť Curaprox Slovensko, ktorá k tomu vyzýva aj svojich zákazníkov.

Na Slovensku je približne 100 000 rodičov samoživiteľov, mnohí z nich sú bez práce a bez prostriedkov. Organizácia Úsmev ako dar dlhodobo pomáha otcom-samoživiteľom a matkám-samoživiteľkám hľadať východiská z ich komplikovaných životných situácií.

Organizácia aktuálne pracuje s 837 rodinami, v ktorých je 1505 detí, a tie potrebujú neodkladnú pomoc. “Mnohé rodiny prechádzajú ťažkou skúškou. Z dôvodu pandémie prišli o prácu, o svoj príjem a dostali sa do situácie, kedy sebe a svojim deťom nedokážu zabezpečiť základné životné potreby. Najhoršie sú na tom samoživitelia. Denne nám volajú s prosbou o pomoc, je veľmi ťažké a smutné počúvať, čo prežívajú. Pre nás, ktorí máme prácu je nepredstaviteľné, čo títo rodičia každý deň prežívajú a čo všetko musia urobiť, aby s deťmi mali čo jesť, aby sa dostali k potrebnej zdravotnej starostlivosti a čo je najhoršie, aby neostali na ulici. Ďakujeme vopred všetkým dobrým ľuďom, ktorým ich osud nie je ľahostajný“ hovorí Mária Soboličová, manažérka pre fundraising a PR Úsmevu ako dar.

Rodičia samoživitelia zostali sami na výchovu detí, na platenie nájmu, na nákup jedla či školských pomôcok pre svoje deti. Kvôli korone prišli o prácu a ocitli sa na pokraji chudoby. „Pracovala som ako upratovačka, neskôr som sa zamestnala ako opatrovateľka. Počas pandémie mi bol však pracovný pomer ukončený. Následne som sa zamestnala ako upratovačka a recepčná v ubytovni, pre lockdown som však opätovne o prácu prišla. Keďže všetky výdavky na tri deti zabezpečujem sama, strata môjho príjmu nám veľmi ohrozila bývanie,“ hovorí Mária z Nitry, ktorá nemá z čoho zaplatiť nájom za bývanie.

Pomôcť chce Curaprox spolu so svojimi zákazníkmi

Iniciatívou Rodič na to nemá byť sám upozorňuje Úsmev ako dar spolu so spoločnosťou Curaprox Slovensko na neľahkú situáciu rodičov, starých rodičov, pre ktorých je náročné zabezpečiť pre deti základné potreby.

Spoločnosť Curaprox Slovensko sa rozhodla podať pomocnú ruku a darovať združeniu Úsmev ako dar finančnú čiastku 15 000 eur. Zároveň vyzýva na pomoc aj svojich zákazníkov. „Dnes je viac ako inokedy potrebná pomoc tým, ktorých aktuálna situácia dostala do úzkych. Mamy a otcovia – samoživitelia, ktorí prišli o prácu, prežívajú náročné dni a každý deň hľadajú cestu ako túto situáciu ustáť. My v Curaprox sme urobili prvý krok a darovali organizácii Úsmev ako dar finančnú sumu, no nechceli sme zostať len pri tom. Chceli sme dať túto možnosť aj iným, a tak sme sa rozhodli povzbudiť aj našich zákazníkov,“ hovorí Lucia Rabatinová, riaditeľka Curaprox Slovensko.

Zákazníci Curaproxu môžu pomôcť nákupom špeciálnych balíčkov na ich e-shope. Kúpou jedného z nich prispejú samoživiteľom na stravu, mesačný poplatok za elektrinu či pokrytie nákladov na bývanie.

“Celá suma za nákup pôjde postihnutým rodinám, zákazník od nás dostane kefku ako darček za svoju pomoc,” dodáva Lucia Rabatinová. Curaprox spolu s organizáciou Úsmev ako dar zabezpečí, že sa peniaze dostanú k matkám a otcom, pre ktoré budú znamenať skutočnú a konkrétnu pomoc.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.