Všetko o vzťahovej väzbe – PRIDE advanced

» Určený pracovníkom systému náhradnej starostlivosti, pedagogickým a odborným zamestnancom zariadení SPODaSK a školských zariadení, sociálnym pracovníkom a asistentom sociálnej práce.

» Osvedčený špecializovaný výcvikový program postavený na princípoch attachmentovej terapie.

» Výcvik PRIDE advanced sa zameriava na vedecky a empiricky overené informácie, vedomosti a zručnosti o konkrétnych faktoroch ovplyvňujúcich psychický, fyzický, emocionálny a sociálny vývin detí v náhradnej starostlivosti, ich prežívaní, potrebách a prejavoch správania, ako aj na nácvik praktických zručností potrebných pre kompetentnú starostlivosť o deti s históriou zanedbávania, násilia, či traumy.

» Prostredníctvom praktických tém a zážitkových aktivít účastníkom výcvikový program pomáha hlbšie porozumieť súvislostiam narušenej vzťahovej väzby a následným prejavom správania detí v náhradnej starostlivosti. Rozvíja ich schopnosť hlbšie porozumieť prežívaniu dieťaťa v náhradnej starostlivosti a osvojiť si praktické zručnosti potrebné pre svoju každodennú prácu tak, aby pôsobenie daného profesionála v starostlivosti o konkrétne dieťa bolo uzdravujúce a zmysluplné – od každodennej komunikácie s deťmi, cez používanie odborných nástrojov (napr. individuálne plánovanie, zhodnocovanie situácie dieťaťa, spracovanie osobnej a rodinnej histórie dieťaťa aj cez konkrétne techniky ako napr. Analýza príčin krízy v rodine, Kniha života, genogram, ekomapa a pod.) pri kompetentnom napĺňaní svojej profesionálnej role v ich živote. Zároveň umožňuje účastníkom získané vedomosti a zručnosti využívať aj pri práci s rodinami a významnými osobami detí vo svojej starostlivosti (i vlastným rodinným systémom) a scitlivovať seba i iných voči skutočným potrebám a prežívaniu detí.

» Cieľom výcviku je rozvíjať zručnosti profesionálov v systéme a náhradných opatrovateľov, aby mohli dieťaťu s históriou zanedbávania alebo traumy pomôcť spracovať jeho osobnú a rodinnú históriu, vytvoriť si vnútorne koherentný zmysluplný príbeh a porozumieť udalostiam vo svojom živote. Takáto podpora umožňuje naplniť skutočné potreby dieťaťa a podporiť jeho zdravý vývin napriek šťaženému štartu.

» Témy ako piliere budovania sebaúcty, nástroje podpory pozitívnej identity, zvládanie vývinových oneskorení, význam a dopad špecifických podmienok utvárania vzťahovej väzby v jednotlivých vývinových štádiách, špecifické zručnosti potrebné pri práci s deťmi s poruchami vzťahovej väzby, podpora stálosti v živote dieťaťa v NS,  adekvátne spôsoby podpory rodinných a iných blízkych vzťahov dieťaťa, predstavenie princípov DDP (dyadickej vývinovej terapie) ako terapeutického prístupu zameraného na uzdravenie a podporu schopnosti fungovať vo vzťahoch, sú len časťou tém, ktorými budú účastníci výcviku prevedení skúsenými lektormi prostredníctvom praktických informácií a zážitkových aktivít pri rozvíjaní svojich zručností reflektovať potreby detí vo svojej starostlivosti.

Program je určený pre zamestnancov zariadení SPODaSK a školských zariadení.

Cieľová skupina: vychovávatelia, pomocní vychovávatelia, psychológovia, profesionálni náhradní rodičia, špeciálni pedagógovia, liečební pedagógovia, sociálni pedagógovia, sociálni pracovníci, asistenti sociálnej práce

Kurz využíva skupinovú formu práce.

Lektormi kurzu sú odborníci so skúsenosťami v oblasti SPODaSK – psychológovia, sociálni pracovníci, špeciálni pedagógovia a náhradní rodičia.
Rozsah: 50 hodín
Termín konania: 1. kvartál roka 2025, po naplnení potrebného počtu účastníkov
Cena: 595€