Я студент з України і мені потрібна допомога

Letné prázdniny sú už za nami a s nimi aj séria táborov, jednodňových i víkendových pobytov pre naše deti a mladých dospelých. V rámci projektu prípravy mladých dospelých do života po odchode z CDR nesmie medzi letnými pobytmi chýbať tábor Hurááá do života. Tento tábor má dlhoročnú tradíciu, jeho cieľom je pripraviť do života schopného mladého človeka, ktorý si je vedomý svojej hodnoty pre našu spoločnosť, a ktorý je schopný postarať sa o seba a neskôr aj o svoju budúcu rodinu.

V júli 16 mladých dospelých z CDR opäť zažilo vďaka našim dlhoročným partnerom a podporovateľom týždeň plný zážitkov, nových kamarátstiev, radosti, ale aj nových vedomostí a zručností, ktoré im pomôžu pri vstupe do života. Na takýchto pobytoch sa s mladými dospelými veľa rozprávame, povzbudzujeme ich a motivujeme. Na vlastných životných príbehoch vedúcich, ktorí sú tiež bývalí domováci im modelujeme rôzne situácie a ukazujeme možnosti riešenia. Vedúcimi tábora boli tradične bývalí domováci, ktorí sami prežili všetko, čo teraz prežívajú títo mladí ľudia v centrách. Odmietanie, nezáujem, nezodpovedané otázky, rasizmus, sklamanie zo správania dospelých, ktorí ich majú chrániť.

Ďakujeme spoločnosti DHL Supply Chain, CTP Invest SK a PEPCO Slovakia s.r.o., ktorí nám darovali finančné prostriedky na realizáciu. Na tábore sme našich mladých učili variť vďaka ďalším partnerom, ktorí nám nakúpili potraviny AUTO-KLIMA® Bratislava s.r.o. a TRIGON PLUS s.r.o.

Poďakovanie patrí aj Zdravie z pece s.r.o., vážime si, že pani majiteľka prišla osobne medzi nás a naučila mladých piecť chlieb a sušienky. Okrem toho sme od nich mali každé ráno čerstvý chlebík. Popri varení sa mladí dospelí učili aj komunikovať a argumentovať. Zahrali sme si aktivitu Voľby, kde sa ukázali silní jedinci, ktorí sa bili za svoju stranu a možno by v skutočných voľbách aj uspeli 🙂 Ako dokážu verbálne aj neverbálne komunikovať a čo by mali na sebe zlepšiť mali možnosť ukázať pred kamerou v štúdiu RTVS. Tam sme sa dostali vďaka veľkej osobnej iniciatíve a ochote moderátorky Simonky Simanovej. Naši mladí majú z kamery nezabudnuteľný zážitok. Program bol doplnený o výučbu základov anglického jazyka, nakoľko mnohí domováci hľadajú šťastie v Anglicku, kde ale hneď na začiatku zlyhávajú kvôli neschopnosti dorozumieť sa v základných potrebách.

Náučný program bol samozrejme popretkávaný aj zábavou a oddychom. Vďaka spoločnosti STARZ hl. mesta SR sme sa boli kúpať na Zlatých pieskoch, videli sme krásu nočnej Bratislavy z vyhliadkovej veže UFO, decká sa každý deň vybláznili na futbale.

Pomoc však nie je vždy len o peniazoch. Je aj o venovaní svojho času, odovzdaní vlastných skúseností, zručností a vedomostí iným, o aktívnom počúvaní a pochopení. Našim deťom v CDR takáto forma pomoci a podpory veľmi chýba, o to viac si ju cenia a vážia, keď ju dostanú od úplne cudzích ľudí. Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí sa venovali našim deťom a dali im cenné rady do života. Ale všetko pekné sa raz skončí a skončil aj náš tábor. Ostali však krásne spomienky, fotky a videá, ktoré si navzájom zdieľame na sociálnych sieťach a spolu s mladými dospelými sa už tešíme na víkendovku v septembri.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.