Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava, 29. novembra 2023 – Dvanásť významných slovenských umelkýň darovalo svoje diela do dražby na pomoc osamelým matkám, ktorým hrozí, že prídu o svoje deti. Iniciatíva ŽENY ŽENÁM vo svojom druhom ročníku organizuje elektronickú aukciu, ktorá na portáli ĽudiaĽuďom.sk prebieha od 28. novembra do 10. decembra 2023. Nad projektom prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová.

Druhý ročník iniciatívy ŽENY ŽENÁM naštartovala osobná skúsenosť fotografky Jany Lišky. Pri tvorbe videí pre Úsmev ako dar sa v sociálnych bytoch stretla so ženami, ktorým hrozilo odobratie detí kvôli nepriaznivej finančnej situácii. „Po týchto silných stretnutiach som sa rozhodla osloviť Janu Brisudovú, Helenu Tomkovú a Romanu Winkler. Spoločne sme pripravili pokračovanie projektu ŽENY ŽENÁM s úmyslom upozorniť na ťažké životné príbehy mám a ich detí. Neskôr sa k nám pridala aj grafická dizajnérka Mikina Dimunová,“ objasnila Jana Liška.

Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek

Výťažok z charitatívnej dražby diel významných slovenských umelkýň poskytne pomoc konkrétnym desiatim matkám – samoživiteľkám. Iniciatíva žien oslovila Slovenskú národnú galériu, aby im pomohla s výberom umelkýň a SNG sa tak stala ďalším partnerom celej dobročinnej dražby.

„Zapojenie sa do tohto projektu vnímame ako súčasť nášho komplexnejšieho cieľa scitlivovať verejnosť v rámci celkového nastavenia inkluzívnej kultúry. Tak ako umenie, aj SNG ako inštitúcia považuje za potrebné upozorňovať na tieto marginalizované témy a problémy spoločnosti a podporovať znevýhodnené skupiny,“ hovorí Bohdana Hromádková, riaditeľka Marketingu a komunikácie SNG.

„Veľmi nás teší, že všetky navrhnuté umelkyne súhlasili a do projektu sa s radosťou zapojili,“ hovorí Helena Tomková, spoluzakladateľka iniciatívy ŽENY ŽENÁM.

Dražba diel umelkýň sa začala v utorok, 28. novembra, odštartovali ju na slávnostnej vernisáži diel v priestoroch SNG Romana Winkler spolu s moderátorkou večera, Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou.

E-aukcia potrvá do 10. decembra na portáli Zenyzenam.ludialudom.sk. Celý výťažok bude spravodlivo rozdelený medzi desať žien, ktoré sú v núdzi,“ upresnila Romana Winkler, členka iniciatívy ŽENY ŽENÁM a projektová manažérka ĽUDIA ĽUĎOM, n.o.

„Táto krásna iniciatíva nás potešila a s radosťou sme pomohli s výberom rodín, ktoré získajú pomoc. Žiaľ, počas príprav projektu jedna zo žien podľahla zákernej chorobe a pomoci sa už nedočkala. Deti sa nám podarilo umiestniť do náhradnej rodiny a vďaka iniciatíve ŽENY ŽENÁM im poskytneme aj finančnú pomoc,“ povedal Štefan Adamjak, riaditeľ Úsmev ako dar.

 

 Lucia Tallová, Kristína Španihelová, Juliana Mrvová a ďalší. (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

„Veríme, že výťažok z aukcie rodinám zlepší život a že sa v budúcnosti nájde funkčné riešenie pre ženy, ktoré sa ocitajú v podobných situáciách,“ dodáva Mikina Dimunová, nová členka iniciatívy ŽENY ŽENÁM.

Podporu matkám – samoživiteľkám vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá nad projektom prevzala záštitu. „Ako prvé mi napadne slovo „hrdinky“. Mnohé z nich dokázali nájsť obdivuhodnú silu, aby odišli od násilníka, neraz v neľahkej finančnej situácii a bez podpory širšej rodiny. Robia nemožné, aby pre seba a svoje deti vytvorili bezpečný a láskavý domov. Veľmi ma preto teší, že vďaka neziskovým organizáciám ĽUDIA ĽUĎOM a Úsmev ako dar vznikol unikátny dobročinný projekt ŽENY ŽENÁM.“

Prezidentka vzdala úctu aj autorkám diel. „Chcem sa poďakovať aj umelkyniam, ktoré darovali kus svojho talentu a srdca, aby týmto mamám pomohli vytvárať pre svoje rodiny stabilný domov. Vaše diela sú nádherné. Sála z nich krehkosť a súčasne sila žien a ich spojenectva,“ dodala vo svojom vyjadrení.

Na slávnostnej vernisáži bol o diela veľký záujem, preto Jana Brisudová, spoluzakladateľka iniciatívy ŽENY ŽENÁM dúfa, že milovníci slovenského umenia budú štedrí a diela sa podarí vydražiť za čo najvyššie sumy. „Aby matky a ich deti mali tento rok krajšie Vianoce,“ dodala.

Výťažok z internetovej aukcie ide celý desiatim ženám, ktorých príbehy sú zverejnené na stránke https://zenyzenam.ludialudom.sk/pribehy-matiek/.

Umelkyne spolupracujúce na projekte ŽENY ŽENÁM:

ALENA ADAMÍKOVÁ, ALEXANDRA BARTH, JANA BRISUDOVÁ, KRISTÍNA MESÁROŠOVÁ, MONIKA PASCOE MIKYŠKOVÁ, JULIANA MRVOVÁ, MIRA PODMANICKÁ, DOROTA SADOVSKÁ, IVANA ŠÁTEKOVÁ, KRISTÍNA ŠPANIHELOVÁ, MÁRIA ŠVARBOVÁ, LUCIA TALLOVÁ

Slávnostná vernisáž diel v priestoroch SNG. (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

Umelkyne spolupracujúce na projekte ŽENY ŽENÁM:

ALENA ADAMÍKOVÁ, ALEXANDRA BARTH, JANA BRISUDOVÁ, KRISTÍNA MESÁROŠOVÁ, MONIKA PASCOE MIKYŠKOVÁ, JULIANA MRVOVÁ, MIRA PODMANICKÁ, DOROTA SADOVSKÁ, IVANA ŠÁTEKOVÁ, KRISTÍNA ŠPANIHELOVÁ, MÁRIA ŠVARBOVÁ, LUCIA TALLOVÁ

O projekte ŽENY ŽENÁM

Na Slovensku je dnes až 30% rodín ohrozených chudobou. Sú to prevažne slobodné matky s jedným alebo viacerými deťmi, ktoré sa aj pri menšom výpadku príjmu dostávajú do kritických situácií. Zlá ekonomická situácia a následná strata bývania je najčastejším dôvodom toho, že deti sa ocitajú v centrách pre deti a rodiny. Projekt s názvom ŽENY ŽENÁM sa uskutočnil už po druhýkrát. Jeho organizátorkami sú Jana Brisudová, Romana Winkler, Helena Tomková, Jana Liška a Mikina Dimunová. Jeho cieľom je pomôcť matkám – samoživiteľkám, ktoré sa ocitli vo finančnej tiesni. Vďaka štedrým dražiteľom sa v prvom ročníku podarilo vyzbierať takmer 20-tisíc eur.

Priatelia projektu

Okrem 12 významných slovenských umelkýň sa na projekte podieľali aj ďalšie ženy, ktoré bez nároku na honorár pomohli s realizáciou projektu. Menovite: Petra Bošanská – fotografka, Miroslava Baluchová – stylistka, Michaela Matisová – manažérka technickej časti projektu, Veronika Cifrová Ostrihoňová – moderátorka slávnostnej vernisáže, Linda Ballová – speváčka.

Iniciatíva ŽENY ŽENÁM ďakuje:

Spoločnosti MEDIA CENTRAL za organizačnú, mediálnu a finančnú podporu pri organizovaní slávnostnej vernisáže a následnej dražby, majiteľom vinárstva Terra Parna za skvelé víno na slávnostnej vernisáži, dámam z SKPR Strategies za mediálnu podporu. fotografke Barbore Podola, fotografovi Matejovi Fabiánkovi, spoločnosti Josei Studio, Natachi Pacal a spoločnosti My Piano za poskytnutie klavíra.

Celý projekt je pripravený na dobrovoľnej báze. Všetci, ktorí na ňom pracujú a podporujú ho, sú v ňom z vlastnej vôle, lebo chcú pomôcť a za svoju účasť nedostávajú žiadny honorár.

Zakladateľky ŽENY ŽENÁM. (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

O tvorcoch projektu:

Jana Brisudová je spoluzakladateľkou iniciatívy ŽENY ŽENÁM a kreatívnou dušou celého tímu. Ako sochárka v prvom ročníku projektu ŽENY ŽENÁM vytvorila limitovanú edíciu brošní, ktorá sa vydražila za takmer 20 000 Eur pre ženy, ktoré boli v zlej situácii kvôli pandémii koronavírusu.

Jana Liška bola v prvom ročníku fotografkou známych žien, ktoré boli ambasádorkami projektu. Druhý ročník iniciatíva ŽENY ŽENÁM vznikol najmä vďaka jej osobnej skúsenosti so zlou situáciou žien, ktorým hrozí odobratie detí.

Helena Tomková je koordinátorkou iniciatívy ŽENY ŽENÁM. Moderátorka relácie Peniaze v Slovenskej televízii (RTVS) je aj spolumajiteľkou kreatívnej komunikačnej agentúry Media Central. Za prípravu prvého ročníka ŽENY ŽENÁM bola nominovaná na Slovensku roka.

Romana Winkler je projektovou manažérkou ĽudiaĽuďom.sk a zároveň nadšenou budúcou mamou, ktorá projekt zastrešuje najmä v administratívnej oblasti. Má na starosti celý technický priebeh e-aukcie.

ĽudiaĽuďom.sk je univerzálny online systém darcovstva a pomáha Slovákom už 10 rokov. Za ten čas sprostredkoval pomoc ľuďom v núdzi v hodnote už viac ako 12 miliónov EUR. Darcovia môžu výzvy podporiť priamo na portáli cez internetbanking alebo z platobnej karty. Celý proces prebieha na webe a je pod kontrolou verejnosti. Všetky služby na portáli sú zadarmo. Darcovstvo cez ĽudiaĽuďom.sk je nielen transparentné, ale aj adresné.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.