Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava, 12. decembra 2023 – Iniciatíva ŽENY ŽENÁM vo svojom druhom ročníku zorganizovala elektronickú aukciu diel významných slovenských umelkýň. Celý výťažok z dražby pôjde na pomoc osamelým matkám, ktorým hrozí, že prídu o svoje deti. Celkovo sa z predaja umeleckých predmetov vyzbieralo viac ako 20-tisíc eur.

Druhý ročník Iniciatívy ŽENY ŽENÁM zorganizovala skupina piatich slovenských známych ženských osobností. Moderátorka Helena Tomková, umelkyňa Jana Brisudová, fotografka Jana Liška, grafická dizajnérka Mikina Dimunová a Romana Winkler, projektová manažérka ĽUDIA ĽUĎOM, n.o.

Na tomto projekte spolupracovali s organizáciou Úsmev ako dar, ktorá vybrala desať rodín, ktorým v ťažkých životných podmienkach pomôže vydražená suma. Zároveň organizátorky oslovili Slovenskú národnú galériu, aby im pomohla s výberom umelkýň, a SNG sa tak stala ďalším partnerom celej dobročinnej dražby.

Dražitelia z radov verejnosti mali možnosť dražiť diela dvanástich významných slovenských umelkýň na internetovom portáli Zenyzenam.ludialudom.sk do 10. decembra 2023.

„Na e-aukcii sa podarilo vydražiť diela za celkovú sumu 20 940 eur. Celý výťažok bude spravodlivo rozdelený medzi desať žien, ktoré sú samoživiteľkami svojich rodín,“ hovorí Romana Winkler

 (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

Za najvyššiu sumu sa vydražilo dielo sochárky Jany Brisudovej, a to za rekordných 7050 eur.

Ďalším vysoko oceneným dielom, o ktorý bol veľký záujem, bola fotografia od Márie Švarbovej s názvom Mountains, ktorú dražiteľ nakoniec vydražil za 3760 eur. Tretím najvyššie vydraženým dielom bol akryl na plátne od Kristíny Mesárošovej, ktorý záujemca získal za konečnú sumu 1950 eur.

„Veľmi nás teší, že sa do projektu zapojili toľkí ľudia a ďakujeme všetkým dražiteľom za finančnú pomoc, ktorá pôjde pre ženy, matky, samoživiteľky. Najmä teraz v čase pred Vianocami, keď sa pripravuje aj množstvo iných dobročinných akcií,“ hovorí Jana Liška.

„Každý jeden charitatívny projekt považujeme najmä v tejto dobe za veľmi dôležitý a sme radi, že na Slovensku sa rozbehlo veľa akcií, ktoré pomáhajú. Dokonca sa ukazuje, že za dobrú vec sa vedia spájať rôzne občianske združenia a nadšenci, aby spoločne pomohli. Je to znakom toho, že naša spoločnosť je na dobrej ceste a Slováci majú veľké srdcia,“ dodali Mikina Dimunová a Helena Tomková.

 

Slávnostná vernisáž diel v priestoroch SNG. (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

Zbierka pre osamelé matky s deťmi neskončila

Okrem e-aukcie môžu iniciatívu podporiť aj prispievatelia z radov verejnosti v ľubovoľnej sume na odkaze: 

„Peniaze pomôžu desiatim matkám, ktoré sú v našej starostlivosti v Úsmev ako dar. Samozrejme pokračujeme, bojujeme ďalej o každé jedno euro, aby naše mamičky mali pokojné Vianoce so svojimi deťmi v teple svojho domova. Aby sa každé ráno budili s úsmevom a už nikdy nepocítili, čo je to strach, že prídu o svoje deti,“ hovorí Štefan Adamjak, riaditeľ Úsmev ako dar.

„V mene našich rodín, žien, ktorým je pomoc adresovaná, veľmi pekne ďakujeme. Veľmi si vážime každú jednu sekundu času žien z Iniciatívy Ženy ženám, ktorú venovali tomuto krásnemu projektu. Je neskutočné, ako rýchlo a so srdcom sa dokázali spojiť pre dobrú vec,“ dodala Mária Soboličová, manažérka pre fundraising a PR z Úsmev ako dar.

„Doteraz sa do zbierky na stránke www.ludialudom.sk/zenyzenam zapojilo vyše 230 prispievateľov a k vydraženej sume z aukcie sa tak podarilo zatiaľ vyzbierať vyše 7700 eur. Veríme, že konečná suma bude omnoho vyššia,“ upresnila Romana Winkler.

Svoje diela do e-aukcie darovali slovenské umelkyne: Alena Adamíková, Alexandra Barth, Jana Brisudová, Kristína Mesárošová, Monika Pascoe Mikyšková, Juliana Mrvová, Mira Podmanická, Dorota Sadovská, Ivana Šáteková, Kristína Španihelová, Mária Švarbová a Lucia Tallová.

Vydražené finančné prostriedky z projektu iniciatívny ŽENY ŽENÁM poskytnú pomoc konkrétnym desiatim matkám – samoživiteľkám. Ich príbehy sú zverejnené na stránke https://zenyzenam.ludialudom.sk/pribehy-matiek/.

Slávnostná vernisáž diel v priestoroch SNG. (Zdroj foto: ŽENY ŽENÁM, Barbora Podola a Matej Fabiánek)

O projekte ŽENY ŽENÁM

Na Slovensku je dnes až 30% rodín ohrozených chudobou. Sú to prevažne slobodné matky s jedným alebo viacerými deťmi, ktoré sa aj pri menšom výpadku príjmu dostávajú do kritických situácií. Zlá ekonomická situácia a následná strata bývania je najčastejším dôvodom toho, že deti sa ocitajú v centrách pre deti a rodiny. Projekt s názvom ŽENY ŽENÁM sa uskutočnil už po druhýkrát. Jeho organizátorkami sú Jana Liška, Jana Brisudová, Romana Winkler, Helena Tomková, a Mikina Dimunová. Jeho cieľom je pomôcť matkám – samoživiteľkám, ktoré sa ocitli vo finančnej tiesni.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.