Я студент з України і мені потрібна допомога

Mnohé slovenské celebrity sa usilujú o ochranu súkromia svojich ratolestí, preto na sociálnych sieťach nezverejňujú ich fotky. Deti v núdzi, ktorým pre zhoršujúce sa ekonomické podmienky hrozí vyňatie z rodiny, však musí „byť vidieť“, aby sme vedeli na ich problém upozorniť. Na Slovensku pritom pod hranicou chudoby žije až 700 tisíc ľudí a vzhľadom na infláciu majú problém s nákupom potravín, či platením energií. Úsmev ako dar momentálne pomáha vysporiadať sa s neľahkou situáciou až 2000 rodinám, pričom ich môže v novej zbierke podporiť každý z nás.

S pandémiou žijeme už viac ako 20 mesiacov. Úzkosť a strach sa za tie mesiace stali bežnou súčasťou našich slovníkov v dôsledku nárastu duševných problémov u mnohých z nás. Viacerí ľudia pociťujú strach o rodinu a blízkych, či strach a neistotu z ekonomickej a spoločenskej situácie na Slovensku. Rapídne vzrástol počet rodín v núdzi, ktorým hrozí strata strechy nad hlavou. Podľa údajov Svetovej banky sa do chudoby môže prepadnúť až 450 tisíc Slovákov.

 Zhoršujúca sa ekonomická situácia, rastúce ceny energií – obdobie neistôt sa dotýka nespočetne veľa rodín na Slovensku, ktorým hrozí, že túto zimu prežijú v hlade a chlade. Úsmev ako dar momentálne sprevádza viac ako 2000 rodín, aby sa popasovali s nadchádzajúcimi mesiacmi a predišlo sa tak vyňatiu dieťaťa do ústavnej starostlivosti. Je pritom dôležité poukázať na to, že 180 detí v ústavnej starostlivosti počas dvoch rokov stojí štát 6,6 miliónov eur, zatiaľ čo s odborným sprevádzaním stojí rovnaký počet detí spoločnosť 1,7 milióna eur.

 „Počet rodín, ktoré potrebujú našu pomoc, stále rastie. Naše rodiny dlhodobo sprevádzame a intenzívne im pomáhame – zmierňujeme chudobu, hlad a chlad, riešime otázky bývania a dlhodobým sprevádzaním hľadáme riešenia na zlepšenie situácie v rodine, aby deti mohli ostať s rodičmi. V súčasnosti žiaľ len ťažko hľadáme finančné a ľudské zdroje na to, aby sme pomohli všetkým rodinám, ktoré nás žiadajú o pomoc,“ opisuje situáciu Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ Úsmev ako dar. Najväčší tlak pritom podľa jeho slov zažívajú matky samoživiteľky.


Dôležitá je finančná aj materiálna pomoc

Úsmev ako dar pomáha rodinám aj sprístupňovať zdravotnú starostlivosť, či lieky. Ďalším príkladom je pomoc so stravou, keďže deti už nemajú nárok na bezplatný obed v škole, na vyučovanie chodia bez desiaty a teplé jedlo častokrát nedostanú ani doma. Úsmevákom sa však vďaka donorom podarilo rozdať už viac ako 46 800 obedov a zabezpečiť tak deťom aspoň jedno teplé jedlo denne.

Dlhodobo podporujú aj mamu Karolínu a jej tri maloleté deti. Bývajú spoločne v sociálnom nájomnom byte a Karolína je momentálne v rozvodovom konaní pre agresívne správanie otca detí. Rodina má žiaľ dlhy nevyplatenej elektriny a v prípade, že dlh nevyrovnajú a nevrátia byt zdevastovaný otcom do pôvodného stavu, bude musieť Karolína spolu s deťmi nájomný byt opustiť a zostanú tak bez strechy nad hlavou. Úsmev ako dar sa snaží tejto rodine pomôcť, aby k tomu nedošlo k ich vysťahovaniu a deti nemuseli byť vyňaté do ústavnej starostlivosti.

 „Pomáhame rodinám, pre ktoré boli energie drahé už minulý rok a nevieme si predstaviť, ako to zvládnu počas nadchádzajúcej zimy. Aj ceny palivového a štiepaného suchého dreva vzrástli až trojnásobne, len nedávno sme pomáhali matke samoživiteľke s troma deťmi zabezpečiť na zimu 15 kubíkov dreva,“ približuje ďalší príklad pomoci Radoslav Dráb, predseda Úsmev ako dar.

 

Nová kampaň otvára diskusiu o súkromí detí, deti v núdzi však trápia iné problémy

 V spoločnosti mnohokrát hovoríme o práve dieťaťa na súkromie a o korektnosti zverejňovania fotografií detí na sociálnych sieťach rodičov. Svoje o tom vedia známe tváre slovenského showbiznisu, kedy sú nútení prísne strážiť súkromne svojich ratolestí na sociálnych sieťach, či v médiách. Zlá sociálno-ekonomická situácia píše príbehy rodín a detí v núdzi, ktoré boli vyňaté do detských domovov. Na to, že sú v spoločnosti tieto príbehy mnohokrát prehliadané, upozorňuje nová kampaň Deti v núdzi musí byť vidieť, do ktorej sa zapojilo viacero známych tvárí ako moderátor Matej „Sajfa“ Cifrarapper Majself.

 „Naše deti nemusí byť vidieť. Viete koho však vidieť byť musí? Deti, ktoré sú v núdzi. Deti, ktorým hrozí im strata domova. Deti, ktorým hrozí strata rodiny,“ vyjadril svoju podporu na sociálnych sieťach Sajfa.

 „Sú podstatnejšie veci ako riešiť to, či celebrity dávajú tváre detí na sociálne siete alebo nie. Toho, koho treba vidieť, sú deti v núdzi, tie potrebujú našu pomoc. Aj materiálnu, aj emocionálnu. Deťom v núdzi hrozí, že prídu o strechu nad hlavou, poďme im aspoň trochu pomôcť,“ vyzýva na sociálnej sieti Majself.

Úsmev ako dar dlhodobo spája darcov s tými, ktorí pomoc najviac potrebujú. Zapojiť do zbierky sa môže ktokoľvek v akejkoľvek sume, všetky finančné dary sú distribuované tak, aby boli využité čo najzmysluplnejšie. 120 zamestnancov a 300 dobrovoľníkov prispieva ku lepšej budúcnosti detí z rodín v núdzi.

Rodiny v núdzi môžeme podporiť vo finančnej zbierke na www.usmev.sk/podporte. Ukážme spoločne, že si všímame problémy rodín v núdzi a pomôžme im v ich ťažkej situácii.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.