Я студент з України і мені потрібна допомога

Obchodný reťazec priniesol v spolupráci so Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar už piaty rok po sebe projekt „Darujte úsmev dvakrát“. Kúpou adventného kalendára s motívom s Medovníčkom mohli zákazníci Kauflandu urobiť radosť nielen vlastnému dieťaťu, ale aj deťom z rodín v ťažkej životnej situácii.

Na Slovensku trpí chudobou viac ako 600 000 ľudí. Následky pandémie a rôzne náročné životné okolnosti spôsobili, že každá tretia rodina je ohrozená núdzou či stratou bývania. Pre Kaufland je dôležitá dlhodobá podpora neziskových organizácií, či občianskych združení. Preto už niekoľko rokov spolupracuje s občianskym združením Úsmev ako dar, ktoré vyše 30 rokov pomáha ľuďom v ťažkej finančnej situácii. Za každý predaný kus adventného kalendára sa spoločnosť Kaufland rozhodla prispieť na pomoc práve rodinám s deťmi, ktorým hrozí vyňatie z ich domáceho prostredia a umiestnenie do detských domovov.

„Projekt Darujte úsmev dvakrát nie je len krásna tradícia, do ktorej sa v predvianočnom období pravidelne zapájame, je to aj spôsob, ako vyjadriť podporu rodinám v náročnej životnej situácii. Každé dieťa si zaslúži šťastný domov a ak v ňom môže zostať žiť spolu s najbližšími aj vďaka Kauflandu a jeho zákazníkom, potom naša pomoc dáva ešte väčší zmysel. Lebo rodina je ako bezpečný prístav, ktorý potrebujeme všetci,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Charitatívny projekt organizuje obchodný reťazec od roku 2018 a doteraz vďaka nemu venoval viac ako 90 tisíc eur na pomoc ľuďom, ktorí sú ohrození stratou bývania či dokonca rozpadom rodiny, pričom takýchto prípadov na Slovensku pribúda.

„Teplo domova je základná ľudská potreba. V čase, keď sme sa zoznámili s rodinou, ich tri deti boli už niekoľko mesiacov umiestnené v Centre pre deti a rodiny Kolíňany“, opisuje jeden z prípadov konkrétnej pomoci Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Spoločnosť priateľov a detí z detských domovov Úsmev ako dar. „Starý dom, v ktorom žili, sa doslova rozpadol, takže rodičia prišli o bývanie a následne aj o deti. Bola to pre nich ťažká rana, ale vďaka podpore od spoločnosti Kaufland, sociálnej kurately aj obce sme pre všetkých našli nové bývanie a zabezpečili vhodné podmienky na návrat detí. Matka rodiny je síce na invalidnom dôchodku, ale stará sa vzorne o svoje deti aj manžela. Otec pracuje, je veľmi šikovný a za prácou dochádza do neďalekého mesta. Všetci sa tešia, že môžu byť opäť spolu a že Vianoce strávia v teple svojho domova. Úsmev ako dar túto rodinu sprevádza a je na dobrej ceste k tomu, aby pre ňu zabezpečil trvalé, stabilné a bezpečné bývanie. Tento rok pomáhame 400 rodinám s podobným osudom a ďakujeme spoločnosti Kaufland, že spolu s ním môžeme písať šťastné konce aj ďalším rodičom a ich deťom.“

Podľa Štefana Adamjaka je projekt „Darujte úsmev dvakrát“ unikátny svojím obsahom aj posolstvom, pretože podáva pomocnú ruku ľudom, ktorí každý deň prežívajú nočnú moru. „Nikto z nás nechce vstávať s pocitom, že mu z dôvodu nezaplateného nájmu hrozí odobratie detí a ich umiestnenie do detského domova. Ďakujeme všetkým, ktorí si kúpili adventný kalendár s Medovníčkom a pomohli tomu, že rodiny zostanú spolu,“ pokračuje výkonný riaditeľ občianskeho združenia Spoločnosť priateľov a detí z detských domovov Úsmev ako dar.

Slávnostné odovzdanie symbolického šeku na 20 000 € bolo súčasťou sviatočného galavečera Mikuláš s Úsmevom, ktorým vyvrcholila predvianočná kampaň a v ktorom okrem talentovaných detí účinkovali aj známe osobnosti. Online prenos zo slávnostného podujatia priniesol 6. decembra Kaufland Detský festival malým aj veľkým divákom, ktorí ho mohli sledovať na www.detskyfest.sk alebo prostredníctvom káblovej TURBO TV.

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.