Я студент з України і мені потрібна допомога

Náhradní rodičia aj žiadatelia o osvojenie sa stretli v bratislavskom klube náhradných rodín naposledy 28.mája. Diskutovali o tom, či je pre deti v detských domovoch výhodné mať priateľskú rodinu, aké je to osvojiť si rómske dieťa, či dieťa s hepatitídou typu C.

Pani Miroslava s manželom a troma deťmi z Pezinka sú priateľskou rodinou pre troch bratov z detského domova. Teraz však chlapcom kvôli krádežiam zakázali návštevy v našej rodine. „Vysvetlili nám, že chlapcom museli zakázať niečo, na čom im skutočne záleží. Všetci to však veľmi ťažko nesieme,“ povedala pani Miroslava.

Rozprávali sme sa o tom, či je priateľská rodina pre deti prínosom. „Podstatné je, aby návštevy v priateľskej rodine boli pravidelné, aby deti videli, ako vyzerá rodinný život napríklad aj vtedy, keď je mama chorá a rodinu obsluhuje najmä otec,“ povedala Dagmar, vychovávateľka v detskom domove. V žiadnom prípade by tento vzťah nemal stáť len na kupovaní drahých darčekov.

Budúci náhradní rodičia sa zaujímali aj o osvojenie rómskeho dieťaťa. Náhradní rodičia, ktorí sa už o takéto dieťa starajú, im vysvetlili, že rozhodnutie neľutujú. Rómske deti, ktoré prijali do rodín, sú šikovné a talentované, padli im do oka pri prvom stretnutí a veľmi ich ľúbia.

Kým rómske deti čakajú na náhradných rodičov najmä na východe Slovenska, v Bratislave je menej osvojiteľov, ktorí sa odhodlajú prijať do rodiny deti s hepatitídou C. Deti s týmto ochorením sa rodia matkám – narkomankám. Jednou z pestúnok, ktorá urobila takýto krok je pani Dáša. Hovorila o problémoch s tým spojených, najmä o obavách iných rodičov z nákazy detí, takže malé dievčatko odmietli v niekoľkých škôlkach.

Bratislavský klub náhradných rodín Úsmev sa stretá každý posledný piatok v mesiaci v ÚaD na Ševčenkovej 21 v Petržalke v čase od 17.00 do 20.00 hod. Všetci náhradní rodičia, profesionálni rodičia i tí, ktorí o tejto forme rodičovstva uvažujú, sú medzi nami vítaní.

Text a foto: -aha-

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.