Я студент з України і мені потрібна допомога

Posledný júlový týždeň sa v Poráčskej doline stretlo 7 rodín, ktoré sa rozhodli otvoriť svoj domov deťom v kríze. Tieto rodiny nesúce názov „profesionálne“ sme 1.mája tohto roku zamestnali v našom košickom krízovom stredisku DORKA, ktoré poskytuje starostlivosť deťom, o ktoré sa dočasne nemôže starať ich pôvodná rodina.

Profesionálni rodičia prijali tieto deti do svojej rodiny na dobu pol roka, pokiaľ sociálni pracovníci budú spoločne s rodinou dieťaťa hľadať cestu ako túto ťažkú situáciu vyriešiť.

Aby sme všetkým zúčastnením ich spoločný život čo najviac spríjemnili, pozvali sme ich na 5 dňový letný pobyt. Toto stretnutie bolo pre rodiny príležitosťou hovoriť spolu o prvých momentoch ich života s prijatými deťmi, o tom, ako to prežívajú, s čím sa trápia, ale aj o tom, čo ich najviac teší. Na tábore boli prítomní aj psychológovia, ktorí podľa potreby poskytovali rodinám konzultácie. Na svoje si prišli aj deti, či už pri návšteve Aquacity alebo chytaní dažďových kvapiek, ktoré im vôbec neprekážali pri spoločných hrách. Bolo úžasné sledovať detskú spontánnosť, ako sa spolu bláznia „vlastné“ s „nevlastnými“, „biele“ s „rómskymi“, to všetko v atmosfére prijatia a porozumenia. Rodičia veľmi ocenili možnosť oddýchnuť si ďaleko od civilizácie, kde nemuseli nikomu vysvetľovať, ako prišli k „novým“ deťom, prečo a hlavne za koľko… Pri pohľade na naše deti sme po večeroch ticho rozmýšľali nad tým, čím sme si to zaslúžili, že sme dostali tak úžasnú možnosť pomáhať. Vďaka za nich.

Autor: Katarína Ontková

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.