15 budúcich náhradných rodičov, ktorí 27.11.2013 ukončili náš vzdelávací výcvikový program PRIDE, už vie, že náhradné rodičovstvo je predovšetkým práca srdcom. Srdcom sa treba rozhodnúť, srdcom treba prekonávať prekážky a zo srdca tiež čerpať silu potrebnú na to, aby na tejto ceste vytrvali. Ich príprava sa začala 9. septembra 2013.
Za tých niekoľko mesiacov sa dozvedeli množstvo nových informácií, mali možnosť lepšie spoznať samých seba, zoznámiť sa so svetom zranených detí, pochopiť, čo je pre ne dôležité a čo im môže pomôcť vyrovnať sa s minulosťou i s budúcnosťou. Zistili, že úspešné začlenenie dieťatka do ich rodiny, bude vo veľkej miere záležať od ich pripravenosti. No po absolvovaní kurzu PRIDE môžu na cestu náhradného rodičovstva vykročiť s väčšou dôverou vo vlastné schopnosti, a tiež s vedomím, že sa vždy majú na koho obrátiť. Lektorky programu PRIDE, psychologička Andrea Hudeková a sociálna pracovníčka Ľudka Hanková, ktoré ich sprevádzali procesom prípravy, im zostanú k dispozícii i naďalej.
Na posledné skupinové stretnutie programu prišli okrem budúcich náhradných rodičov aj sociálne pracovníčky z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež fungujúce náhradné rodiny so svojimi deťmi. Pracovníčky úradu poskytli účastníkom PRIDE-u informácie ohľadom ďalších praktických krokov spojených s osvojením či pestúnstvom a náhradné rodinu povzbudili svojich „mladších kolegov“ vlastnými príbehmi.
„Toto stretnutie nám objasnilo veľmi veľa. Nešlo len o praktické rady, i keď tie sú tiež potrebné. To, čo na mňa urobilo najväčší dojem, boli skúsenosti náhradných rodičov. Vidieť ich a zažiť spolu s ich deťmi na vlastné oči som vnímala ako veľkú inšpiráciu. Odchádzala som s odhodlaním, že aj my s manželom to zvládneme a urobíme nejaké dieťatko šťastným,“ vyznáva sa čerstvá absolventka, pani Diana.
Spolu so záujemcami o náhradné rodičovstvo sa výcvikového programu zúčastnila aj pani Marta, ktorá už má v náhradnej osobnej starostlivosti trojročné dievčatko. Jej záujem vzdelávať sa a rozvíjať svoje poznanie situácie opustených detí svedčí nielen o jej osobnej angažovanosti, ale i o tom, že aj ľudia, ktorí majú deti v tejto forme náhradnej starostlivosti (NOS), potrebujú kontinuálne vzdelávanie a podporu. Program Pride ponúka oboje. Prostredníctvom interaktívneho zážitkového tréningu povzbudzuje všetkých náhradných rodičov, tých budúcich i tých aktuálnych, aby náhradné rodičovstvo prijali za „svoje“ a dáva im k tomu potrebné vybavenie. Informácie, skúsenosti, zážitky, ale hlavne porozumenie.
„PRIDE nám umožnil pochopiť podstatu celého procesu prijatia dieťaťa. Do hĺbky, s praktickými ukážkami, aktivitami a príbehmi. Vďaka príjemnej atmosfére sme sa mohli spriateliť aj s ostatnými účastníkmi, čo je pre manželské páry ako my veľmi dôležité. Pomáha nám to uvedomiť si, že nie sme ‘iní’ ani jediní, a že okolo nás sú ľudia, ktorí prechádzajú tým istým,“ uzatvára svoju skúsenosť s prípravou na náhradné rodičovstvo pani Gabriela.