Я студент з України і мені потрібна допомога

Užhorod, 31. marec 2015 Tisícky ľudí, rodín s deťmi z východných oblastí Ukrajiny (Doneck, Luhansk) a z Krymu opustili zo strachu o život svoje domovy a utiekli čo najďalej na západ. Tu sú odkazaní na pomoc charitatívnych organizácií. Chýbajú im základné veci, od jedla cez ošatenie až po hygienické potreby. Preto sa Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Pontis rozhodli pomôcť aspoň tím, ktorí našli svoje útočisko na Zakarpatskej Ukrajine, a to prostredníctvom verejnej zbierky Dobrá Ukrajina – naša susedská pomoc. Odhadovaný počet utečencov v tejto oblasti je 7000.

Vojnový konflikt na Ukrajine trvá od leta 2014 a vyhliadky na jeho ukončenie sú v nedohľadne. Najviac sú ním zasiahnutí bežní ľudia, rodiny s deťmi, ktoré musia opustiť svoje domovy a stať sa utečencami vo vlastnej krajine. Ich cieľom je dostať sa z najviac ohrozených východných oblastí (Doneck, Luhansk) čo najbližšie k západu. Mnoho z nich sa usídlilo v Užhorode, v  hoteli Zakarpatia, kde chcú začať svoj nový život.  Jedným z nich je aj Sergej (37), krstný otec troch chlapcov, ktorý sem prišiel s ich matkou. „Nemohli sme sa sem dostať 10 mesiacov. Minulé leto sme počas zúriacich bojov presedeli takmer mesiac v pivnici bez vody a elektriny. Potom sme nejaký čas žili v stanovom mestečku na hranici s Ruskom kde sme neskôr boli presídlení. Ruskí novinári už boli pripravení pri ceste a nakrúcali, ako Ukrajinci „dobrovoľne“ opúšťajú svoje domovy. Neskôr nás presunuli do vymierajúceho mesta v Murmanskej oblasti, kde sme s pomocou domácich ľudí prežili 4 mesiace. Tu som nám vo fabrike zarobil peniaze na cestu do Užhorodu. Sme tu od decembra. Hľadám si tu prácu, veď doma som mal firmu a dva byty, ale tej nie je dosť ani pre domácich, a tak sa musíme spoliehať aj na pomoc druhých.“

 

{youtube}EKsUMpe1u6U{/youtube}

 

Situácia utečencov je alarmujúca. Mnohí použili posledné peniaze na cestu, príspevok od štátu im pokryje maximálne náklady na dočasné ubytovanie. Novú prácu si nájsť nevedia, matky starajúce sa o malé deti ani nemôžu. Chýbajú im základné veci ako ošatenie, jedlo či hygienické potreby. „V tomto prípade hovoríme oficiálne o takmer 3500 osobách*, z ktorých podstatnú časť tvoria rodiny s deťmi. Detí je viac ako 1000. Väčšina utečencov sú ženy, mnohí z nich sú chorí, resp. so zdravotným postihnutím. Podľa informácií našich spolupracovníkov pôsobiacich v teréne je však skutočný počet utečencov v regióne oveľa vyšší”, hovorí Radoslav Dráb z Úsmevu ako dar a pokračuje Jozef Mikloško, predseda organizácie, “ Snahou Úsmevu ako dar je či už na Slovensku, alebo aj na Ukrajine urobiť všetko preto, aby rodiny ostali spolu, aby sa z detí nestávali siroty. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Nadáciou Pontis zorganizovať verejnú zbierku Dobrá Ukrajina na pomoc práve týmto ľuďom, ktorí sa stali utečencami vo vlastnej krajine. Táto forma podpory je rýchlejšia a adresnejšia ako samotné vyvezenie materiálnej pomoci na Ukrajinu, dokážeme tak oveľa lepšie reagovať na aktuálnu situáciu a zabezpečiť konkrétne potreby ľudí.“

Verejná zbierka prebieha prostredníctvom portálu DobraKrajina.sk https://www.dobrakrajina.sk/sk/projekt/susedska-pomoc-ukrajine, ktorý spravuje Nadácia Pontis.

„Denne zaplatíme 5 či 10 eur za veci, bez ktorých by sme sa zaobišli. Venujme túto sumu ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť zaplatiť ani základné potreby. Každý dar bude použitý tak, aby na Ukrajine pomohol konkrétnej rodine. V ich mene ďakujeme všetkým dobrým ľuďom“ hovorí Anka Podlesná z Nadácie Pontis.

*údaj zo štatistiky poskytnutej ukrajinskými úradmi dňa 26. februára 2015 – 3472 osôb v Zakarpatskej oblasti

 

 

newstletter DU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.