Я студент з України і мені потрібна допомога

  • Úsmev ako dar pomohol počas pandémie viac ako 2200 rodinám
  • Zbierku podporila prezidentka Zuzana Čaputová, profesor Vladimír Krčméry či plejáda známych osobností

Bratislava 14. máj 2021:  Rodiny žijúce na hranici chudoby boli pandémiou ohrozené nielen zdravotne. Mnohé sa ocitli v situácii, kedy im hrozila strata strechy nad hlavou v dôsledku výpadkov príjmov. Medzi najohrozenejšie patria rodiny s matkami – samoživiteľkami, ktoré žili doslovne ako v zlom sne. Zbierka Koniec zlým snom, ktorú odštartoval Úsmev ako dar na Deň rodiny pred rokom dodnes pomohla viac ako 2200 ohrozeným rodinám. Zbierka pokračuje ďalej.

Rodiny zo sociálne znevýhodneného prostredia sa budú spamätávať z dôsledkov pandémie koronavírusu ešte dlho. Mnohé ohrozila strata práce a hrozila im aj strata bývania či následné odlúčenie detí od rodičov. V prípade, že rodičia alebo samoživiteľ nie sú schopní zvládnuť základnú starostlivosť o dieťa, hrozí, že bude dieťa rodičom odobraté do náhradnej starostlivosť. Najčastejšie ide o problémy so zabezpečením stravy, základných hygienických potrieb, ako aj stabilnej strachy nad hlavou. V časoch globálnej krízy je preto dôležité postarať sa o to, aby rodiny v núdzi mohli zostať spolu. Prvú pomoc na preklenutie zložitého obdobia takýmto rodinám poskytla organizácia Úsmev ako dar prostredníctvom zbierky Koniec zlým snom, do ktorej môže verejnosť prispieť aj dnes.

Peniaze zo zbierky boli využité na pomoc viac ako 2200 rodinám, niektorým opakovane. Na východe krajiny a v Nitrianskom kraji išlo najmä o finančnú pomoc pri udržaní si bývania, v ostatných regiónoch najmä na nákup potravín, liekov a hygienických potrieb ale aj topánok pre deti či úhrada nákladov na internet, aby sa deti mohli zúčastňovať na dištančnom vzdelávaní škôl.

„Na Slovensku je stále priveľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s neplánovanými výdavkami, náhlou stratou príjmu a aj samotné náklady na bývanie pre nich predstavujú veľkú záťaž. Zvlášť sa to týka rodín s deťmi. Organizácia Úsmev ako dar je jednou z organizácii, ktoré pravé takýmto rodinám dlhodobo pomáha a budeme v tom pokračovať aj naďalej. Aktuálne, keď sa pandemická situácia zlepšuje, sa sústredíme na pomoc rodinám s hľadaním novej práce, resp. s ich prezamestnaním alebo rekvalifikáciou, aby sme zvýšili ich šance na získanie nového zamestnania,“ priblížil Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

Osobnosti zistili, čo to znamená, byť ako v zlom sne a že najdôležitejšie je zostať spolu

Vďaka zbierke Koniec zlým snom si aj známe slovenské osobnosti verejného života uvedomili, aké to majú rodiny v núdzi ťažké. Zbierku podporilo viac ako 30 známych tvárí, medzi nimi aj Lucie Bílá, Rytmus,  

Katarína Brychtová, Martin Nikodým, Demotivácia, Kristína Tormová, Separ, Strapo, Diana Hágerová, Karin Haydu, Katarína Knechtová, ale aj profesor Vladimír Krčméry či prezidentka Zuzana Čaputová.

„Ďakujeme všetkým dobrým ľuďom, ktorí zbierku podporili alebo inak pomohli rodinám v núdzi. Zbierka pokračuje ďalej a aj vďaka vašej pomoci sa nám darí na Slovensku budovať dostupné nájomné sociálne bývanie pre rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii a môžu ostať na ulici aj so svojimi deťmi,“ dodáva na záver Jozef Mikloško.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.