Я студент з України і мені потрібна допомога

V rámci štipendijného programu Vzdelaním k úspechu už trinásť rokov podporuje Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Slovenskej sporiteľne nadané deti z detských domovov a náhradných rodín. Tento rok spoločne podporili až 85 domovákov z celého Slovenska. 

Nadaných a talentovaných detí je na Slovensku neúrekom. Nie každé z nich má ale adekvátne zázemie, či už emočné alebo finančné, na to, aby mohlo svoje nadanie rozvíjať a študovať na kvalitnej strednej a vysokej škole. Práve žiakom a študentom zo sociálne slabšieho prostredia podala opäť pomocnú ruku Úsmev ako dar. 

Rok čo rok stretávame obrovské množstvo mladých šikovných ľudí, ktorých v ďalšom rozvoji brzdia najmä financie. Štipendiá sú pre deti odrazovým mostíkom k lepšej budúcnosti. Vzdelanie otvára dvere, ktoré by inak pre nich zostali zatvorené,“ hovoril Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

Tento rok sa podarilo udeliť až 85 štipendií pre deti z celého Slovenska. Jednou z nich je aj Lea Hubová, ktorá je študentkou 1. ročníka Masarykovej univerzity v Brne, kde študuje hneď dva odbory naraz – žurnalistiku a teóriu a dejiny filmu a audiovizuálnej kultúry. Okrem školy sa už dlhé roky venuje dobrovoľníctvu v Úsmev ako dar, kde pomáha organizovať rôzne aktivity pre deti z domovov. Lea je zároveň členkou Domováckeho parlamentu, kde sa snaží motivovať svojich rovesníkov ku vzdelávaniu. 

V súčasnom svete sa pojem vysoká škola berie už tak povediac ako prirodzená súčasť života. Odmalička som mala k učeniu pozitívny vzťah a médiá mi priniesli smer, v ktorom som sa chcela zdokonaľovať. Je to moja dobrovoľná investícia do budúcna, ktorá sa verím časom vyplatí,“ hovorí Lea

Cestou praktického vyučenia sa vydali Veronika a Kevin. Veronika je vyučená kaderníčka a momentálne si robí nadstavbu vlasovej kozmetiky. Kevin je študentom Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši, kde sa zaúča v odbore kuchár duálnym vzdelávaním. Obaja sú veľmi aktívni, baví ich šport a radi trávia čas so svojimi kamarátmi. Veronike sa na škole najviac páčia predmety odborné kreslenie a psychológia, Kevina bavia potraviny a výživa, spoločenská komunikácia a ekonomika. Aj vďaka štipendiám sa môžu naplno venovať svojmu rozvoju a tomu, čo ich skutočne baví. 

Štipendium, ktoré mi Úsmev ako dar poskytol, mi veľmi pomohlo s kúpou vecí potrebných na prax, keďže potrebujem aj kuchársky odev, aj čašnícky. Peniaze som využil aj na dopravu, keďže veľa dochádzam na prax a brigádu. Zvyšok štipendiá som využil na pomôcky do školy,“ približuje Kevin, na čo presne štipendium využíva. 

Ďalším šikovným domovákom, ktorý tento rok získal štipendium je Dezider. Dezider už má za sebou úspešné odovzdanie bakalárskej práce v odbore Environmentálneho manažmentu a v práci by chcel pokračovať. Je to veľmi aktívny mladý muž, ktorý sa rád socializuje, rád trávi čas v prírode a baví ho šport.

Vzdelanie je pre mnohých z nás samozrejmosť, ale pre deti z detských domovov a rodín v núdzi je to mnohokrát luxus, ktorý si nemôžu dovoliť. Sme preto hrdí, že sme aspoň niektorým z nich mohli opäť prejaviť našu dôveru a podporiť ich na ich ceste za vysneným povolaním.,“ vyjadrila sa Barbara Henterová, správkyňa Nadácie Slovenskej sporiteľne. 

V rámci programu Vzdelaním k úspechu dostanú domováci šancu nie len rozširovať svoje zručnosti na školách, ale cez dobrovoľníctvo v Úsmev ako dar získajú aj praktické zručnosti do života. Vďaka dobrovoľníctvu sa učia organizovať podujatia, prezentovať, komunikovať s rôznymi ľuďmi. Práve to sú zručnosti, ktoré im určite pomôžu uplatniť sa na trhu práce po ukončení štúdia. 

Príbehy Ley a Kevina

Lea Hubová

Lea má 19 rokov a teraz práve ukončuje prvý ročník odboru Mediálne studia a žurnalistiky v kombinácii s vedľajším odborom Teória a dejiny filmu a audiovizuálnej kultúry na Masarykovej univerzite v Brne. Odmalička sa rada učila a chodila do školy, ísť na vysokú bolo pre ňu veľmi prirodzené. Vzdelanie na vysokej škole považuje za investíciu do budúcna a verí, že sa jej časom vyplatí. 

Peniaze zo štipendia využíva najmú na školské potreby, odborné knihy a študijné materiály, v časoch distančnej výuky jej pomohli aj na nákup potrebnej elektroniky. Počas pandémie jej veľmi pomohli v každodennom živote, keďže nemala možnosť popri škole si privyrábať brigádami. 

Okrem školy sa Lea venuje aj dobrovoľníctvu v Úsmev ako dar, do ktorých sa angažuje už dlhé roky. Sama vie, ako náročné je vyrastať v detskom domove, a preto ju robí šťastnou, keď má možnosť pomôcť iným deťom. Spolu s jej sestrou chodia pravidelne vypomáhať do detského domova, kde deťom robia spoločný program, hrajú sa a zároveň sa snažia naučiť ich nové veci.

Popri škole a dobrovoľníctve má Lea voľného času málo. Keď sa nemusí venovať povinnostiam, rada si prečíta dobrú knihu, pozrie zaujímavý film a dokonca sa venuje písaniu. Počas pandémie, keď bolo voľného času trocha viac, sa nachvíľku zastavila a mnohé veci v živote si prehodnotila. Rozhodla sa naučiť nové veci, a tak sa pustila napríklad do varenia, šitia či hre na klavír.

Sama ešte úplne nevie, čo presne by do budúcna chcela robiť. Má sny, ktoré dúfa a verí, že sa naplnia, ale konkrétne plány zatiaľ nemá. Jej snom je napísať knihu alebo natočiť film o príbehoch viacerých ľudí vyrastajúcich v detskom domove, a pomocou umenia tak ukázať tieto príbehy svetu. 

Kevin Pokorný

Kevin má 18 rokov a momentálne študuje duálny odbor kuchár/čašník na Hotelovej akadémii v Liptovskom Mikuláši. V škole je dva dni v týždni, tri dni má odbornú prax v hoteli v Jasnej. Odbor by už nemenil, škola ho veľmi baví a nerobí mu nijaké problémy. 

Keďže Kevin chodí na prax, potreboval kuchársky aj čašnícky odev. Práve s tým mu veľmi pomohlo štipendium Úsmev ako dar, ktoré okrem toho použil aj na dopravu na prax a pomôcky do školy. Peniaze mu veľmi uľahčili každodenné fungovanie, keďže si z nich platil aj dopravu na prax. Mimo školy momentálne má aj brigádu, v ktorej trávi veľa svojho voľného času a ktorá ho veľmi baví, lebo je tam skvelý kolektív. Kevin je mladý šikovný muž, ktorý sa snaží urobiť všetko pre to, aby bol v budúcnosti úspešný. Je komunikatívny, rád skúša nové veci a spoznáva nových ľudí. Sám ešte nemá budúcnosť naplánovanú, ale vie, že chce vybudovať niečo, na čo bude môcť byť hrdý. Vo voľnom čase veľa športuje (najradšej hrá futbal), chodí do prírody a von s kamarátmi.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.