Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava, 15. máj 2020 – Až 8000 rodín je na hranici chudoby a hrozí im strata strechy nad hlavou. Navyše, dôsledky pandémie koronavírusu tento stav značne prehlbujú. Odborníci upozorňujú, že tento stav môže mať na chudobné rodiny katastrofálny dopad. Úsmev ako dar prináša #KoniecZlýmSnom, čo môže pomôcť zmierniť dopad pandémie na rodiny v hmotnej núdzi.

Až 8000 rodín sa počas pandémie koronavírusu ocitlo v náhlej núdzi. Ide o najhoršie možné situácie, v ktorých jeden z rodičov, prípadne samoživiteľ stratil pravidelný a často jediný príjem. Najviac zasiahnuté rodiny pochádzajú z chudobnejších častí východného Slovenska. Medzi rizikovú skupinu patria aj matky – samoživiteľky, ktoré prišli o prácu. Bez financií samoživitelia nie sú schopní zabezpečiť svojim deťom stravu a hrozí im aj strata bývania.

Radko Dráb, manažér pobočky Úsmev ako dar pre východné Slovensko vysvetľuje: „Situácia, v ktorej sa naša krajina ocitla spôsobila to, že chudobní sú ešte chudobnejší. Viacerí jednoduchí pracujúci rodičia, ktorí žijú iba z mesačnej výplaty, doslova z úst do úst, prišli zo dňa na deň o celý svoj príjem.“ Najväčším rizikom pre tieto rodiny je pritom akútna hrozba straty bývania, ktoré udržiava rodinu pokope.

Najdôležitejšie je zostať spolu

V prípade, že rodičia alebo samoživiteľ nie sú schopní zvládnuť základnú starostlivosť, hrozí, že bude dieťa rodičom odobraté do náhradnej starostlivosť. Najčastejšie ide o problémy so zabezpečením stravy, základných hygienických potrieb, ako aj stabilnej strachy nad hlavou. V časoch globálnej krízy je preto dôležité postarať sa o to, aby rodiny v núdzi mohli zostať spolu.

„Keď človek príde o prácu zo dňa na deň, ide o rovnaký pocit, ako keď príde o blízku osobu. V čase krízy spôsobenej koronavírusom a predbežných opatrení malých a stredných firiem sa to môže stať hocikomu. Takáto situácia je okrem náhlej a nečakanej straty príjmu spojená aj s emočným vypätím a strachom. Najmä keď má rodič deti a budúce zamestnanie je v nedohľadne,“ tvrdí MUDr. Monika Guľašová, psychologička pracujúca s ohrozenými rodinami.

K súčasnej situácii sa vyjadrila aj Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky: „Dnes je deň rodiny. Mnohé slovenské rodiny teraz prechádzajú ťažkou skúškou. Hoci sa zdá, že s pandémiou sme si dokázali poradiť, s jej dôsledkami sa budeme vyrovnávať ešte dlho. Viem, že sa obávajú neistej budúcnosti. Na Slovensku je veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s neplánovanými výdavkami, náhlou stratou príjmu a aj samotné náklady na bývanie pre nich predstavujú veľkú záťaž. Zvlášť sa to týka rodín s deťmi. Organizácia Úsmev ako dar je jednou z organizácii, ktoré pravé takýmto rodinám dlhodobo pomáha. Napríklad platbou účtov za bývanie, nákupom potravín, hygienických potrieb alebo liekov. Práve cez takéto organizácie môžete pomôcť rodinám, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii, aby mohli zostať spolu a nestratili strechu nad hlavou.“

Ako môžeme pomôcť uskutočniť #KoniecZlýmSnom?

Úsmev ako dar počas pandémie koronavírusu pomohol finančnými a materiálnymi prostriedkami už 333 rodinám. Sami však nedokážu pomôcť všetkým, preto potrebujú pomoc nás všetkých. V rámci kampane #KoniecZlýmSnom sa preto rozhodli poukázať na to, aké hrozné je stratiť dieťa a byť odlúčení.

Úsmev ako dar chce pomôcť aj ďalším rodinám vo všetkých regiónoch na Slovensku, preto vyzýva všetkých ľudí, aby finančne prispeli rodinám, ktoré sú priamo ohrozené pandémiou koronavírusu na usmev.sk/podporte. Vďaka vašej finančnej pomoci tak môžu rodinám poskytnúť nielen finančnú, ale aj materiálnu pomoc.

Z online zbierky až priamo k ohrozeným rodinám

Úsmev ako dar pomáha rodinám s úhradou nákladov za lieky a zdravotnícke pomôcky, ako aj s platbami za energie ľuďom žijúcim v sociálnych domoch. Okrem toho organizuje spolu zbierky potravín a hygienických potrieb vrátane dezinfekcie. Pomocou služobného vozidla prebieha aj denný rozvoz obedov, získaných potravín a hygienických potrieb. V ohrozených komunitách spoločnosť pomáha s dodržiavaním hygienických opatrení.

#KoniecZlýmSnom môžeme uskutočniť iba spoločne. Do našej výzvy sa preto zapojili aj známe slovenské osobnosti – Martin Nikodým, Rytmus, Katka Brychtová, Majk Spirit, Lukáš Dóza, Becca_to je ona, Wejka a mnohí ďalší. Spoločnosť Úsmev ako dar verí, že výzva na pomoc pre rodiny v núdzi v čase pandémie koronavírusu, sa prostredníctvom sociálnych sietí známych slovenských osobností rozšíri a dostane do povedomia čo najväčšieho počtu ľudí. Pripojte sa k nim aj vy na usmev.sk/podporte a darujete ohrozeným rodinám to najcennejšie – možnosť zostať spolu.

Slovenské osobnosti zistili, aké je to byť ako v zlom sne. Vieme, čo je za tým!

Známe slovenské osobnosti sa rozhodli podporiť dobrú vec! Od piatka 15. mája sa zapojili do výzvy #KoniecZlýmSnom. Ide o kampaň s cieľom pomôcť ohrozeným rodinám v hmotnej núdzi, ktoré negatívne zasiahla pandémia koronavírusu a hrozí im nielen strata práce, ale aj strechy nad hlavou a odlúčenie detí od rodičov. Celé to začalo nečakanými šokujúcimi statusmi a stories. 

Dnes som zistil/a, čo to známená byť ako v zlom sne.“ Takúto jednoduchú vetu zdieľali na svojich sociálnych sieťach Rytmus, Becca, Čoje Bratislava, Katarína Brychtová, Martin Nikodým a ďalší. Prekvapené reakcie ich sledovateľov na seba nenechali dlho čakať. Influenceri zapojení do výzvy na ne spočiatku nereagovali, no po niekoľkých hodinách jeden po druhom priniesli vysvetlenie.

Od včera mi prišlo veľa správ, že čo som myslel svojou storkou – Dnes som zistil, čo znamená byť ako v zlom sne… No myslel som tým to, že som sa dostal k informácii, že 8000 rodinám na celom Slovensku hrozí, že kvôli finančným dôsledkom Korony prídu o strechu nad hlavou. Tým pádom im aj budú musieť zobrať deti. Ako rodič viem, že toto vedomie pre nich musí ako zlý sen. Preto by som vás chcel poprosiť, dajte swipe a prispejte, aby tieto rodiny mohli zostať spolu,“ vyzýval raper Rytmus na sociálnej sieti.

„Chcem podporiť dobrú vec. Momentálne sa až 8000 rodín cíti ako v zlom sne, hrozí im, že prídu o bývanie a že môžu prísť aj o svoje deti. Je to ten najhorší sen. Rozhodla som sa podporiť iniciatívu  #KoniecZlýmSnom a vyzývam vás pomôcť organizácii Úsmev ako dar. Ak sa dá, prosím, prispejte na usmev.sk/podporte. Ja vám budem veľmi veľmi vďačná a určite vás môže hriať pri srdci dobrý pocit, že pomôžete tým, ktorí na tom teraz nie sú tak dobre,pripája sa vo videu aj známa slovenská moderátorka Katka Brychtová.

Následne sa výzva #KoniecZlýmSnom začala šíriť aj medzi ďalších slovenských influencerov. Na pomoc 8000 rodinám vyzývajú napríklad aj Demotivácia,Kristína Tormová, Separ, Dame, Smart, Vlado Varecha, Tomáš Botló, Soňa Štefková, Strapo, Bitman, Osem, Čis T, Wejka, H16 crew, volodimir_barber, Miky Mora či Karmen Pál-Baláž.

Niektorí raperi sa dokonca rozhodli pomôcť tým, že na podporu boja proti zlým snom využívajú aj  populárnu Hot16Challenge. Majk Spirit sa tiež obrátil na svojich fanúšikov s výzvou: „Zapojil som sa do kampane Úsmev ako dar – #KoniecZlýmSnom. Prostredníctvom nej sa dá pomôcť rodinám, ktorým reálne hrozí strata bývania, pretože sú zasiahnuté momentálnou situáciou. Budem rád, keď sa pridajú aj ďalší.“

Strata bývania a odlúčenie rodín v dôsledku koronakrízy: Čo na to psychologička?

„Ešte pred pár týždňami sme nepredpokladali, ako veľmi pandémia zmení životy nás všetkých. Najťažšia situácia nastáva pre deti, ktoré musia byť odlúčené od rodiny a domova, pretože v dôsledku ekonomického dopadu koronavírusu ich rodičia prišli o prácu a nemôžu zabezpečiť svoju rodinu,“ vysvetľuje psychologička Monika Longauerová.

Akékoľvek odlúčenie od rodiny je pre dieťa obrovská trauma, ktorú si v sebe nesie po celý život. Bola by som rada, keby bola finančná podpora pre rodičov a najmä pre samoživiteľov v centre pozornosti kompetentných, aby k odňatiu dieťaťa z rodiny v dôsledku ekonomických dôvodov nemuselo dôjsť. Prioritou spoločnosti by mal byť rozvoj detí a rodiny ako takej.  „Najväčšia radosť je totiž vidieť vyrastať zdravé a šťastné deti, ktoré sú budúcnosťou nás všetkých,“ dopĺňa psychologička Monika Longauerová.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.