Я студент з України і мені потрібна допомога

Ďakujeme a pokračujeme! Vďaka verejnej zbierke #KoniecZlýmSnom, ktorú podporili známe slovenské osobnosti, prezidentka aj umelci, sa občianskemu združeniu Úsmev ako dar podarilo vyzbierať viac ako 23 873 eur. Ide o zbierku pre rodiny v hmotnej núdzi, ktoré sa v dôsledku pandémie koronavírusu ocitli na pokraji chudoby a hrozí im strata bývania. Organizácia s pomocou pre ohrozených pokračuje, zaujímavou aktivitou – online dražbou umeleckých diel.

Až 8000 rodín sa počas pandémie koronavírusu ocitlo v náhlej núdzi. Ide o najhoršie možné situácie, v ktorých jeden z rodičov, prípadne samoživiteľ stratil pravidelný a často jediný príjem. Medzi rizikovú skupinu často patria aj matky – samoživiteľky, ktoré prišli o prácu.

„Dnes som zistil/a, čo to známená byť ako v zlom sne.“

Takúto jednoduchú vetu zdieľali na svojich sociálnych sieťach Rytmus, Becca, Čoje Bratislava, Katarína Brychtová, Martin Nikodým, Demotivácia, Kristína Tormová, Separ, Dame, Smart, Vlado Varecha, Cimbal Brothers, Tomáš Botló, Soňa Štefková, Strapo, Bitman, Osem, Čis T, Wejka, H16 crew, Diana Hágerová, Karin Haydu, Katarína Knechtová, volodimir_barber, Miky Mora či Karmen Pál-Baláž. Okrem nich sa do výzvy pre verejnosť zapojila aj naša prezidentka, Zuzana Čaputová.

Pomoc prichádza aj z radov umelcov

Medzi ďalšie aktivity, ktoré organizácia Úsmev ako dar zrealizuje, patrí aj online dražba umeleckých diel od dvoch slovenských umelcov. Prvým z nich je fotograf a cestovateľ Miňo Debnár, ktorý do online dražby venuje viaceré vytlačené fotoobrazy z jeho dobrodružných ciest. Do dražby tiež poputuje obraz od kňaza a maliara Martina Šafárika. Celý výťažok z online dražby umeleckých fotografií a obrazu získajú rodiny v núdzi ohrozené koronavírusom, ktorým organizácia Úsmev ako dar naďalej pomáha.

Online dražbu umeleckých predmetov podporuje aj Lucie Bíla

„Do krásneho charitatívneho projektu organizácie Úsmev ako dar sa zapojil aj môj kamarát, katolícky kňaz, Martin Šafárik. Daroval svoj prekrásny obraz a myslím si, že stojí za to ho vydražiť. Zapojte sa do dražby a budete mať krásny pocit aj vy,“ odkázala svojim fanúšikom speváčka Lucie Bíla a popriala im aj veľa šťastia, zdravia a lásky.

Ako prebieha pomoc pre rodiny ohrozené koronavírusom

„Naše pracoviská sú miestom, kde môžu ľudia kedykoľvek prísť a požiadať o akúkoľvek pomoc. Od vypuknutia pandémie na Slovensku organizujeme pre ohrozené rodiny potravinové a hygienické zbierky vo všetkých regiónoch,“ vysvetľuje Jozef Mikloško, predseda Úsmev ako dar.

Najakútnejší problém, ktorý rodinám pomáha organizácia riešiť je, ako si udržať bývanie. Pomáhajú im s hľadaním novej práce, resp. s prezamestnaním sa a s financiami, ktoré sú potrebné na nevyhnutné lieky a odborné ošetrenia (napr. návšteva zubára). Okrem toho vozia členov týchto rodín do zdravotníckych zariadení a na nevyhnutné vyšetrenia k lekárom, robia donášku teplých jedál a, samozrejme, pomáhajú aj s nákupom a doplnením potravín, drogérie a hygienických potrieb.

„Samozrejmosťou je aj nákup topánok pre deti a úhrada nákladov na internet, aby sa deti z týchto rodín mohli pokojne a svedomito učiť. Nezabúdame ani na našich mladých dospelých, keďže tradične pracujú ako agentúrni zamestnanci a patria taktiež medzi rizikovú skupinu, ktorej hrozí strata práce a bývania. Doteraz sme minuli približne 1000 eur aj na testovanie rodín, aby mohli byť umiestnené do zariadenia sociálnych služieb a nezostali na ulici,“ vymenúva Jozef Mikloško.

Vplyv koronavírusu na ohrozené rodiny

• strata zamestnania
• výpadok príjmu/príjmov v rodine
• sociálno-psychické problémy
• pokusy o samovraždu
• prehlbovanie choroby u onkologických, ale aj iných pacientov
• vážne psychické problémy a depresie rodičov

Peniaze zo zbierky putujú rodinám a aj na budovanie nájomných sociálnych bytov

„Ďakujeme všetkým dobrým ľuďom, ktorí doteraz prispeli, doteraz sme vyzbierali krásnu čiastku 23 873,91 eur. Naša pomoc smeruje v prvom rade rodinám, ktoré sú v našej starostlivosti a v pomocnej sieti. Po celom Slovensku ide približne o 1000 rodín. Preto vyzývame verejnosť aj naďalej k spolupatričnosti. Aj vďaka vašej pomoci v súčasnosti budujeme na východe Slovenska, v Bernátovciach, nájomné sociálne bývanie pre rodiny, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii a môžu ostať na ulici aj so svojimi deťmi,“ dodáva na záver Jozef Mikloško, predseda organizácie Úsmev ako dar.

Do konca mája 2020 pomohla organizácia Úsmev ako dar 580 rodinám, ktoré sa v dôsledku koronavírusu ocitli v hmotnej núdzi a/alebo im hrozí strata bývania.

Regionálne rozdelenie rodín, ktorým doteraz organizácia pomohla:

Bratislava a Trnava141 rodín
Východné Slovensko166 rodín
Nitriansky kraj42 rodín
Trenčiansky kraj86 rodín
Banskobystrický kraj145 rodín
Zdroj: Úsmev ako dar

Zapojte sa na usmev.sk/podporte a darujte ohrozeným rodinám to najcennejšie – možnosť zostať spolu.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.