Bezpečný domov je základom šťastného detstva. Vďaka štedrosti darcov a nasadeniu študentov a dobrovoľníkov počas verejnej zbierky Deň úsmevu 2025 môžeme pomáhať deťom a rodinám v núdzi na Slovensku. Aj v ťažkých časoch vidíme, že spojením síl môžeme deťom darovať úsmev, nádej a možnosť vyrastať tam, kam patria — domov.
Aby mohlo dieťa šťastne vyrastať a rozvíjať sa, potrebuje bezpečný domov. Mnohé rodiny na Slovensku však čelia sociálnej núdzi a hrozí, že ich deti prídu o zázemie, ktoré tak veľmi potrebujú. „Situácia rodín sa rapídne zhoršuje každým dňom. Naším cieľom je zabezpečiť, aby deti nemuseli opúšťať rodinné prostredie a už vôbec nie pre nepriaznivú sociálnu situáciu. Preto považujeme za najlepšiu pomoc dieťaťu práve podporu jeho rodiny,“ vysvetľuje Štefan Adamjak, riaditeľ organizácie Úsmev ako dar.
Verejná finančná zbierka Deň úsmevu, ktorá pomáha
Na Úsmev ako dar sa denne obracajú desiatky rodín s prosbou o pomoc. Vďaka našim darcom a dobrým ľuďom sa nám darí pomáhať viac ako 500 rodinám ročne, bohužiaľ nedokážeme pomôcť všetkým. Aj preto každoročne organizujeme zbierku Deň úsmevu, ktorou sa snažíme upozorniť na dôležitosť rodiny v živote dieťaťa a vyzbierať finančné prostriedky na pomoc rodinám a ich deťom.
V červených tričkách s logom Úsmev ako dar „aby rodina zostala spolu“ mala možnosť verejnosť stretnúť študentov a dobrovoľníkov v termíne od 12. do 25. júna. V uliciach viac ako 40 slovenských miest zbieralo 344 študentov zo 64 stredných škôl a 40 našich dobrovoľníkov, ktorým nie je jedno, kde budú ohrozené rodiny bývať. „Ako dlhoročný dobrovoľník v Úsmeve si viac a viac uvedomujem aká dôležitá je pomoc rodinám v núdzi. Poznám mnoho detí a mladých, ktorých rodiny sú v ťažkých situáciách, preto som rád, že sme sa opäť ako študenti, tak aj dobrovoľníci a samozrejme aj ľudia v uliciach po celom Slovensku mohli spojiť a takouto formou pomôcť rodinám.“ Uviedol 20 – ročný Dávid zo Žitaviec.
Zbierka „Deň úsmevu 2025“ je pre študentov a dobrovoľníkov podnetom pre formovanie ich zmyslu pre solidaritu a charitatívne cítenie. Veríme, že pomáha kultivovať ich mladú osobnosť v zmysle otvárania srdca pre tých, ktorí sú v núdzi, vyrástli bez rodičov a potrebujú našu pomoc. „Zbierku v bratislavských uliciach som si užila, a to hlavne preto, že som si mohla opäť zlepšiť komunikačné schopnosti a oslovovať ľudí. Som za to rada. Úsmev mi umožňuje byť solidárna s rodinami, ktoré to potrebujú,“ vyjadrila sa 19 – ročná Katarína z Bratislavy. „Bola som šťastná, keď som videla, že ľudia s úsmevom prispievajú na pomoc rodinám v ťažkých situáciách.“ Usmieva sa 18 – ročná Patrícia z Košíc.
Verejnosť môže aj naďalej pomáhať rodinám v núdzi prostredníctvom usmev.sk/podporte. Každý príspevok pomáha dosiahnuť náš cieľ zabezpečiť ohrozeným rodinám stabilitu a nádej na šťastnú budúcnosť.
Okrem finančnej pomoci potrebujú rodiny v zvýšenej miere aj pomoc psychologickú
Akákoľvek pomoc rodinám je kľúčová pre samotné deti. Úsmev ako dar sa preto čoraz viac sústreďuje na prácu s rodinami v teréne, kde okrem finančnej pomoci poskytujeme komplexné a systematické odborné poradenstvo a sprevádzanie. V súčasnosti potrebujú rodičia ale aj deti vo zvýšenej miere okrem finančnej pomoci práve psychologickú odbornú pomoc.
Oblasť duševného zdravia rodín ako celku je na Slovensku poddimenzovaná. „Aj my na Úsmeve pociťujeme to, že nám chýbajú skúsení psychológovia. Úsmev ako dar si pritom zakladá na tom, aby bol náš prístup k tým, ktorí u nás hľadajú pomoc, osobnejší a úplne iný, ako zažívajú na úradoch. Vďaka tomu sú oveľa otvorenejší, zdieľnejší a naša intervencia je efektívnejšia. Preto veríme, že sa situácia v oblasti starostlivosti o duševné zdravie rodín zlepší a bude dostupnejšia ako doteraz“ hovorí Emília Chovancová Bezáková, predseda Úsmevu.
Psychológovia a terénni sociálni pracovníci v Úsmeve ako dar pomáhajú dlhodobo systematicky v náročných situáciách v rodinách. „V rámci svojej praxe psychologičky v organizácii Úsmev ako dar dlhodobo vnímam závažný nesúlad medzi potrebami rodín a reálnymi kapacitami systému. Psychológovia v teréne sú často zahltení neodkladnými krízovými intervenciami, ktoré musíme riešiť okamžite a opakovane. Aj keď sú tieto zásahy nevyhnutné, vytláčajú priestor pre to najcennejšie – systematickú a dlhodobú psychologickú prácu s klientmi, ktorou by sme mohli predchádzať práve týmto krízam,“ hovorí Karolína Jamečná, psychologička, ktorá pôsobí na úsmeve dlhé roky. V praxi to podľa nej znamená, že s rodinou často nadviažu kontakt, vytvoria základ dôvery, no v dôsledku preťaženia a akútnych potrieb iných rodín nedokážu ponúknuť kontinuálnu podporu v potrebnom rozsahu. Zdôrazňuje, že „sme presvedčení, že psychologická podpora musí byť dostupná a dlhodobá, ak má byť skutočne účinná. Naďalej preto verím, že odborný systém, ktorý kladie dôraz nielen na akútne riešenia, ale aj na preventívnu a stabilizačnú prácu s rodinami, je možný – ak mu vytvoríme dostatočné podmienky.“
Ďakujeme všetkým študentom a dobrovoľníkom, ktorí sa zapojili do zbierky. Ďakujeme aj ich rodičom, že ich uvoľnili z vyučovania. Ďakujeme za každé darované Euro. Spoločne tak vytvárame podmienky, v ktorých môžu deti prežívať skutočné detstvo.
Ďakujeme Vám všetkým, že pomáhate. Pretože #rodinasapočíta.