Konferenciu „Láska a hranice“ organizovalo občianske združenie Úsmev ako dar v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Fórom zamestnancov centier pre deti a rodiny Slovenskej republiky, Fórom zamestnancov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a Freyberghovým ústavom a katedrou prenatálnej psychológie a psychológie zdravia.
Cieľom konferencie bolo vytvoriť priestor na spoluprácu a odbornú diskusiu o výzvach, ktorým odborníci pri starostlivosti o deti čelia. Prednášky a workshopy boli zamerané na budovanie a posilňovanie bezpečných a stabilných vzťahov medzi deťmi a dospelými, ktoré sú nevyhnutné pre ich emocionálny a psychický vývoj. Venovali sme sa aj témam ako správne určovať hranice deťom v inštitucionálnych podmienkach, ktoré podporujú zdravý vývoj dieťaťa a umožňujú mu rozvíjať sa v prostredí lásky a rešpektu.
Úsmev ako dar započal transformáciu zariadení, prešli sme veľký kus cesty a dnes hovoríme o tom, ako vytvoriť deťom bezpečné a milujúce prostredie v inštitucionálnej starostlivosti, ako ich ochrániť ale súčasne napĺňať ich potreby, ako ich napojiť na celoživotné bezpečné vzťahy a ako im vytvoriť prostredie, ktoré bude mať svoje jasné pravidlá či nastaviť hranice, ktoré dávajú istotu. Na konferencii zazneli prednášky od zaujímavých hostí, ktorí sa venujú tejto téme ako napr. IPčko.sk – internetová poradňa pre mladých, občianske združenie Rodič ľavou zadnou, prišla aj Zuzana Matzová z Kliniky detskej psychiatrie a Jana Kovařovicová, zakladateľka Attachmentového centra ATTA.
Predseda občianskeho združenia Emília Chovancová Bezáková hodnotí prínos konferencie: „Ďakujem všetkým, ktorí sa zúčastnili na konferencii a majú úprimný záujem zlepšovať sa vo svojom poslaní. Je možné dať dieťaťu v prostredí zariadenia bezpečnú vzťahovú väzbu? Ako nastaviť deťom hranice? Niekedy dvaja rodičia nevedia byť v tomto jednotní, tak ako je možné byť jednotní s kolegami v práci? A kde je individuálny prístup? Toto všetko sú pri výchove detí v zariadeniach vážne otázky. Ďakujem preto všetkým účastníkom a aj prednášajúcim, ktorí sa s nami podelili o cenné informácie a skúsenosti. Všetci sme sa zhodli na tom, že dieťa potrebuje bezpodmienečnú, ale nie bezhraničnú lásku.“
Bezpečná vzťahová väzba a určovanie hraníc
Hlavnou témou konferencie bola vzťahová väzba a jej kľúčový význam pre deti vyrastajúce v zariadeniach. Vzťahová väzba predstavuje základný kameň zdravého vývoja dieťaťa. Kvalita vzťahovej väzby medzi dieťaťom a jeho primárnymi osobami (rodičmi, vychovávateľmi a inými odbornými pracovníkmi) ovplyvňuje jeho emocionálnu, sociálnu a kognitívnu zrelosť. Umožňuje tiež dieťaťu rozvíjať jeho samostatnosť, sebavedomie a schopnosť budovať zdravé vzťahy v budúcnosti. Stanovovanie a dodržiavanie jasných a konzistentných hraníc je kľúčové pre zdravý rozvoj dieťaťa, hranice poskytujú dieťaťu pocit bezpečia, istoty a štruktúry, pomáhajú mu pochopiť očakávania a rozvíjať sebareguláciu.
Komisár pre deti Jozef Mikloško vníma túto tému ako veľmi dôležitú. „Otvárame s Úsmevom ako dar novú tému „Láska a hranice“, ktorej sa budeme venovať. Ako komisár pre deti ju vnímam ako veľmi dôležitú, pretože ochrana detí spočíva v tom, aké im dať hranice, keď ich milujeme. Mnohé výskumy potvrdili, deti potrebujú na svoj zdravý psychický vývin lásku a hranice. Láska dáva deťom pocit bezpečia, sebavedomie, emocionálnu stabilitu, rozvoj empatie a láskavosti. Hranice im zase vytvárajú bezpečný priestor.“
Jedným z prednášajúcich bol aj riaditeľ resocializačného strediska, psychiater a psychoterapeut, MUDr. Ľubomír Gábriš, ktorý sa venoval téme „Láskavo prísny vzťah“. Vo svojom príspevku okrem iného zdôraznil, že mnohí rodičia si zamieňajú svoju závislosť za lásku, stráca sa bezpodmienečná láska a tá sa stáva láskou neláskavou. Strácajú sa hranice, ak boli vôbec dané.
Konferencie sa zúčastnilo takmer 100 odborníkov pracujúcich s deťmi. Spätná väzba od Gabriely z Bratislavy: „Som veľmi rada a ďakujem, že Úsmev zaradil aj túto tému do svojho vzdelávania. Je pre moju prácu veľmi dôležitá. Konferencia bola inšpiratívna a určite sa rada zúčastním aj ďalších, ktoré budú venované tejto téme.“
Všetci účastníci ocenili tému a považujú za prínosné, že Úsmev ako dar sa bude aj naďalej tejto téme venovať. V rámci panelovej diskusie odznela spätná väzba o dôležitosti tejto témy, o potrebe výmeny vzájomných skúseností a zručností, a tiež aj o potrebe sieťovania štátnej správy, samosprávy a inštitúcií venujúcich sa tejto problematike. S jediným cieľom. Dieťa potrebuje bezpodmienečnú, ale nie bezhraničnú lásku.