Uplynul rok od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Z jedného dňa na druhý museli mnohé ukrajinské rodiny opustiť svoje domovy s tým najnutnejším, aby prešli cez hranice štátu a ochránili sa. Organizácia Úsmev ako dar poskytuje pomoc nielen v oblastiach Ukrajiny, ale aj ukrajinským rodinám na Slovensku. Bol to práve Úsmev ako dar, ktorý ako prvý poslal na Ukrajinu kamión s humanitárnou pomocou.

Príbeh pomoci Ukrajine začal už v roku 2015, kedy museli ukrajinské rodiny utiecť z oblastí ovládaných separatistami. Vďaka kontaktom, ktoré si organizácia vybudovala na Ukrajine počas týchto rokov, sa im podarilo poskytnúť pomoc v Užhorode a ďalších oblastiach aj počas vojenskej krízovej situácie.

 „Je dôležité uvedomiť si, že život sa zmenil pre nás všetkých. Nikto nás na vojnu nepripravil,“ povedal Eduard Buraš, poradca predsedu vlády pre cezhraničnú spoluprácu. „Dňa 24. februára 2022 o piatej hodine ráno som dostal telefonát, že nás napadli. Na druhý deň som kontaktoval starostu Mestskej časti Košice – Staré mesto a vytvorili sme centrum SOS Ukrajina. Na tretí deň sme odviezli prvý kamión s humanitárnou pomocou. Boli sme medzi prvými, ktorí presekli hranice a doviezli potravinovú pomoc v Zakarpatsku,“ spomína na prvé dni vojny Buraš.

Od začiatku vojny sa Úsmevu ako dar podarilo sprostredkovať pomoc v podobe 130 nákladných vozidiel, 2 lietadiel a 3 zaoceánskych lodí. Celkovo sa podarilo na Ukrajinu priviezť až 800 ton humanitárnej pomoci.

Organizácia Úsmev ako dar poskytuje pomoc rodinám zasiahnutým vojnou priamo na Ukrajine v štyroch oblastiach. Tridsať kilometrov od našej hranice leží obec Seredné. Úsmev ako dar tu v roku 2010 v spolupráci s profesorom Krčmérym postavil Detský domov sv. Alžbety. Náhradní rodičia Oxana a Volodymyr sa tu v súčasnosti starajú o 24 detí evakuovaných z Mariupola.

„Sme radi, že práve detský domov v Serednom je ich bezpečným domovom. Keďže boli evakuovaní z Mariupoľa do poľského Krakova a nemohli tam študovať v rodnom jazyku, ponúkli sme im v Serednom bezpečný domov. Teraz môžu tieto deti navštevovať základné a stredné školy v pomerne bezpečnom Zakarpatí. V areáli detského domova dokončujeme 12 montovaných rodinných domov pre 12 presídlených rodín s deťmi z Chersonu,“ opisuje pomoc Radoslav Dráb, manažér sociálneho bývania pre rodinu a deti.

V Užhorode podporuje organizácia Úsmev ako dar Sociálne centrum Márie Wardovej, kde je kľúčovou osobou sestra Marietta. Venuje sa rodinám, ktoré boli od roku 2014 nútené opustiť východnú Ukrajinu. Náročnej práci ich integrácie sa venuje už sedem rokov.

V meste vzdialenom asi 80 km od našej hranice sa nachádza Centrum pre deti v Svaľave, kde je momentálne sústredených 106 detí vo veku do 6 rokov. Väčšinou sú to siroty z východu Ukrajiny, ktorých rodičia sú už mŕtvi alebo boli zavlečení na územie Ruska. „Snažíme sa im okrem naplnení bazálnych potrieb zabezpečiť aj kvalifikovanú rehabilitáciu, aby raz tieto deti mohli žiť kvalitný plnohodnotný život. Deťom čas nepočká,“ dodáva Dráb.

 V Rehabilitačnom centre vo Veľkom Bereznom žije 185 detí trpiacich na srdcové choroby, cukrovku či dýchacie cesty vo veľmi ťažkých podmienkach. Je im poskytovaná cielená pomoc každý týždeň v podobe základných potravín, hygienických potrieb, liekov až po vysokovýkonné generátory, ktoré dodávajú teplo a svetlo.

Partnermi vybudovania rodinných domov v Serednom sú Vláda Českej republiky a Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS). Humanitárna pomoc na Ukrajine bola zabezpečená aj vďaka Nadácii VSE, spoločnosti LABAŠ s.r.o., CANCOM Slovakia, s.r.o., Lead Merck Sharp & Dohme, s.r.o., CTP Slovakia, Rádu premonštrátov na Slovensku a v USA a ďalším mnohým drobným darcom.


Úsmev pomáha Ukrajincom aj na Slovensku

Vďaka spolupráci s organizáciou UNICEF ako hlavným partnerom sa Úsmev ako dar sústreďuje od 1. januára 2023 na riešenie kritických potrieb ukrajinských detí a ich rodín v oblasti zdravia, začlenenosti, ochrany detí a starostlivosti o deti, ako aj socializácie a adaptácie ukrajinských detí na Slovensku.

Okrem pomoci maloletým deťom sa organizácia Úsmev ako dar venuje aj druhej zraniteľnej skupine, a to študentom, konkrétne vysokoškolákom bez rodičov. V Bratislave je oporou 20 Ukrajincom, v Banskej Bystrici jednému a v Košiciach 26 Ukrajincom. Je im poskytnutá každomesačná štipendijná podpora, psychologická, terapeutická a ľudská pomoc. Pomoc dostávajú aj pri hľadaní ubytovania či práce popri štúdiu.

Pridajte sa k pomoci a podporte ukrajinské rodiny na oboch stranách ukrajinskej hranice.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.