Я студент з України і мені потрібна допомога

Bratislava (11.12.2023) – Blížiace sa vianočné sviatky znamenajú pre mnohých viac času s rodinou. Pocit bezpečia a stability však strácajú rodiny ohrozené chudobou, ich počet aj v dôsledku pandémie a inflácie narastá. Na Slovensku je podľa najnovších prieskumov ohrozená chudobou zhruba každá tretia rodina. Najhorším scenárom pre rodiny ohrozené chudobou je odňatie detí zo starostlivosti rodičov. Podľa výkonného riaditeľa neziskovej organizácie Úsmev ako dar Štefana Adamjaka žiada o pomoc s bývaním denne zhruba 20 rodičov. Nezisková organizácia Úsmev preto spustila novú verejnú finančnú zbierku zvanú Rodina sa počíta: Destinácia domov.

Nezisková organizácia Úsmev ako dar sa už vyše 32 rokov sústreďuje na pomoc deťom z detských domovov a ochranu rodín v núdzi. „Tento rok pomáhame a sprevádzame 556 rodín, v ktorých je    1 390 detí. Z toho je asi 80 % matiek samoživiteliek,“ poznamenal Štefan Adamjak, výkonný riaditeľ organizácie Úsmev ako dar. „Našim rodinám pomáhame nielen finančne a materiálne. Za dôležité považujeme sprevádzanie – poskytujeme im psychologické, právne, prípadne iné odborné poradenstvo. Naši dobrovoľníci trávia s deťmi voľný čas, doučujú ich a sprevádzajú na krúžky. Rodičia sa zas majú možnosť zdôveriť našim spolupracovníkom bez toho, aby ich niekto odsúdil,“ dodal Adamjak. V Centrách pre deti a rodinu žije aktuálne okolo 5 000 detí, z toho zhruba 30 % detí by sa mohlo k rodine vrátiť, ak by sa rodine pomohlo s bývaním.

Kampaň Rodina sa počíta: Destinácia domov upozorňuje na novú verejnú zbierku, ktorá má pomôcť rodinám v núdzi nájsť bývanie. Videospot, ktorý ku kampani vytvorila agentúra Respect APP, zobrazuje rodinu, ktorá podvečer cestuje autom, najskôr zdanlivo domov, ale nakoniec zaparkuje v lese. Sledujeme, ako si otec ustelie pri aute, matka s dieťaťom zostávajú spať v aute. Toto je podľa manažéra sociálneho bývania pre rodinu a deti z organizácie Úsmev ako dar Radoslava Drába bežnou praxou. Otcovia sú podľa neho ochotní spať aj v aute, aby boli blízko svojej rodiny a chrániť ju. Práve jeho priame skúsenosti s rodinami na východe boli inšpiráciou pre vznik reklamného spotu.

Východ Slovenska je podľa Drába najproblematickejší. Dostupnosť reálneho sociálneho bývania je v tomto regióne enormne nízka. Napriek tomu sa organizácii Úsmev ako dar podarilo na východe otvoriť koncom septembra 2023 ďalšie dostupné sociálne nájomné bývanie so sprevádzaním. V Košiciach na Pereši tak získali domov 4 rodiny s 12 deťmi. „Máme odskúšané riešenia, ktoré stačí ich len aplikovať vo väčšom meradle. Náš projekt dostupného nájomného bývania so sprevádzaním reálne dokázal, že vieme pomôcť ohrozeným rodinám a dokonca za zlomok nákladov, ktoré štát vynakladá na každé z detí umiestnené v Centrách pre deti a rodiny. Už aj preto treba robiť všetko pre to, aby sme rodinám pomohli a udržali ich spolu,“ vyjadril sa Radoslav Dráb, manažér sociálneho bývania pre rodinu a deti z organizácie Úsmev ako dar.

Zlá situácia je podľa výkonného riaditeľa Úsmevu ako dar Štefana Adamjaka aj v hlavnom meste, preto Úsmev ako dar buduje dostupné nájomné sociálne bývanie so sprevádzaním aj v ňom. Začiatkom roka 2024 nájdu bývanie v Bratislave na Ševčenkovej ulici ďalšie 3 rodiny, dokopy 12 osôb. „Bývanie bude o niečo ľudskejšie, vlastný priestor dostanú rodičia aj deti. Nebudú žiť v jednej izbe tak, ako tomu bolo doteraz,“ Adamjak. V Bratislave tak poskytuje organizácia už 7 bytov pre 27 ľudí.

Úsmev ako dar pomáha rodinám v núdzi celoročne a buduje sieť pobytových centier Dorka. Aktuálne prevádzkuje viac ako 50 bytov po celom Slovensku, kde rodinám okrem bezpečného bývania poskytuje aj sprevádzanie a odbornú pomoc. „Bohužiaľ to stále nestačí, situácia rodín sa rapídne zhoršuje každým dňom. Sme preto veľmi vďační za každé darované euro,“ konštatoval Adamjak.

Ľudia ohrození chudobou pociťujú strach o rodinu a blízkych, či neistotu z ekonomickej a spoločenskej situácie. Potvrdzuje to aj psychologička Úsmevu ako dar Monika Guľášová, ktorá pracuje s týmito rodinami na východnom Slovensku. „Riziko straty bývania ohrozuje potrebu istoty a bezpečia ako aj uspokojovanie základných potrieb členov rodiny. V rodičoch rezonuje pocit viny z neschopnosti postarať sa o svojich blízkych. V deťoch hanba. Na oboch stranách je prítomný obrovský strach zo straty blízkych a identity – vedomia kam a ku komu patrím,“ konštatovala Guľášová. Podporiť verejnú zbierku môžete na odkaze.

Páčil sa Vám článok?

Našu prácu podporíte jeho zdieľaním.